Skocz do zawartości

Podwójny sterownik do silników DC


Krystain

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich na forum

Jestem tutaj nowy i chciałbym Was prosić o zrozumienie,

jak również pomoc z racji Waszego doświadczenia.

Muszę wykonać projekt sterowania silnika, który w przyszłości będzie wykorzystany jako napęd do autonomicznej kosiarki.

Założenia projektu:

1. Dwa silniki niskonapięciowe (silniki od wkrętarek akumulatorowych).

2. Praca dwukierunkowa.

3. Sygnały dwustanowe.

4. Standard TTL.

5. 20A Imax.

6. U-30V.

7. Zasilanie z jednego źródła (pakiet baterii 1.2 V NiMH).

8. Sterowanie elektroniczne (oddzielne sterowanie tranzystorami Mosfet).

9. Układy mikroprocesorowe jako regulatory czasu opóźnienia.

Nie wiem, jak do tego się zabrać. Przeczytałem kilkanaście innych projektów, ale nie znalazłem czegoś podobnego, na czym mógłbym się wzorować. Proszę o pomoc.

Schemat blokowy

Czytałem na forum, że to nie jest prosta sprawa sterować takim silnikiem, gdyż można łatwo coś spalić, więc jaki polecicie mi program do symulacji aby sprawdzić nowo powstałe układy elektroniczne?? LTspiceIV lub simplorer będzie dobry programem??

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

ale nie wiem jak go zastosować patrze na jego opis w http://robodudes.com/files/datasheet/VNH3SP30.pdf

ale przeraża mnie ten angielski znalazłem coś takiego http://www.wobit.com.pl/produkty/sterowniki/sterowniki_DC/SDD287.htm

tylko jest problem taki że muszę to zrobić na tranzystorach mos fet

znalazłem jeszcze coś takiego jak myślisz będzie to dobre rozwiązanie? http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT5011.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A nie myślałeś o scalonym mostku? Np. VNH3SP30 SO-30

Ten mostek wystarczyłby pewnie, z tym, że nigdzie, dosłownie nigdzie nie jest dostępny, ani w polskich sklepach ani zagranicznych, i nie wiadomo kiedy pojawi się na stanie :/.

Link do komentarza
Share on other sites

To by działało z tym, że krótko... Potrzebujesz do 20A a te MOS-y są na to trochę za słabe. Może, jakby dać duże radiatory, wytrzymywałby go ale z dużymi spadkami. Albo, wymienić MOS-a P na IRF4905 a N na ILR3803 czy tp. Ale, po prostu zrób mostek sam, to nie jest takie trudne.

Link do komentarza
Share on other sites

nigdy nie miałem do czynienia z taka elektroniką wiem tylko tyle co przeczytałem w gotowych przez kogoś zrobionych projektach, może polecisz mi jakąś fachową literaturę jak stworzyć taki mostek o takich dużych parametrach. czytałem o mostku H-bridge na scalaku L298 ale on nadaje się tylko do małych prądów rzędu 1A max a z tymi większymi prądami to jest trudniejsza sprawa, popraw mnie jeśli się mylę. Aha chciałem dodać że to są moje początki z elektroniką .... jak byś mógł mi udzielić instruktażu "z czym to się je" "tak krok po kroku" będę bardzo wdzięczny 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A czytałeś stosowny artykuł o mostkach H na Diodzie ? Tam jest praktycznie wszystko łącznie ze schematami.

[ Dodano: 09-04-2011, 10:24 ]

z tego co przeczytałem to takie rozwiązanie świetnie się nadaje przy małych parametrach a ja niestety mam narzucone większe, nie ma innego rozwiązania żeby silnik kręcił się zarówno w lewo i jak i w prawo ?? Jak można sterować każdym z osobna tranzystorem aby uzyskać regulacje z opóźnieniem??

Czy sygnał PWM podany z uC na mosfeta rozwiąże problem??

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.