Skocz do zawartości

Budowa robota omijającego przeszkody


rybazmarsa88

Pomocna odpowiedź

Za dużo się nie przejmuj. L293 ma napięcie zasilania do 36V, więc możesz go zasilać bezpośrednio z akumulatorów, najwyżej sygnały daj przez rezystory, np. 1k aby ochronić procesor przed ewentualną awarią. Procesor możesz sobie wybrać z serii L albo A i wtedy napięcie zasilania może być niższe niż 4.5V (taktowanie też musi być w tym momencie niższe). Oczywiście musisz również wziąć pod uwagę inne układy, np. czujniki, więc możliwe, że najprościej byłoby Ci skorzystać albo ze stabilizatora LDO albo dać wyższe napięcie zasilania z akumulatorów.

Link do komentarza
Share on other sites

ehhhh.. to nie rozumiem.. więc po co mi onfo od Nawyka ze ten stabilizator ma spadek napięcia 0.5V??? ja potrzebuje taki co mogę wprowadzic na niego 6V a na wyjściu będe mial takie U, żeby móc spokojnie zasilić uC i całą elektronikę🙁

no tak ale jak dam wyższe zasilanie to wracam do punkty wyjścia czyli nie mam silnikow na 9V z przekładnią..;/ a piszesz że L293 ma do 34 czy 36 V.. no ok ale czy L293DNE ma tak samo? i HL293?? dla mnie to 3 różne nazwy, dla Was pewnie nie bo się na tym znacie no.. czyli mostek L293DNE mogę użyć spokojnie i nie marwtić się o U..? no tak ale Umax mnie nie martwi tylko Umin..;/ a te musi mieć co najmniej 4.5V..

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilałem serwomechanizmy 6V z 12V, ale nie przekraczając wypełnienia PWM 67% (czyli i tak dawałem im maksymalnie 8V), więc napięciem silników się nie przejmuj. Poza tym l293 mają zdaje się spory spadek napięcia chyba nawet do 2.5-3V.

Jeśli nie wiesz czy to te same ukłądy to wpisz w google: datasheet

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ok czyli podsumując: zasilanie biorę 9V.. serwa czy silniki ( chyba lepiej serwa w tym przypadku nie? ) na 6V, w programie ustawiam tak, żeby U na serwach było 6 lub nieco większe.. czyli stabilizator zostaje 7805.. a i tak zamiast 2 mostków wesme jeden L293DNE tak?🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Już pisałem ci, że najlepiej serwa. L293DNE - dobry wybór, jak do takiej konstrukcji. 7805 powinien być dobry.

Nie chcę być złośliwy, ale:

1) Mógłbyś uważać na literówki (w każdym poście masz)

2) Zaczynać zdanie z dużej litery i każdego nie kończyć wielokropkiem.

3) Używać znaków diakrytycznych częściej i uważać na ortografię:

wesme
Link do komentarza
Share on other sites

ok sorry. Jak szybko piszę to często robię głupie błędy:/ Ok nie będzie wielokropków;) a 'wesme' to wypadek przy pracy, wiem jak to się piszę🙂

Dobrze w takim razie temat na tym zamknięty:) Dziękuję baaaardzo za wszelką pomoc i cierpliwość, obiecuję, że jak tylko robot powstanie ( na wakacjach ) to wrzucę go na diodę. Proszę tematu jeszcze nie zamykać, w ciągu kilku dni mam zamiar zrobić schemat i wrzucę do tego tematu:) Pozdrawiam!

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Od sprawdzania schematów są specjalne działy ;]

[ Dodano: 17-04-2011, 19:10 ]

ok rozumiem w takim razie do zamknięcia jak coś🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.