Skocz do zawartości

Budowa robota omijającego przeszkody


rybazmarsa88

Pomocna odpowiedź

Witam!

Na wstępie proszę, abyście przeczytali mój temat do końca:) Nie nazwałbym siebie zupełnie zielonym z elektroniki i robotyki, ale mam sporo pytań. Ciekawa forma informowania forumowiczów o sensownym zadawaniu pytań😉 Chciałem jeszcze dodać , że te forum jest 100 razy lepsze od elektrody, gdzie wszyscy to zadufani w sobie wielcy elektronicy:|| ( nie podlizuje się, ani nic;P Wyrażam opinię )

Następnie chce napisać, że wiem co to wyszukiwarka, żeby udowodnić, chciałbym oświadczyć iż przeczytałem od deski do deski takie artykuły jak:

-od żółtodzioba do pierwszego robota..

-przepis na robota

-jak zrobić robota

-mój pierwszy linefollower

-diodik, elebot

i wiele wiele innych. Segreguje sobie informacje potrzebne do budowy robota.

Jego funkcje?

-omijanie przeszkód za pomocą czujnikow odległości

-nie spadnięcie ze schodów lub stołu - czujnik podłoża

Podkreślam, szukałem tych informacji i będę szukał cały czas, więc to nie jest tak, że ja chce żebyście mi pomogli i żadnego wkładu własnego.. ( na elektrodziie słowo forumowicza nie wystarcza, nie pisałem tego tematu tam bo od razu wiem jak by sie to skonczyło )

Oczywiście do budowy wykorzystam serwa ( wiem jak przerabiać ), nad kons. nośną jeszcze nie myślałem, kólka też nie ( to sa szczegóły jak narazie ). Ok to się zaczynają schody:)

1. Rozumiem, że jak juz bedę miał cały układ, to robota ( uC ) sie programuje przy właczonym robocie? Kiedyś programowałem w C++, więc nauczę się w Bascomie i pewnie sam program napisze w C++ bo gdzies wyczytałem że wtedy można wykorzystać więcej możliwości uC. Tylko teraz drugie pytanie:

2. Ile może zajmować mi taki program i czy rzeczywiście musze go pisac w C? Chciałbym żeby robot podjeżdżał do przeszkody i ją omijał ( wycofywał się lub obracał w lewo np o 45 st. <- to są tylko przykłady ) i żeby wyczuwał, że gdy pod spodem nic nie ma, to żeby się cofał o ileść tam cm np.. Więc to chyba nie byłby zbytnio skomplikowany program?? Tak się zastanawiam, że gdybym go pisał jednak w BASCOMIE to czy te 4 kb z wersji demo by mi wystarczyły??

3.Jakie byście polecali czujniki odległości? Rózne opinie czytałem, że TSOP sa czułe, inni pisali, że nie za dobre.. tego jest po prostu bardzo dużo i sie zastanawiam co było by najlepsze w takim razie.. cena nie wchodzi w grę. Tak samo jak czujnik podłoża.. czy to tez jest czujnik jw? Czyli czujnik odległości? tylko, że mierzy w innej osi, niż czujniki umocowane przed robotem?

4.Rozumiem, ze 3 czujniki w zupełności wystarczą na 'czole' robota? i jeden czujnik podłoża tak? Wiem, że zaleznie od modelu mają własne pola widzenia i rozumiem, że te wszystkie dane z danych katalogowych mogę wyczytać?

5. Zasilanie robota- skąd wlaściwie mam wiedzieć, jakim napięciem będę miał zasilać taki robot? Czy mam nie przekroczyć maks. U dopuszczalnego uC? A jeżeli będę miał ( przykladowo ) 2 uC czy 2 mikroprocesory to jak mam wyliczyć napięcie potrzebne, żeby zasilić układ? ( jezeli te pytanie jest za proste, po prostu napiszcie, to ja postaram się znaleźć )

6.Wybaczcie tyle tych pytań i wątpliwości, ale czujnikami sie nigdy nie bawiłem..

7. Co do samego programatora, to to nie musi być najdroższy z mozliwych? Czym sie właściwie różni programator za 140 zł, a ten za 20 zł z allegro? Przecież i jednym i drugim będe mógł zaprogramowac uC.

8. Jedną część programatora sie podłacza do uC, a druga np. do USB ( zależy od modelu )?

Mam nadzieje, że ktos mi pomoże chociaż w najmniejszym stopniu, Prosze tylko, nie usuwajcie czy nie blokujcie mi tego tematu tak o po prostu..Jezeli ktoś zna odpowiedzi na częśc pytań, niech pomożę, jeżeli to co napisałem, jest za łatwe, to mi to napiszcie, ja chętnie poszukam, ale jak napisałem na początku - przez 2 wieczory przejechałem pół forum i nie wszystko co przeczytalem jest dla mnie jasne:)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdą pomoc!

Link do komentarza
Share on other sites

1. pewnie sam program napisze w C++ Nie, są do podobne języki ale nie takie same.

2. Zależny.

3.

4. Tak

5. Dodaj sobie, np jak silniki 6 i uC 3, to możesz dać spokojnie bateryjkę 9V, tylko do uc przez rezystor, tka mi się wydaje.

6. To jest Pytanie?

7. Programator za 140zl to jest razem z płytką edu, wiec wd mnie nie ma sensu kupić tego za 140 bo taka płytkę zrobisz sam za 40zl, a co do programatora weź sobie na LPT jak masz w kompie, i zasilanie od dysku pociągnij, taki czerwony kabel, z zasilacza do dysku tam jest napięcie chyba 4,82V.

8. Nie rozumiem, mówisz chyba o programatorze na USB?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

a wiec tak:

Programator weź sobie ten

http://allegro.pl/programator-avr-usb-stk500v2-rs232-gen-podstawka-i1553730652.html , masz z płytką do prockow ze nie musisz się kabelkami bawi, tak to jest na USB.

Chyba 12V, czyli łączysz szeregowo baterie 9V+3V i masz 9V, tak mi się przynajmniej wydaje.

Ale tego nie jestem pewien.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Kolego jak nie masz o czymś pojęcia to nie wprowadzaj innych w błąd!

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

5. Dodaj sobie, np jak silniki 6 i uC 3, to możesz dać spokojnie bateryjkę 9V, tylko do uc przez rezystor, tka mi się wydaje.

o_O

Zasilanie, w sensie akumulator(baterie), może być w zasadzie dowolny, tyle, że:

1. Do elektroniki napięcie trzeba obniżyć, najczęściej do 5V. Można do tego wykorzystać stabilizator, np. 7805(zasilanie 7V lub więcej).

2. Stabilizator część energii zamienia w ciepło, także napięcie zasilania nie może być za duże, najlepiej do 12V max.

3. Napięcie musi być też dostosowane do silników. Co prawda są one często dość tolerancyjne, natomiast długotrwałe przewoltowanie najczęściej obniża żywotność silników.

Dokładniejszy opis nt. zasilania jest w artykule na Diodzie. Miłej lektury 😉

Link do komentarza
Share on other sites

2. Mój pierwszy program pisany w bascomie do lf z 5szt sensorów zajął mniej niż 2kB, mimo, że jest dość chaotyczny i pewnie można by go sporo skrócić.

4. Zobacz w datasheecie jakie mają pole widzenia, może nawet wystarczą dwa.

7. A czym się rożni maluch od ferrari? Przecież oba jeżdżą 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

no tak dobre porównanie:D

no nie wiem w większość schematów widziałem 3 czujniki, jeden centralny, jeden lewy i jeden prawy:)

ok czyli stabilizator i tak będę potrzebował.. bo na pewno będe kupował koszyk z włącznikiem na baterie i dobrze by było wiedzieć ja duży musi być.. oczywiście jak mam ten włącznik w koszyku, to nie potrzebuje już innego na plytce?

Link do komentarza
Share on other sites

1) Skoro programowałeś w C++ to łatwiej ci będzie znaleźć kompilator c++ na avr niż nauczyć BASCOM'a, lub po prostu przerzucić na C.

2) To zależy w dużej mierze od kompilatora i jakości twojego kodu (użytych bibliotek etc.)

3) Czujnik odległości? Hmm... Najlepiej będzie sonar ultradźwiękowy, albo na podczerwień (taki lub taki, oczywiście to tylko przykłady )

4) Na czole 3 czujniki to chyba przesada, ale to zależy od konstrukcji robota. Co do czujnika podłoża to jeden może okazać się za mało (czujnik umieszczony z przodu: dojeżdżasz do przeszkody, zaczynasz cofać, i nie wykryjesz ze brakło podłoża i robocik poleci...)

5) Zasilanie dobierasz do użytych silników oraz do użytego uC (3.3V 5V)

7) Tutaj nie jestem pewien, ale te tańsze chyba nie mają możliwości Debugowania programu wgranego do uC, ale jak już pisałem, nie jestem tego pewny.

8) Tak, jedno złącze programatora podłączasz do gniazda w komputerze a drugie do uC (do jego odpowiednich pinów)

Apropo, skoro chcesz to programować z laptopa, to kup sobie programator na USB. Nawet lepiej kupić niż robić moim zdaniem bo wtedy nie ma problemu ze "coś nie działa" w programatorze.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o czujniki przeszkody to może Sharpy cyfrowe? odpada obsługa ADC na początek? a swoją rolę spełniom...

Myślę że nie powinieneś tracić czasu na BASCOMA i od razu łapać się za C. Jak znasz C++ to przesiadka nie będzie bolesna;)

Jeżeli chodzi o zasilanie to wybierz silniki i dostosuj do nich liczbę baterii(akumulatorków). Podejrzewam, że nie przekroczysz 12V wiec stabilizator sobie z tym poradzi. Najwyżej dodasz mały radiator.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym dał 4 czujniki podłoża(na rogach) na wypadek, gdy wiedzie np. na róg stołu ale na jakąś wąską półkę. A co do czujników przeszkód to dałbym 3: lewy róg, prawy róg, środek.

A co do języka to zdecydowanie C, zwłaszcza, że znasz C++

Link do komentarza
Share on other sites

na prawdę dzięki wielkie za wszelkie odpowiedzi:)

nie myślałem nad czujnikami ultradźwiękowymi.. i co niby taki jeden by mi wystarczył na przód?

Carpe Diem ale przypuśćmy, że robot jeździ do przodu, a moduł z czujnikami jest wysuniety ( wiecie jak np kombajny maja ostrza ) to potrzebuję aż 4??

Ale to co chcecie mi powiedzieć , że Dev C++ wystarczy?? ( kompilator ) że jak mam jakikolwiek uC to nie ważny jaki kompilator użyje, każdy bez problemu przesle program do mikrokontrolera??

Link do komentarza
Share on other sites

Co do języka, to skoro programowałeś już w C++, to po co uczyć się BASCOM'a? Jeśli póki co nie masz ochoty za bardzo zagłębiać się w datasheet'y, to możesz zacząć od programowania w Arduino, o którym możesz przeczytać w moim artykule. Artykuł ten opisuje zresztą budowaę robota bardzo podobnego do tego co Ty chcesz zbudować (nie ma tylko czujników podłoża)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.