Skocz do zawartości

Linefollower Attiny2313


boyar01

Pomocna odpowiedź

Witam,
Powracam do pomysłu budowy linefollwera. Uparłem się na Attiny2313 i stąd komparatory oddzielnie. 8 czujników CNY70:

Płyta główna:

mC Attiny2313

mostek L293D

Zasilanie lipol 2S (może 3S ale nie wiem czy silniki pociągną) - Na silniki bezpośrednio na resztę przez stabilizator 7805.

Silniki: HL149 z alle ( LINK ) Tylko nie wiem czy 220 czy 115rpm. Nie wiem też jakiej wielkości koła należałoby dobrać?

Dalej wyjście na płytkę z 2 komparatorami:

komparatory: LM324 (może lepiej coś innego zastosować?)

Diody mają na celu pomoc w 'strojeniu'. Chciałbym aby zapalały się gdy odpowiedni czujnik 'widzi' pod sobą linię. Dobrze podłączone?

Płytka z czujnikami:

Wejścia VCC i GND celowo zamienione bo wyjście chcę przylutować od drugiej strony niż czujniki.

Czekam na konstruktywną krytykę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem również PCB. Warstwa bottom będzie raczej po prostu kilkoma kabelkami. Nie wiem jaka powinna być odległość między czujnikami linni. Może ktoś w końcu coś podpowie?

Link do komentarza
Share on other sites

Warstwa bottom będzie raczej po prostu kilkoma kabelkami.

Chodziło ci raczej o warstwę Top.

Co do polygona, który masz na płytce to szczerze nie sądzę abyś dał radę wykonać w domu taką płytkę. Przy metodzie żelazkowej wszystko ci się zleje, za mała jest odległość pomiędzy ścieżkami a polygonem.

Odległość pomiędzy czujnikami zależy od prędkości i płynności ruchów jakie chcesz uzyskać. Generalnie im mniejsze odległości tym robot dokładniej widzi linię, porusza się po niej płynniej, ale i tak dużo zależy od twojego zaawansowania w pisaniu programów do lfrów. Jeśli nie będziesz potrafił wykorzystać czujników w odpowiedni sposób to żadne ustawienie ci nie pomoże jechać szybciej.

Link do komentarza
Share on other sites

Chodziło ci raczej o warstwę Top.

Dokładnie. Moja pomyłka.

Co do polygona, który masz na płytce to szczerze nie sądzę abyś dał radę wykonać w domu taką płytkę.

No myślę, że mogę spróbować. Wcześniej w ramach testów robiłem:

Nie pamiętam dokładnie, ale w odległości dużych różnic nie było, a wyszła:

Sama płytka nie została wykorzystana, bo miała błędy w schemacie. Wszystkie połączenia jednak sprawdziłem miernikiem i było spoko.

dużo zależy od twojego zaawansowania w pisaniu programów do lfrów.

Nie mam żadnego, jednak wcześniej pisałem dużo programów (w C, PHP, Javie, Ruby) na komputerze i chcę otrzymać lf'a, żebym mógł trochę protestować i żeby konstrukcja mnie nie ograniczała. W planach na pewno PID.

Jakieś merytoryczne błędy co do samych schematów?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.