Skocz do zawartości

RobotChallenge - Mistrzostwa Europy Robotów


Treker

Pomocna odpowiedź

RobotChallenge to zawody własnoręcznie zbudowanych, autonomicznych i mobilnych robotów, które odbywają się od 2004 roku w Wiedniu. Od tamtego czasu już ponad tysiąc robotów z 25 państw wzięło udział w mistrzostwach.

RobotChallenge to idealna okazja - zarówno dla początkujących jak i doświadczonych konstruktorów – aby zaprezentować swoje pomysły uczestnikom z całego świata i wymienić się doświadczeniami. Na konstruktorów czeka także spragniona wrażeń publiczność, która swoim zachwytem wynagradza ich wielomiesięczną, mozolną pracę z pogranicza informatyki, elektroniki, mechaniki i sztucznej inteligencji.

Zawody odbywają się w następujących kategoriach:

Roboter Sumo - podobnie jak podczas tradycyjnych japońskich zapasów, również w tej konkurencji zawodnicy starają się w zaciętej walce wypchać zawodnika z ringu. Tytuły przyznawane są w kategoriach: Mega, Mini, Micro, Nano, Humanoid oraz Lego, a także w konkurencji Mini-Sumo Deathmatch.

Humanoid Sprint - roboty o ludzkich kształtach muszą jak najszybciej pokonać odcinek idąc lub biegnąc.

Puck Collect - ta konkurencja wymaga szczególnego współgrania sensoryki, mechaniki i sztucznej inteligencji. Roboty mają za zadanie zbieranie i układanie na ringu małych krążków wg kolorów.

Freestyle - konkurencja dla szczególnie wymyślnych i niezwykłych robotów. Konstruktorzy mają szansę zaprezentować swoje wynalazki szerokiej publiczności.

Line Follower/Enhanced - najszybsze roboty mierzą się ze sobą na torze wyścigowym, przy czym każdy z nich sam decyduje, ile ryzyka może podjąć, aby pozostawić przeciwnika w tyle. W wersji Enhanced na torze pojawiają się różnorakie przeszkody. Zawody odbywają się w systemie pucharowym.

Air Race - latające roboty muszą wykonać ósemkę wokół dwóch oddalonych od siebie o kilka metrów pachołków, wykazując się przy tym szybką i dokładną nawigacją w trójwymiarowej przestrzeni.

Polska odniosła już wiele sukcesów podczas zawodów RobotChallenge, jednak w ubiegłym roku dosłownie położyła przeciwników na łopatki (nie tylko w kategorii Roboter Sumo). Podczas zawodów w marcu 2011 nasi konstruktorzy zdobyli aż 14 medali, w tym 6 złotych i po 4 srebrne i brązowe. Słowacy, którzy znaleźli się na drugim miejscu, mieli ich już tylko 4, trzecie miejsce zajęła natomiast Austria. W sumie we wszystkich konkurencjach uczestniczyło 270 robotów z 16 państw. Zawody robotów odwiedziło ok. 4 tys. osób. Największą popularnością wśród publiczności cieszyły się roboty humanoidalne oraz Nano-Sumo, których długość i szerokość nie przekraczały 2,5 cm, a waga 25 gram! Może i w tym roku uda się nam uzyskać tak rewelacyjny wynik? Konstruktorzy, do dzieła!

Zdjęcia z RobotChallenge 2011 znajdują się na Facebooku, szczegółowe informacje o edycji 2012 można uzyskać na stronie www.robotchallenge.org

Link do komentarza
Share on other sites

"W życiu są tylko dwie rzeczy pewne: śmierć i podatki" - mawiał Benjamin Franklin. I coś w tym jest nie wiem jak będzie w marcu ale wiem dziś, że GROM da z siebie wiele aby tam pojechać z robotami na poziomie Europejskim. Przygotowania powoli ruszają nawet w tej chwili piszę z GRYFEM na temat nowych konstrukcji 😅 oby się okazały lepsze niż te do tej pory.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dla mnie start w tych zawodach równałby się zbudowaniu robotów od nowa. W standard sumo ringi są stalowe, magnesy dozwolone, przez co moje roboty bez magnesów nie miałyby szans. Poza tym jak wczytałem się w regulamin, to robot musi mieć odbiornik IR, który będzie reagował na sygnał nadawany przez sędziego i to ma go startować bez żadnych opóźnień. Niby to czyni rywalizację bardziej sprawiedliwą, ale jak napisałem wcześniej, sporo bym musiał pozmieniać, i mechanicznie, i w kodzie, coby przystosować swoje roboty.

A szkoda, bo zawody pewnie będą bardzo ciekawe, szczególnie kategoria z latającymi robotami.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozpoczęła się rejestracja, warto skorzystać z niższych cen 🙂

W procesie rejestracji można również zamówić już modułu do startowania robotów sumo.

Link do komentarza
Share on other sites

GROM na 99% się pojawi na razie zarejestrowane 5szt. 2 MS, 1NS, 2MICS.

Nie spodziewamy się szału ale sam fakt uczestnictwa w najbardziej prestiżowej imprezie w Europie nas podnieca:D Robimy jakiś Polski obóz?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak zmieniając trochę temat. Widać, że w tym roku nie ma zbyt dużo robotów zarejestrowanych (w porównaniu do poprzednich edycji). Mogliby trochę zmienić zasady tych wpisowych. Już lepsze było by chyba wpisowe od każdego zawodnika - zamiast od robota, albo jakiś inny typ rozliczenia. Rozmawiałem sporo z organizatorami i rozumiem, to że potrzebują dużo funduszy na organizację takiej imprezy, ale na pewno blokuje to część zawodników. Konkurencji jest wiele, każda wymaga przygotowania etc, ale przykładowo start w linefollowerach i linefollowerach z przeszkodami imho mógłby być jakoś inaczej liczony. Prawie wszyscy z FTL'i mogliby brać udział w wersji z przeszkodach, a zawodników będzie na pewno mniej w tej konkurencji, przez co "widowiskowość" też będzie mniejsza 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pięknie:

"We are happy to announce a cooperation with All Japan Robot-Sumo Tournament, the origin of Robot-Sumo in the world. The event has been hosted since 1990 and only the winners of different qualification tournaments in Japan are qualified for the Grand Final in Tokyo.

The first two robots in the Mega Sumo category of RobotChallenge 2012 will win an invitation to All Japan Robot-Sumo Tournament on December 16, 2012 in Tokyo, Japan. The organizers will provide free accomodation for the duration of the event (5 days). Please note that there are no air tickets included. Don't miss this unique opportunity!"

Ma ktoś 7tyś.zł to zrobimy robota takiego aby zgarnąć tą nagrodę 😅

Jak to było w tamtym roku przedłużyli rejestracje?

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.