Skocz do zawartości

[C] Programator Simple Lpt


miltien

Pomocna odpowiedź

Rozpoczynam swoją przygodę z programowaniem uC. Na początek wybrałem zrobienie najprostszego programatora na porcie LPT, tj. kilka kabelków i rezystory. Znalazłem w tym serwisie kurs c dla AVR i wzorowałem się na nim (Kurs ).

Ok, tyle tytułem wstępu przejdźmy do rzeczy, wykonałem ten najprostszy programator (wybrałem go, ponieważ, mam chęć już troszkę po programować, a i tak będzie mi potrzebny do stworzenia USB APS, którego podejmę się stworzenia we wakacje 🙂 ) i tu zaczęły się schody, ponieważ nie ma w tym kursie schematu tego programatora rozpocząłem poszukiwania u wujka google. Na początek narzucił mi się schemat:

Gdy go wykonałem, wziąłem się za instancje pakietu WinAvr itp. Pierwszy problem napotkałem przy próbie wybrania programatora przy tworzeniu makefile, nie wiedziałem czy jest w dostępnych tam programatorach czy nie, wiec wybrałem stk200, myśląc ze jest to ta samo jak ten z tego schematu, zawierający tylko zabezpieczenie przeciwzwarciowe, także to może być mój pierwszy błąd, zamontowałem też cały układ w płytce stykowej:

Stworzyłem potrzebne pliki (kod skopiowałem z kursu) wszystko ładnie się skompilowało w końcu klikam magiczne Program, i tu mam błąd: AVR device not responding 😕 .

Ok pewnie mam błąd w połączeniach etc, sprawdziłem wszytko i ok, przeglądam następnie schematy innych programatorów LPT i ze zdziwieniem stwierdziłem ze schematy różnią się od siebie 😮

postanowiłem wykonać nieco inny programator, ten z kursu z diody od bascoma IMG_487a7a4f486128632.jpg polutowałem tym razem już nie tak dokladniej jak przedtem, sprawdzając to na probe czy działa wyszło mniej więcej coś takiego:

przy tym programatorze mam ten sam błąd 😕

jeszcze zdjęcie przedłużki do podłączania uC:

Ok, bardzo prosiłbym o jakieś wskazówki, co mogę jeszcze sprawdzić etc. ewentualne pokazanie jakiś okropnych błędów 😅

dopiero zaczynam, a bardzo mnie to ciągnie, na koniec mam jeszcze pytanie:

Jak rozróżnić czy na schemacie jest wtyk, czy gniazdo, i cz jest pokazane od strony lutowania, czy wtyku?

Bardzo dziękuje za cała pomoc 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdź czy masz odpowiednie napięcia na mosi, rst, miso, sck, na jednym powinno nie być (o ile dobrze pamiętam to mosi) może źle coś robisz? Ja sie z moim programatorem długo bawiłem i okazało się że źle podpinałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja polecam pony proga 2000 masz tam taką opcje jak "test" dzięki której sprawdzisz czy twój programator jest sprawny po za tym jest bardziej intuicyjny niż "programator" wmontowany w WInAVR

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy mi głownie na programatorze bez żadnych układów, ponieważ musiałbym nabyć je przez internet a to długo potrwa 😕, a programator ten ma tylko służyć do kilkudniowej zabawy, i zaprogramowania programatora usb, głownie chodzi mi o info który schemat jest najpewniejszy, bo trochę mnie zdziwiło ze jest tyle tych wersji, a także jak czytać te złącza na schemacie, czy to jest gniazdo czy wtyk, i na schemacie jest przedstawiony od strony lutowania czy na wtykach, być może tu się gdzieś pomyliłem bo nie wiem jak to czytać ;/

Oraz który programator wybrać w WinAVR, w makefile (który to ten z tego schematu).

Bardzo dziękuje za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie męcz się i doinstaluj AVR Studio 4 i zapomnij że makefile istnieje 🙂

Atmel po to stworzył Studio by uprościć życie programistom.

Nie instaluj wersji 5 bo to jeszcze Beta.

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/kompilator-i-srodowisko-programistyczne.html

W PonyProg trzeba pamiętać o kalibracji (znajdziesz w menu).

Pytasz o schemat, możesz się upewnić tutaj:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-najtaniej-zaczac.html

Działa prawidłowo parę lat 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki będę próbował od jutra z rana, tylko jeszcze jak czytać te gniazda na tych schematach, mniemam ze na schematach są zawsze gniazda, tylko od strony wtyku, czy lutowania?

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem ten programator ze schematu z posta dondu (http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-najtaniej-zaczac.html) naturalnie był inny od tego co miałem 😅

W końcu wziąłem się za avr studio, szukałem chwile (nawet dłuższa 😉) jak to wszystko tam skonfigurować żeby działało z moim pseudo programatorem, w końcu poszedłem po rozum do głowy i znalazłem że nie obsługuje lpt, więc zainteresowałem się ponyprog (teraz już wiem ze sie robi miedzy tymi programami jakąś integracje tak ze da się rezultacie programować avr studio uC przez lpt programator, ale to temat na później jak mi to coś w końcu zadziała) przeprowadziłem test w ponyprog wybrałem AVR ISP I/O port lpt i wszytko ok programator sprawdzony, niby działa, następnie wybrałem uC atmega8 i program z pliku *.hex teraz wyskakuje błąd device missing or unknow device ;/ Czytałem o jakis starowanikach do portu lpt może w tym problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączyłeś zasilanie ? Masz kable podłączone pod dobre piny AVR'a? Wypróbuj program ISP PROGRAMMER. Jest świetny. Sprawdz czy masz w programie ustawiony odpowiedni port, jego numer i zobacz w biosie jaki masz tryb pracy i ewentualnie zmień go na ECP + EPP

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko jest podłączone tak jak na zdjęciach w pierwszym poście, jest możliwe ze robię jakiś prosty oczywisty błąd, elektronika interesuje sie od możne 2 miesięcy a uC 3 dzień xD

już biegnę sprawdzić ten program 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nadal nie działa, w tym programie (ISP Programer) wybierałem programatory AT-Prog i SI-Prog ponieważ miały piny ustawione tak jak ja mam w programatorze, były tam tylko jeszcze te STROBE a niestety nie wiem co to jest, gdy nadal nie działało, zrobiłem customowy programator dokoładnie taki jak mam czyli STROBE don't Use,
Schemat podłączenia:

schemat

//Edit: nie zauważyłęm ze ucieło obrazek ;/ wlepiam jako link, bo inaczej sie strasznie rozwala ;/

ale nadal nie działało, więc podłączyłem moją atmegę na czysto tzn wg tego schematu:

I nadal lipa, sprawdzałem multimetrem napięcie między nóżka 7 a 22 napięcie wynosiło 5,45 V, nie wiem czy to istotne ale procek był lekko ciepły, nie wiem czy powinien się grzać od samego podłączenia prądu 😋 , zasilanie mam poprowadzone z zasilacz komputerowego ATX,
nie wiem jakie jeszcze dane są potrzebne do napisania diagnozy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

nie wiem jakie jeszcze dane są potrzebne do napisania diagnozy

Podłącz to tak jak w linku od użytkownika Dondu. Robisz banalny programator, może uszkodzić coś ( w sumie jak wszystko 😃 ). Nie lepiej zainwestować 10-40 zł w programator i mieć go na "wieki" ?

Większa satysfakcja z swojego no ale....

Nie masz kogoś od kogo mógłbyś pożyczyć na chwilkę programatora by sprawdzić czy to wina tego co zrobiłeś czy wina leży po stronie sprzętu?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.