Skocz do zawartości

LineFollower - Atmega8A-AU + L298N


Keadwen

Pomocna odpowiedź

Witam,
zdaję sobie sprawę, że to kolejny z kolejnych line followerów tego typu. Prosiłbym specjalistów o sprawdzenie schematu pod względem:

1. Czy te kondensatory odsprzęgające przy µkontrolerze są poprawnie ulokowane i czy wartości są poprawne.

2. Oraz czy mostek L298N jest poprawnie podłączony (pewno tak, sprawdzałem z innymi postami, ale wiadomo na wszelki wypadek)

Z tamtej listwy jest wyjście na 8czujnik~ów i Vcc/Gnd dla nich, które będą znajdować się na oddzielnej płytce.

Inne wychwycone błędy techniczne mile widziane 😋

Pozdrawiam

Keadwen

Link do komentarza
Share on other sites

Aref i Avcc są źle podłączone, połączyłeś je przez kondensator szeregowo do Vcc, brakuje tam też dławika jeśli chcesz korzystać z ADC.

To samo dotyczy nóżek Vcc mikrokontrolera bo są na tej samej gałęzi.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tym razem masz źle zasilone Aref, najlepiej jest je połączyć z Vcc, spójrz na moje schematy linefollowerów., brakuje kropki przy Vcc mikrokontrolera. Popraw też oznaczenie Vcc z wyjścia stabilizatora bo wygląda ta ścieżka jakby wisiała w powietrzu, dodaj tam symbol Vcc. Ja dałbym jeszcze jakiś kondensator na zasilaniu blisko mostka, tak ze 100uF przynajmniej, lepiej byłoby gdyby był to kondensator o niskiej impedancji, ale nie ma to aż tak ogromnego znaczenia.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do kondensatorów przy stabilizatorze- owszem takie jak dałeś też będą dobre i pewnie będzie działać, ale noty katalogowe od czegoś są i ja zawsze na nich staram się opierać. W tym przypadku zamieniłbym kondensator ceramiczny na wejściu stabilizatora ze 100nF na 330nF, wyjsciowy zostawił. Co do elektrolitów na zasilaniu to na wyjściu zawsze powinien być o mniejszej pojemności niż na wejściu. Może to efekt nadgorliwego podejścia, że stabilizatorom szkodzą napięcia wyższe na wyjściu niż na wejściu. W zależności od zastosowanych silników sugeruje zastosować >470uF na wejściu i wspomniany już przez Sabre 100uF na wyjściu. Ponadto tuż przy samym zasilaniu procesora (piny 3,5,4,6) zalecam zastosować dodatkowy kondensator 100nF.

W zależności od budowanego układu i jego peryferii czasem wystarczą faktycznie 1-2 kondensatory i nie będzie problemu, jednakże stosując powyższe zabiegi nigdy nie miałem problemu z zasilaniem w swoich projektach.

Jeszcze jedna rzecz odnośnie stabilizatora- przy maksymalnym Io=1A nota mówi o 2V spadku napięcia We<->Wy (Dropout voltage). Przy słabiej naładowanym lipolu i prądożernym układzie (szczególnie w impulsach) mogą pojawić się problemy.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czemu, ale zawsze bałem się kart katalogowych i widzę teraz, że byłem w błędzie. Znalazłem tam wszystko to co próbujecie mi przekazać. Miejmy nadzieje, że obrazek u góry jest schematem finalnym ;D.

A zapomniałbym dodać, że wartość kondensatora na wyjściu (saber - 100uF) w karcie ma 100nF.

Link do komentarza
Share on other sites

Keadwen, źle podłączyłeś C8, jest na GND zasilania i GND mikrokontrolera, przez co nie podłączyłeś GND mikrokontrolera do GND zasilania. Aref podłącz do Avcc obydwa te napięcia muszą być dobrze stabilizowane, Avcc to zasilanie przetwornika a Aref to napięcie referencyjne, jeśli któreś się zmieni to odczyty ADC będą się zmieniać.

No i ten Reset ze złącza programatora, podłączyłeś go do pinu przez zmianę nazwy połączenia? Czy on wisi w powietrzu?

Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie tych 100uF to mógłby zostać PRZY stabilizatorze, aby zredukować ewentualne tętnienia. To jest opcja ten I ten kondensator a nie LUB. Poza tymi kondziorami cała reszta fizycznie na mozaice powinna być możliwie blisko układu, którego dotyczy (mikrokontroler, mostek etc.).

Jeszcze zauważyłem przy mostku że wejscia enable (dedykowane do PWMki<-> regulacji prędkości obrotowej silnika) masz podłączone na zwykłe porty a wyjścia z timera1 OC1A i B masz nie obsadzone(na wyjściu uzyskujesz bardzo przyjemny generator sygn. prostokątnego o określonej częstotliwości i wypełnieniu). Jeżeli planujesz sterować prędkością (może nie od razu ale w niedługim czasie) to radze to przemyśleć, bo to ułatwi ci życie.

Link do komentarza
Share on other sites

A zapomniałbym dodać, że wartość kondensatora na wyjściu (saber - 100uF) w karcie ma 100nF.

Dla dobrej filtracji daje się pary kondensatorów-jeden ceramiczny i jeden elektrolit. Ceramiczny łagodzi szpilki i wyższe częstotliwości, z którymi nie radzi sobie elektrolit.

Wejścia enable mostka podłącz sobie pod Pb.1 i Pb.2 -będziesz mógł sterować silnikami przez PWM.

Link do komentarza
Share on other sites

Uff, jestem pod wrażeniem waszej cierpliwości. Jednakże bardzo się cieszę, że mi pomagacie, przyznam, że dużo praktycznych rzeczy się dzisiaj nauczyłem.

Schemat poprawiłem, wyrzuciłem C8, przestawiłem Enable na sprzętowe PWM (PB1 i PB2) oraz potwierdzam, że /RESET nie wisi w powietrzu tylko jest nazwą powiązany z pinem /RESET. Chciałem mu zrobić taki znak prostokąta zaostrzonego na jednym końcu (w PADS Logic to jest off-page) tylko jeszcze nie wiem jak.

No i zapomniałbym o schemacie:

P.S. Nie ma na zdjęciu, ale zmienię C9 na 100uF

Link do komentarza
Share on other sites

Jedyna rzecz, którą można nazwać dobrą praktyką/nawykiem, to podciągnięcie do Vcc przez rezystor 10k Resetu. AVRy mają wewnętrzne podciąganie na resecie, ale czasami mikrokontroler może się resetować od jakichś szpilek z silników przechodzących przez zasilanie, dla świętego spokoju lepiej dać ten rezystor. Niektórzy nie dają go w ogóle, ja daję zawsze.

Osobiście zmieniłbym jeszcze dławik na 100uH, na schemacie masz 10uH.

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi Harnasiowi o rezystor 10k do resetu, o którym Sabre pisał u góry.

Przy okazji już prawie ukończyłem płytki, ale ogółem masakra, te piny ADC są tak rozrzucone po prawie każdej stronie układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie chodziło mi o ten rezystor 🙂 . Nie rozumiem jak jakiekolwiek zakłócenia mają mieć wpływ na resetowanie się procka i nie mieć tego wpływu dodając ten rezystor, zresztą podobne rozwiązanie znajduje się wewnątrz procka. A za podobną cenę i o podobnej wielkości można dodać kondensator który na pewno zmniejszy zakłócenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.