Skocz do zawartości

CNY70 - Atmega8 - Pierwszy Line follower


piotreks-89

Pomocna odpowiedź

Witam!

Po 6 miesiącach starcia z mikrokontrolerami AVR i Bascom-em doszedłem do wniosku, że nadszedł czas na zbudowanie pierwszego robota - Line follower-a. Wszystkie potrzebne części mam, lecz mój problem jest nieco dziwny. Otóż: kupiłem 4 czujniki CNY70, lecz widzę, że w większości projektów są ilości nieparzyste tychże czujników linii. W końcu "zgłupiałem" i nie wiem czy dać 3 czy 4 czujniki. Poza tym to nie wiem czy czujniki podłączyć (do Atmegi8) poprzez komparator poczwórny (LM339, czy lepiej LM324?), czy do pinów ADC, czy (jak widzę w innych projektach) wprost do pinów mikrokontrolera. Co wy o tym sądzicie??

Tak na marginesie dodam, że mam dopiero 14 lat i jestem nowy w tym temacie 😉

Z góry dzięki za odpowiedzi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie każda opcja jest dobra. Teoretycznie im więcej czujników tym lepiej 😉.

Najprościej było by chyba użyć ADC co daje możliwość zrobienia kalibracji w programie. Jeśli użyjesz komparatora będziesz miał możliwość regulacji potencjometrem i dużo łatwiejszy odczyt (i szybszy co w prostych konstrukcjach nie ma dużego znaczenia)

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zbudowałem tylko jednego. Woooooolnego. Miał 4 czujniki na komparatorach ale w końcu jeździł na dwóch skrajnych.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W takim razie zrobię testy na płytce stykowej. Właśnie coś mi nie pasowało, że w większości projektów są nieparzyste liczby czujników 😅 Poza tym to mój raczej także będzie wolny, gdyż mam serwa HXT-900, a te nie należą do szybkich 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, dzięki 😉 Ale ja doświadczenie z elektroniką mam ponad 2 letnie i całego robota zrobię sam, tylko muszę wiedzieć czy lepiej dać 3, czy 4 czujniki? Oraz czy lepiej z komparatorem czy bez?

Link do komentarza
Share on other sites

4 - im więcej, tym lepiej (ruch będzie płynniejszy). Ważniejsza jest kwestia odległości między nimi - najlepiej chyba jak oba czujniki będą (przynajmniej w niewielkim stopniu) "widziały" linię. Polecam ADC, bo możesz dodać programową kalibrację przy uruchomieniu robota, w przypadku komparatora trzeba kręcić potencjometrem... Chociaż ADC dodaje pewne opóźnienia - podejrzewam, że znajdą się zagorzali zwolennicy obu metod 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki Nawyk, wybieram ADC 😉 Po przejrzeniu twojego artykułu (tego przepisu na LF) wybrałem ADC, tylko zastanawia mnie jedna sprawa. Przejrzałem notkę katalogową Atmegi8 i maksymalne napięcie wynosi 5.5V, w twoim artukule zasilamy ją z 6V (wiem o spadkach napięcia, tylko nie wiem jaki jest tam w twoim artykule 😕 ) Dlatego rozmyślam czy nie dać 6 baterii AA, podłączonych szeregowo i stabilizator 7805, czy ryzykować i zasilać proca z 6V? Jak będzie lepiej? A te czujniki to już wiem jak umieścić, znalazłem już artykuł jednego z użytkowników diody, gdzie także są 4x CNY70, dwa pośrodku i po jednym na bokach 😉

Link do komentarza
Share on other sites

W artykule pisałem chyba o akumulatorach - napięcie znamionowe to 1,2V, naładowane mają ok. 1,4V. Zależało mi na maksymalnym uproszczeniu elektroniki, dzisiaj pewnie dodałbym stabilizator LDO (odradzam 7805 - wymaga minimum 7V zasilania) np. LM2940S5.0 (zasilanie od chyba 5,5V - szczegóły w dokumentacji) i garść kondensatorów odsprzęgających 100nF pomiędzy nóżkami VCC i GND. Chociaż robot do dzisiaj działa, a kumpel go katował przez kilka miesięcy, jeśli nie rok 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze jedno pytanie 😉 Aktualnie projektuję płytkę i nie wiem w jaki sposób dorobić sprzętowe diody sygnalizujące zmianę stanu czujników. Diody mają być podłączone do Vcc przez rezystor, a katoda diody do pinu ADC? Czy na odwrót?

Link do komentarza
Share on other sites

Przy użyciu ADC nie będzie sprzętowej zmiany. Mikrokontroler mierzy tylko napięcie, a próg ustalasz programowo. Można by dopisać linijkę kodu, która zmienia stan jakiegoś wyjścia (ale nie ADC - ono już zajęte).

Link do komentarza
Share on other sites

Ok dzięki RaV, już dorobiłem 4 diody, a program przerobie odpowiednio 😉 Dzięki wszystkim za pomoc i robot za jakieś 2 tygodnie powinien się ukazać 😅

EDIT:

Narysowałem schemat, sądzę, że jest poprawny, ale na wszelki wypadek poproszę was o sprawdzenie 😉

Otóż i on:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.