Skocz do zawartości

Jaka stacja lutownicza ?


ps19

Pomocna odpowiedź

Ja dodam opinie na temat stacji PENSOL bo widzę, że chyba nikt tego jeszcze nie zrobił😉 Osobiście polecam i to bardzo. Sam posiadam model SL30 i jest to świetna konstrukcja. Grot nagrzewa się szybko, u mnie do temperatury 350 stopni zajmuje to ok 20-30s. Groty są tanie, kosztują poniżej 10zł za sztukę. Miałem okazję pracować na modelu SL20 w firmie gdzie dziennie było lutowane jedną stacją w granicach 3000-4000 punktów lutowniczych. Tam stacje pracujące po kilka lat nie wykazywały żadnych objawów zużywania, oprócz grotów oczywiście. Ja kupiłem i nie żałuję, Tobie również polecam.

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc, to HotAir staje się niezbędny dopiero w przypadku obudów BGA, przecież każdą TQFP, nawet z rastrem 0,5mm da się bez problemu kolbą polutować. Dlatego IMHO na początku HotAir jest absolutnie zbędny - po co płacić za coś, czego się nie używa?

Wlutować to nie problem, ale jak się wlutuje na odwrót to wtedy bez hot aira już jest problem 😃 ale żyletka plus grot i powolutku też da rade. Po takiej sytuacji trochę żałowałem, że nie mam hotaira, ale i tak jestem na prawdę zadowolony z Xytronica, choć czasem zastanawiam się nad kupnem jeszcze jakiegoś hotaira.

Link do komentarza
Share on other sites

Grabki, jak byłem na praktykach to demontowali takie układy normalnie grotówkami, oblewali cyną ołowiową dookoła i grzali, bez problemu układy schodziły (atmega128, jakieś FPGA). Oczyszczali plecionką układy jeśli chcieli je użyć i też nie było problemu. Trochę brutalne ale dawało pozytywny rezultat.

Wracając do tematu. Zakupiłem ostatnio stacje lutowniczą Yihua 898BD na znanym portalu aukcyjnym za 195zł+przesyłka. Stacja posiada gorące powietrze oraz kolbę, z gorącego powietrza jestem zadowolony z grotówki już mniej. Kolba jest słaba i nie trzyma temperatury, przy nastawie na 450 stopni jak mierzyłem termoparą w kropli cyny wychodziło zaledwie 360. Jednak po lutowałem nią już kilka płytek przy nastawie na 420 stopni i daje rade. Dla mnie jej dużym plusem jest to, że jest mała i mieści się bez problemu na biurku, a w komplecie na tej aukcji dostałem jeszcze 4 dodatkowe dysze (w sumie 8) oraz zapasową grzałkę do Hot air i grotówki. Nie jest to elwik czy pensol, którymi również miałem przyjemność się pobawić, ale też cena nie ta. Ogólnie ze stacji jestem zadowolony, jak bym kupował wybrałbym to samo. Po okresie gwarancyjnym elektronikę pewnie przerobie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam od jakichś 8 miesiecy Xtronica 369D, pracuje se calkiem przyjemnie, moze przewod kolby jest zbyt twardy ale da sie przyzwyczaic.

Nagrzewa sie dosc szybko a wyswietlacz i guziki regulacji temp czytelne i wygodne.

Polecam na początek kupic kilka grotow oprócz standardowego.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No wiec tak. Od NDN dostałem wiadomość, że lutownice Xytronic 369 się wyprzedały i została zaoferowana mi lutownica Xytronic T 1976. Za 110 zł + Vat 23%

W Załączniku:

Nie wiem czy brać Xytronic 369 (Wersja cyfrowa z AVT) czy tą, ale nigdy o niej nie słyszałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że wysoka - ja moje kupowałem za około 130zł, ale to było dawno, dawno temu 🙂 Co ciekawe - na Allegro zeszła za 169zł w zeszłym roku ta trzyletnia (no, z dwoma grotami gratis), a teraz chyba w końcu wycofano ją z produkcji na rzecz cyfrowej - jak widać popyt jest, to i cena wzrosła :/ Raz jeszcze mówię - nie korzystałem z cyfrowej, natomiast wiem, że analogowa powinna wytrzymać dobrych kilka lat bez napraw (choć jak wszędzie pewnie zdarzają się wyjątki, ale od czego jest reklamacja) przy dość intensywnym użytkowaniu. Może to kwestia braku zbędnych bajerów, może za czasów jej świetności bardziej się przykładano do projektowania sprzętu, a może mam do niej sentyment i stąd moje wychwalanie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Na pracowni mamy właśnie analogowe Xytroniki369 i nauczyciel nie ma zbyt dobrego zdania, choć warunki pracowniane znacznie różnią się od domowych i uczniom różne rzeczy potrafią przyjść do głowy 🙄. Sam szukając niedawno stacji dla siebie poszukiwałem tej stacji bo jednak wiele osób ją chwali. Poza wspomnianą ofertą z allegro nie znalazłem jej nigdzie indziej. Zdecydowała cena, dopłaciłem niewiele więcej i mam chińczyka z serii PT z hotairem, do tej pory oceniam ją nieźle, ale nie miałem okazji jeszcze solidnego potestowania. Muszę sobie załatwić jakiś dobry miernik temperatury i pomierzyć jak to dokładnie jest z tymi wartościami z pokrętła, wyświetlacza (nie)stety nie mam, ale widziałem na sąsiednim forum metody dorobienia - czekam na koniec gwarancji. Ogólnie trudna sprawa z dobieraniem sprzętu, zazwyczaj jest tak że każdy swoje chwali i bądź tu człowieku mądry przy takiej ilości ofert, zwłaszcza jak dochodzi jeszcze niska wiedza w temacie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.