Skocz do zawartości

Mini sumo program ?


Marcinas

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam wielki problem i dylemat nie wiem jak się zabrać za napisanie sprawnego programu(w języku C) do Mini sumo .Dlatego chciałbym prosić waz o pomoc w tej sprawie gdyż dopiero zacząłem swoją zabawę z programowaniem więc proszę o rady:)

*(Jeżeli umieściłem w złym temacie proszę o przeniesienie.)

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli masz uruchomioną warstwę elektroniczną(sygnały prawidłowo trafiają do mikrokontrolera) to zacznij od sprawdzania działania poszczególnych układów wykonawczych i poprawności podstawowych funkcji. Najpierw silniki (jazda do przodu, do tyłu, obrót w prawo,obrót w lewo) albo przyciski (w przypadku jakiegoś menu), później czujniki końca ringu i na końcu czujniki przeciwnika. Znaczna część osób nie wyznaje takiej zasady, ale ja od swojego pierwszego robota minisumo tworzyłem prosty w działaniu interfejs z użyciem przycisków i diod jako graficznej reprezentacji, w którym miejscu w menu się znajduje.W ten sposób możesz pod różnymi przyciskami wstawiać różne testy,podprogramy. Nie raz taka diagnostyka przydała mi się i kumplom w najmniej oczekiwanym momencie.

Ogólnie można coś takiego zrobić w postaci:

while(1)
{
   if(wcisniety przycisk 1)
   {
         while(1)
         {
              Testuj_silniki();
         }
   }
   if(wcisniety przycisk 2)
   {
         while(1)
         {
              Testuj_czujniki();
         }
   }
   if(wcisniety przycisk 3)
   {
         while(1)
         {
              if(wcisniety przycisk 1)
              {
                    while(1)
                    {
                          //...zagnieżdżanie menu
                     }
              }
         }
   }
}

To oczywiście jedynie sama idea tworzenia najprostszego menu. Nie dostarcza opcji wychodzenia z podmenu do wcześniejszego(trzeba resetować procka), ale jak się zrozumie obsługę działania przycisków to później już można robić jak co komu się podoba.

Poza tym daj więcej szczegółów co chcesz zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Wprawdzie robotami na codzień się nie zajmuję, ale ta zasada:

Jeżeli masz uruchomioną warstwę elektroniczną(sygnały prawidłowo trafiają do mikrokontrolera) to zacznij od sprawdzania działania poszczególnych układów wykonawczych i poprawności podstawowych funkcji. Najpierw silniki (jazda do przodu, do tyłu, obrót w prawo,obrót w lewo) albo przyciski (w przypadku jakiegoś menu), później czujniki końca ringu i na końcu czujniki przeciwnika.

... jest jak najbardziej godna polecenia.

Schemat także wiele nam powie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam

Na początku dzięki za rady 🙂

1.Z robotem jestem na etapie zbierania części (czekam na przesyłki (poczta polska dziła jak działa )).

2.Wiec tak oto schemat.

3.Płytkę PCB sam wytrawiałem.

4.Z programowanie jestem na etapie że kupiłem książkę atmela i czytam ale jestem na początku (zawsze coś do zrobienia 🙁 ).

5.Na razie to wiem jak napisać program w c żeby był nic nie robił czyli wypełniał czas procesora na bezpieczeństwo (mówię dopiero początki języka C).

Jednak wpadłem na ten pomysł żeby zacząć z tym programem bo potem może zabraknąć czas.

Czekam na dalsze rady 🙂

ScreenShot023.thumb.jpg.c9b66384dc48ccf03317aa9f9f6164f4.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na początek schemat niezły ale te ścieżki na mikrokontrolerze ... oj, nie tędy droga. Następny schemat rób tak:

więcej: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-projektowac-czytelne-schematy.html

Parę uwag:

1. C11 źle podłączony - czeski błąd - miał być do Vcc. No i te dwa GND do GND, a nie do C11 🙂

2. 7805 - nie oznaczaj tak samo napięć +5V przed i za stabilizatorem. To poważny błąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

A o co chodzi z tym czeskim błędem ?

"2. 7805 - nie oznaczaj tak samo napięć +5V przed i za stabilizatorem. To poważny błąd"

O wszem wiem to porostu nie zauważyłem ze się nie zapisało zamiast +5 powinno być +7,2

ale dziękuje.

czyli co z tym programem podpatrzeć na cudzy i tak zrobić czy ja bo tutaj "Demolka" dał mi program do mini sumo ale jakim programem mogę go otworzyć eklips ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.