Skocz do zawartości

Stabilizator 6V, 1.5A


Luuke

Pomocna odpowiedź

OldSkull wiem o tym, ale stosując PWM nie będzie mógł używać go w pełni. Żywotność silników i tak będzie mniejsza.

Nie rozumiem. W jakim sensie nei będziesz mógł go w pełni używać? Przy rozdzielczości PWMa większej niż 8b to nie ma znaczenia - jeśli np. będziesz miał PWM w zakresie 0-1000, to aby uzyskać 6V z 8V i tak będzie 750 przedziałów do wykrozystania. A mozna skorzystać np. z 16b i się nie martwić nawet zaokrąglaniem przy obliczeniach. Żywotność się nie zmniejszy o ile nie będzie ich katował na 8V.

o co mu to? Chyba łatwiej jest wstawić stabilizator/przetwornicę niż na bieżąco obliczać parametry silników i zmieniać nastawy regulatora dla danego napięcia.

Chciał zacząć od LM317. Obliczanie nastaw jest problemem czysto związanym z wydajnością procesora - AVR może sobie nie poradzić, coś szybszego raczej nie będzie miało problemu z nadążeniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Wbrew pozorom stabilizowane napięcie dla silników jest bardzo ważne. Jeśli ktoś myśli o sterowaniu silników PIDem to prawda jest taka, że konieczne jest stabilizowanie napięcia dla silników. Wiem po sobie, w Striderze2 musiałem po zwiększeniu PWMa zmieniać nastawy PIDa za każdym razem i była to prawie loteria. W Tsubame w zasadzie raz ustawiony PID działa na każdym PWMie (oczywiście w granicach rozsądku opanowania robota na torze).

Link do komentarza
Share on other sites

Kurcze, tak czytam Wasze wypowiedzi i zwątpiłem czy aby na pewno chcę to dobrze zrobić.

Silniki chcę sterować z dwóch mostków L6201. Mostki te potrzebują jakieś zasilanie oczywiście. Z początku myślałem o podłączeniu bezpośrednio zasilania z pakietu, później stwierdziłem, że nie będę męczył silników i postanowiłem podać im 6V. Do tego celu zdecydowałem się użyć jakiegoś stabilizatora (teraz już w grę wchodzi też przetwornica).

Moje pytanie: czy ja w ogóle robię to dobrze?

Jeszcze napiszę dlaczego w ten sposób to wszystko chciałem złożyć - poprawcie mnie proszę jeśli źle mówię.

PWM podaje impulsy o wypełnieniu (szerokości impulsu) 0-100%. Ustawiając przykładowo 50% otrzymamy połowę wypełnienia co w efekcie da nam napięcie średnie równe połowie napięcia podłączonego (czyli dla mnie 3V, gdy podłączę 6V). Dlatego też do mostka chcę dać 6V na zasilanie, a z uC poprzez PWM sterować tym mostkiem i jednocześnie silnikami.

Link do komentarza
Share on other sites

Moje pytanie: czy ja w ogóle robię to dobrze?

Jeszcze napiszę dlaczego w ten sposób to wszystko chciałem złożyć - poprawcie mnie proszę jeśli źle mówię.

PWM podaje impulsy o wypełnieniu (szerokości impulsu) 0-100%. Ustawiając przykładowo 50% otrzymamy połowę wypełnienia co w efekcie da nam napięcie średnie równe połowie napięcia podłączonego (czyli dla mnie 3V, gdy podłączę 6V). Dlatego też do mostka chcę dać 6V na zasilanie, a z uC poprzez PWM sterować tym mostkiem i jednocześnie silnikami.

Dobrze myślisz, ale jeśli ten robot nie ma osiągać jakichś niebotycznych prędkości to nie potrzebujesz stabilizowanego napięcia dla silników. Wystarczy zasilać bezpośrednio z pakietu i sterować PWMem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobrze myślisz, ale jeśli ten robot nie ma osiągać jakichś niebotycznych prędkości to nie potrzebujesz stabilizowanego napięcia dla silników. Wystarczy zasilać bezpośrednio z pakietu i sterować PWMem.

No właśnie chciałbym coś w miarę sensownego zrobić, a nie ślimaka :] Mój pierwszy robot co prawda był wolny, ale trasę na Robocomp 2010 przejechał 😋 Teraz podniosłem sobie poprzeczkę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie chciałbym coś w miarę sensownego zrobić, a nie ślimaka :] Mój pierwszy robot co prawda był wolny, ale trasę na Robocomp 2010 przejechał 😋 Teraz podniosłem sobie poprzeczkę 😉

Dodam od siebie, że nie każdy szybki lfr miał stabilizowane napięcie silników. Bez stabilizacji da się pojechać 1m/s a nawet i więcej, ale jak chcesz mieć pełną kontrolę nad robotem i sterowanie za pomocą PIDa to bez stabilizacji się nie obejdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam od siebie, że nie każdy szybki lfr miał stabilizowane napięcie silników. Bez stabilizacji da się pojechać 1m/s a nawet i więcej, ale jak chcesz mieć pełną kontrolę nad robotem i sterowanie za pomocą PIDa to bez stabilizacji się nie obejdzie.

Czyli w takim razie rozumiem, że pakiet -> stabilizator/przetwornica -> mostek -> silnik.

Dobrze, mam 2 propozycje przetwornic od Armira - LM2576 i LM2676, ja zaproponowałem ST1S10. Czy mielibyście jeszcze jakieś propozycje lub uwagi co do tych scalaków?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.