Skocz do zawartości

Budowa robota omijającego przeszkody


rybazmarsa88

Pomocna odpowiedź

Panie moderatorze nie ma co 3 link był baaardzo pomocny.. czy Pan nie rozumie, ze ja nie moge znaleźć TANICH silników 12 V z przekładnią, bo przekladni nie potrafie zrobić??

https://www.forbot.pl/forum/topics20/przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm przeglądałem juz te wszystkie projekty: i niby dlaczego w spisie elekentów nie ma żadnego stabilizatora??? co?? nie potrzeba?? mostek L293D ma od razu w sobie 2 mostki obsługujące silniki, rozumiem. Atmega8 - rozumiem. brak stabilizatora: nie rozumiem!

Panowie ten robot ma po prostu jeździć.. on będzie na użytek uczelni on nie ma wygrać I miejsce w robotach mobilnych.. chce użyc takiego zasilania, żeby działało mi 5 czujników i żeby ten robot jeździł😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak jeszcze nie znalazłeś silników to mogę polecić z mojej oferty plastikowe 120:1 za 19zł i do tego koła 32mm za 20zł. Za 60zł masz cały zestaw i działa całkiem dobrze. Przy zasilaniu ok. 5-6V L293D nada się dobrze, przy większym napięciu przydałby się odrobinę mocniejszy mostek - SN754410, lub najlepiej TB6612 (mam też go na płytce za 25zł).

Jak ma to być prosty robot to 4 akumulatorki ni-mh przejdą, ale jak zależy Tobie na odrobinie niezawodności to zdecydowanie 5 akumulatorków + stabilizator LDO (najlepiej o bardzo małym spadku napięcia w obudowie sot23-5 lub ew. LM2940). 4 akumulatorki będą dobrze działać tak długo jak są pełne i nie będziesz pobierał dużo prądu. A ponieważ między 4,8V a 4,5V - granicznej wartości działania układów - różnica nie jest duża to w pewnych okolicznościach możesz mieć niespodziewane resety mikrokontrolera, albo problemy ze sterownikiem L293D.

Link do komentarza
Share on other sites

rybazmarsa88, pisałem w jakim sklepie możesz kupić tanio niezłe silniki, a ty dalej swoje.

Stabilizator: a co za problem? Nie jest drogi, poza tym przejrzyj udostępnione schematy robotów, np. minisumo, one zwykle jeżdżą 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Panie moderatorze nie ma co 3 link był baaardzo pomocny

Wybacz, że nie poświęciłem więcej czasu na szukanie informacji za Ciebie... O pozostałych nic nie piszesz, czyli jednak były pomocne? To było zaledwie kilka pierwszych linków i to tylko na naszym forum. Chciałem Ci pokazać, że gdyby Ci się chciało, to byś mógł sam sobie odpowiedzieć na wiele pytań.

Kolega MirekCz wspomniał o czymś takim jak stabilizator LDO - powszechnie dostępny LM2940S5.0 ma spadek napięcia typowo ok. 0,5V. Co za problem? Możesz też przecież użyć stabilizatora, albo jeszcze lepiej - przetwornicy, do zasilania silników. Najprostsza opcja to stab. L7805T i masz 3A na silnik - możesz bez problemu użyć przerabianych serw modelarskich albo gotowych silników typu Pololu, możesz nawet użyć silników na 3V i po prostu sterować niższym PWM na mostku. Jeśli upierasz się na 12V, to również tutaj możesz użyć stabilizatora/przetwornicy, po prostu większe straty będą na stabilizatorze od elektroniki.

Skoro robot waży ~pół kilo, to nie rozumiem czemu masz problem z wyborem momentu obrotowego? Chyba, że mylisz go z prędkością obrotową, bo tak kilka wcześniejszych postów zabrzmiało, np.

tylko, że jak takie znajdę to kosztują 50 zł i mają gigantyczny moment obrotowy!! po co mi silnik 400 obr/min:|
Link do komentarza
Share on other sites

dziekuje za posta troche mi Pan rozjasnil sytuacja.. ja sie po prostu nie za bardzo znam na tym tak..? pierwszy raz takie cos buduje i po prostu pojawia sie problem i nie za bardzo wiem jak go ominąć..;/ ok zobacze te wszystkie elementy co Pan opisał i cos wykombinuję..niedługo zrobię schemat to go wrzucę tutaj. Pozdrawiam

ps. z tego co rozumiem, to nie każdy stabilizator musi miec 7V na we? bo jeżei znajde taki co ma 6 V, to wtedy problem będzie głowy.. bo dla mnie najtrudniej jest własnie to teraz rozwiązać..;/ czyli rozumiem, że ten stabilizator, co jest podany powyżej spełniał by moje oczekiwania?

Link do komentarza
Share on other sites

Ok dobra macie rację.. czyli uzyję tego stabilizatora: LM2940S5.0 . I wtedy jak będę miał zasilanie 6V nie będę muszał zmienić mostków, chyba że ten jeden scalony użyję co ma już 2 mostki w sobie, nie? To jak podam 6V na stabilizator, i na nim będzie spadek 0,5V to na elektronikę ( atmege8 ) pójdzie mi 5.5 a to jest takie graniczne napięcie działania układu.. ;/

chyba że taki stabilizator : http://sklep.avt.pl/p/pl/45146/uklad+scalony+lm2940ct-5-0.html i wtedy bede miał 5v na wyjściu i będzie ok:)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.