Skocz do zawartości

[C] Programator Simple Lpt


miltien

Pomocna odpowiedź

...wybrałem go, ponieważ, mam chęć już troszkę po programować, a i tak będzie mi potrzebny do stworzenia USB APS, którego podejmę się stworzenia we wakacje 🙂
Link do komentarza
Share on other sites

Chmm nie rozumiem tu kilku rzeczy:

Musze zawsze podłączać pod reset VCC przez rezystor 10k i do tego RESET z programatora?

W tym pierwszych schemacie w jakim celu jest umieszczony przycisk przy resecie?

//Edit: Własnie tu jestem troszkę uwalony;/ nie znam nikogo kto chociaż miał styczność z programowaniem uC, nawet nikogo kto miał styczność z elektronika 😋 mam tylko stary warsztat z telewizorami/radiami itp po dziadku, skarbnica części 😉, właśnie tez chodzi o tą satysfakcje, nie lubię działać na czymś co nie wiem w jaki sposób pracuje, kupno gotowego programatora to ostateczność ;/

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie przepraszam, nie czytałem całego tematu. Warto by było przetestować na sprzęcie "sprawdzony" programator czy to nie wina komputera. Może przez nie odpowiednie podłączenie spalił port...

Link do komentarza
Share on other sites

Musze zawsze podłączać pod reset VCC przez rezystor 10k i do tego RESET z programatora?

Tak, gdyż inaczej po starcie mikrokontrolera niestabilny reset resetuje go.

W tym pierwszych schemacie w jakim celu jest umieszczony przycisk przy resecie?

Aby móc ręcznie zresetować uC, zamiast odłączać i włączać ponownie zasilanie - nie jest niezbędny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

...Własnie tu jestem troszkę uwalony;/ nie znam nikogo kto chociaż miał styczność z programowaniem uC, ...

Dasz radę, tylko czytaj i realizuj porady 🙂

[ Dodano: 30-05-2011, 19:57 ]

Pod pojęciem reset, jest ukryty reset flasha, czy włączenie i wyłączenie uC?

Tylko uC.

Link do komentarza
Share on other sites

Naprawdę nie masz nikogo kto by się tym interesował w pobliżu? Może ktoś z forum? Nie mam pojęcia co się mogło stać gdyż nie robisz żadnych testów i nie piszesz co się stało. Sprawdziłeś to co napisałem ci na początku tego tematu?

Link do komentarza
Share on other sites

Spokojnie, uszkodzenie LPT to nie taka prosta sprawa 🙂

Działam tak od kilku lat i jeszcze nie uszkodziłem LPT.

1. zastosuj się do minimalnych wymagań połączeń ponów

2. Zrób porządnie układ jeszcze raz

3. posprawdzaj połączenia 2 razy

4. daj nowe dokładne zdjęcie płytki

Dokonałeś kalibracji PonyProg?

Czy ten zasilacz ATX to ten który zasila Twój komputer z LPT?

Jeżeli nie, to czy masę zasilacza i masę komputera masz połączoną?

[ Dodano: 30-05-2011, 20:08 ]

Nie mam pojęcia co się mogło stać gdyż nie robisz żadnych testów i nie piszesz co się stało. Sprawdziłeś to co napisałem ci na początku tego tematu?

Popieram.

Link do komentarza
Share on other sites

Podłącz do jednego z wyjść programatora membramkę piezo a drugą nogą do masy i spróbuj zaprogramować. Sprawdzaj tak po kolei każdą nóżkę (miso, mosi, sck, reset). Na 3 z nich powinna lekko zapiszczeć/zabrzęczeć/zastukać a na jednej wcale (na miso). W tedy masz pewność że programator oki ale jest ze połączenie. Jeżeli wydaje dźwięki na mniejszej ilości wyjść, to oznacza to że masz źle wykonany programator, źłe ustawiony program/port ltp ew. masz spalony port co jest ciężkie do wykonania 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdź czy masz odpowiednie napięcia na mosi, rst, miso, sck

Faktycznie nie sprawdzałem 😖

ok to zrobiłem teraz tak, podłączyłem multimetr miedzy GND ,a MOSI ,MISO ,SCK oraz RST i zbadałem wyniki multimetru, przy włączonym komputerze, bez otwartych aplikacji, mam nadzieje ze o to chodziło 🙄 i o to wyniki:

MOSI = skacze od 0,02 do -0,05V

MISO = skacze od 0,02 do -0,05V

SCK = skacze od 0 do -0,06V

RST = skacze od 0 do -0,06V

coś czuje po tych wynikach że nie o to chodziło 😅, albo mam spalone wejście 😉 no ale cóż człowiek uczy się na błędach 😋

Link do komentarza
Share on other sites

chodzi o to że musisz użyć programu który przy teście utrzyma te piny w stanie wysokim lub niskim odpowiednio tak jak mają być. Możesz sprawdzić to avr bascom czy jakoś tak. Poszukaj. Wtedy sprawdź.

Link do komentarza
Share on other sites

... albo mam spalone wejście 😉 no ale cóż człowiek uczy się na błędach 😋

Ja wiem, że trudno się skupić gdy kilka osób podpowiada.

Więcej już nie będę pisał co masz zrobić bo i tak tego nie robisz.

Więc dam Ci narzędzie do sprawdzenia portu LPT - oscyloskop:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/darmowy-oscyloskop-i-analizator.html

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z tym oscyloskopem tylko uważaj bo to chyba spali się szybciej niż port lpt 😃

BTW Zacznij działać byśmy mogli ci pomóc... To co mówimy jest chyba zrozumiałe i proste do wykonania. Jak nie masz "czasu" to się za to nie zabieraj bo to pochłania ogromne ilości czasu 🙂

Czasem tak jest że to co w teorii "od razu" powinno działać, w praktyce wygląda inaczej ;/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.