Skocz do zawartości

[Line follower] Lizard - Worklog


Pomocna odpowiedź

Zaczynam tego workloga dopiero teraz bo przy projektowaniu cały czas schodził na projektowanie.

Elektronika

Najbardziej skomplikowaną częścią robota jest zasilanie. Dla elektroniki zasilanie jest połączone kaskadowo - przetwornica LM2676 -> LF50 -> LF33. Do procesora jest oddzielny stabilizator LP2985 - 3.3v. Do silników jest oddzielna przetwornica LM2676. Robot jest oparty o procesor STM32F103RB (Cortex M3). Taktowany zegarem 72MHz. Z uruchomieniem procesora ani programu nie miałem żadnego problemu. Do sterowania silnikami służą 2 mostki TB6612. Czujniki odczytywane są przez komparatory MCP6564. Do startowania i zatrzymywania robota służy oddzielny procesor attiny13 który odbiera i dekoduje sygnał z TSOP4136. Na ramieniu z czujnikami jest złącze do modułu z dalmierzem Sharp 340k. Turbina sterowana jest sygnałem pwm poprzez mosfet IRFR2405. Do kontroli napięcia służy komparator LM358. Jako ,że turbina jest okropnie prądożerna robot zasilany będzie z pakietu Turnigy nano-tech 460mAh 3s. Na razie zasilam go z zwykłego lipoa Turnigy 500mAh 3s.

Czujniki

W robocie jest 19 czujników KTIR0711s. Ułożonych w linię.

Napęd

Jako napęd służą 2 silniki Pololu 30:1 HP.

Program

Do programowania procesora używam środowiska KEIL. Program wymaga jeszcze sporo modyfikacji. Na razie jest samo P jeszcze nie dostrojone. Program do tinny13 napisany jest w bascomie.

Płytka

Płytka została zamówiona w firmie Satland Prototype.

Zdjęcia

Film

Film z jednego z pierwszych przejazdów.

Po poprawie programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

piotreks-89, Te złącze jest do lcd ale na razie mam problem z uruchomieniem go. A dźwięk na końcu to strumień powietrza z turbiny.

Carpe Diem, 30:1 HP

Dżony, Turbina jest z HobbyKinga GWS 64.

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że turbiny stały się standardem wśród nowych najszybszych lf. 😉

Chciałem się zapytać, w jakiej odległości jest turbina od podłoża. Wydaje się, jakby była równo z płytką czyli przy tych kółkach ok 1cm nad podłożem. Czy turbina nie byłaby bardziej wydajna będąc bliżej ziemi?

Swoją drogą robocik ma ciekawy - innowacyjny kształt.

Link do komentarza
Share on other sites

Naelektryzowany, Turbina jest wysoko dlatego ,że wystaje z niej część wiatraka. Na zdjęciu to najlepiej widać.

Robomaniak, Powiem tak tanio nie było ,a liczyć dla swojego spokoju nie chcę 😃

Link do komentarza
Share on other sites

A nie można by było nadłożyć jakiegoś materiału, np. koła z pleksy odpowiedniej grubości, żeby zrównać z tym wystającym wirnikiem i obniżyć całego robota? Wydaje mi się, że wtedy ten docisk działałby lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Można obkleić czymś brzegi płytki, wtedy siła docisku będzie jeszcze większa. W japońskich robotach MM robi się takie specjalne "kołnierze" z tworzywa, które praktycznie dotykają podłoża, a uzyskiwane podciśnienie w zasadzie eliminuje zjawisko poślizgu

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, Też myślałem nad kurtyną.

Ogólnie w ten weekend powinno coś się ruszyć do przodu. W sobotę wystrzelił mi mostek (nie mam pojęcia z jakiego powodu). Dzisiaj powinienem dostać nowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.