Skocz do zawartości

Dobre książki do elektroniki


Ares

Pomocna odpowiedź

Witam.

Chciałbym zająć się na poważnie elektroniką oraz robotyką. Jestem programistą Javy, tak więc C++ nie są mi obce, i z nauką programowania mikroprocesorów nie będzie problemu 🙂.

Jednak, brakuje mi wiedzy na temat czystej elektroniki (analogowej też), która jest podstawą jeśli chodzi o robotykę.

Jakie książki polecalibyście jako dobre źródło do nauki elektroniki, w tym cyfrowej i analogowej?

Link do komentarza
Share on other sites

"Sztuka elektroniki" P.Horowitz & W.Hill

Na początku trzeba się troszkę przemęczyć przez teorie (cewki, kondensatory - matematycznie), natomiast dalej jest bardzo ciekawie. Mnóstwo rozwiązań konstrukcyjnych, autorzy przedstawiają wykresy konkretnych elementów dla porównań ( nie zastąpi to doświadczenia praktycznego, ale to więcej niż przykłady modelowe z innych książek), omawiają je, wszystko jest na praktycznych przykładach. Cud miód i orzeszki.

Chciałbym też polecić Ci książkę do matmy. "Analiza matematyczna w zadaniach" - W.Krysicki & L.Włodarski. Przebuszowałem w bibliotece 5-6 różnych pozycji do matmy wyższej, próbując zrozumieć całki i pochodne. Wszystkie rzucały definicjami, z miliardem znaczków. Ta jest inna. Najpierw definicja czysto matematyczna, potem wytłumaczenie jej na chłopski rozum. Mnóstwo przykładów wyjaśnionych krok po kroku, tak jakby ktoś nad Tobą stał i Ci tłumaczył. Są przykłady zarówno teoretyczne jak i praktyczne ( dużo z elektroniką 🙂 ). Pozwala to poczuć i intuicyjnie stosować matematyczne bajery.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie.

Kupię je jak najszybciej i jedziemy z nauką 🙂. Kiedy już nauczę się podstaw konkretnych, wezmę się za robotykę. W sumie wiedza elektroniczna bardzo przyda mi się do programowania, bo będę wiedział jakie naprawdę procesy zachodzą w komputerach, także korzyść podwójna.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

"Sztuka elektroniki" P.Horowitz & W.Hill

Próbowałem przebrnąć przez to 3 razy, docierałem od pewnego momentu i stwierdzałem że nie wiele rozumiem 😕 Natomiast rzeczywiście dużo przykładowych schematów. Muszę teraz znów do tego podejść.

Link do komentarza
Share on other sites

"Sztuka elektroniki" P.Horowitz & W.Hill

Próbowałem przebrnąć przez to 3 razy, docierałem od pewnego momentu i stwierdzałem że nie wiele rozumiem 😕 Natomiast rzeczywiście dużo przykładowych schematów. Muszę teraz znów do tego podejść.

Niech zgadnę... liczby zespolone ? 🙂 Dla mnie to było najtrudniejsze. Dalej jest tego o wiele wiele mniej, robi się ciekawie i jak ktoś lubi elektronikę to czyta się jak dobrą książkę fabularną 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
nie jestem "zawodowcem" jeżeli chodzi o elektronikę, ale trochę "rzeźbiłem" z lutownicą w ręku i jeżeli mogę coś polecić to:

1) Dieter Nuhrman "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" - cykl 4-rech książek od "analoga" do "cyfry", dobrze wyjaśniona teoria, bez "naukowych" zawiłości i "wymądrzania się", fajne przykłady praktyczne.

2) "Elektronika dla nie wtajemniczonych" nie pamiętam autora.Również napisana bez zbędnego ładowania teorii, ale doskonale objaśniająca zawiłości elektroniki.

Rzeczy wydane w zamierzchłej przeszłości ale aktualne. Obie mam ale nie chcę się z nimi rozstawać.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja nie polecam akurat "Sztuki elektroniki" początkującym, bo to droga 2 tomowa kniga, pisana na uniwersytecie Harwarda (konkretnie przez 2 jej wykładowców), która będzie zwyczajnie nieczytelna dla kogoś kto nie zna sie na elektronice.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro ten temat jest w dziale dla zielonych to ja polecam zdecydowanie "Wyprawy w świat elektroniki" Piotra Góreckiego. Ja zacząłem na tej książce, i tym którzy stawiają pierwsze kroki z elektroniką serdecznie polecam.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz nauczyć się elektroniki analogowej to na dobrą sprawę nie ma dobrej książki! "Sztuka elektroniki" jest kiepska. Jej język dla niektórych może być niezrozumiały (wymagana jest podstawowa wiedza na temat zasady działania półprzewodników) no i zawiera błędy! Sam się o tym przekonałem. Była pisana jakieś 30 lat temu! Owszem, zasada działanie tranzystora się nie zmieniła ale dzisiaj mamy tranzystory o lepszych parametrach, wiele schematów można by uprościć albo zaprojektować inaczej.

Do analogówki, tak jak napisał Atom, polecam "Wyprawy w świat elektroniki".

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.