Skocz do zawartości

RobotChallenge - Mistrzostwa Europy Robotów


Treker

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rejestracja została zamknięta. Jak podają organizatorzy w zawodach weźmie udział 287 robotów oraz ponad 400 konstruktorów z 24 krajów. Zapowiada się ciekawie 🙂 Listę zarejestrowanych konstrukcji można znaleźć na stronie organizatorów:

http://www.robotchallenge.org/en/home/participants/

Link do komentarza
Share on other sites

ojj masakra 32godz. bez snu. Dla GROM'u zakończył się I dzień zmagań na RC, w sumie PYKŁO 3 z 4 robotów przeszły dalej 😅 Na co drugich zawodach w Polsce nie ma tylu naszych krajanów co tu 😅

Bardzo wysoki poziom w MS i SS moim zdaniem, w LF również, tylko to POLSKA go winduje najbardziej.

https://www.youtube.com/watch?v=WtsDglixZ2Mhttps://www.youtube.com/watch?v=W3VKt4zLhBM

https://www.youtube.com/watch?v=iAQhvXZek7whttps://www.youtube.com/watch?v=3pYJ6NRIfRY

https://www.youtube.com/watch?v=K2IUYbEMACshttps://www.youtube.com/watch?v=1SzWulWmJQg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No i Polska ponownie na 1 miejscu 🙂 Gratuluję wszystkim - widzę że LF to chłopaki z forbota całkiem zdominowali - gratulacje dla pierwszej trójki: Impact, Shock i Feniks3 🙂 Widzę, że zostały też rozwiane wątpliwości czy LFy sam.podolsky w ogole jeżdżą - jak widać jeżdżą i doszły do finałów, choć musiały uznać wyższość wyżej wymienionych robotów. Za to dla odmiany Hurricane w LFE srebro zebrał - gratki.

Brawa również dla Rudego 103 za srebro w minisumo:)

No i oczywiście dla reszty, tj zwierzaka za 1 miejsce w mikrosumo, fast robot za zwycięstwo w humanoid sprint, a także dla ekipy robo-hoby.pl za złoty medal w AR (z rankingu wynika, że jako jedyni wystawili robota?) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że zostały też rozwiane wątpliwości czy LFy sam.podolsky w ogole jeżdżą - jak widać jeżdżą i doszły do finałów, choć musiały uznać wyższość wyżej wymienionych robotów.

Czy mógłbyś oświecić, nie tylko mnie, które linefollowery Sławka weszły do finału? Użyłeś liczby mnogiej więc było >1, z nieznanych mi nazw widzę 762687.com/r... i 762687.com/s... i jakoś nie przypominają one nazw robotów Sławka, no chyba, że to jakieś nowe.

Edit: Już sam znalazłem, więc pytania nie było 🙂.

Pomimo tego, że już znalazłeś, to jednak odpiszę, może innym się przyda, którzy nie wiedzą o o co chodzi:

762687.com/s.. to Snail , a 762687.com/r.. to Rabbit .

Jako ciekawostkę podam, iż domyślam się, dlaczego akurat taka nazwa/domena - 762687 to na klawiaturze telefonu "ROBOTS" 🙂

No ale aby nie offtopować, to mam pytanie odnośnie Air Race, bo mnie zaciekawiło to:

420678_10150677927803377_381775208376_9222452_662341960_n.jpg

co to jest? Tzn domyślam się, że to coś w rodzaju LF, który jest jednoczesnie systemem odnośnikiem dla latającego nad tą platformą Coptera. Takie coś było dozwolone w ogole? Widziałem w regulaminie zapiski o tym, że można umieszczać beacony/tagi (włączając w to tagi aktywne) na planszy (na słupach bądź podłodze), ale nie sądziłem, że te urządzenia mogą być mobilne. Takie rozwiązanie upraszcza całą konkurencję😉 Ma ktoś może z was jakieś filmiki z Air Race?

Link do komentarza
Share on other sites

Ekipa z Łodzi właśnie dotarła do domu, więc czas na relację.

Co do zawodów - chyba nie muszę nikogo przekonywać, że Robot Challenge w pełni zasługuje na miano Mistrzostw Europy. Niesamowity poziom, ogromna ilość konkurencji, świetna atmosfera i wymiana wiedzy między różnymi krajami. No i sam Wiedeń - chyba nie muszę nikogo kto tam był przekonywać, że jest ładny.

Co do samych zawodów - cóz dużo mówić, świetne. Miały kilka wad, ale i tak z nawiązka rekompensowały to przez wcześniej wymienione zalety oraz świetne otoczenie, dużą ilość telewizorów pokazujących co się dzieje na ringach, relację live (ze strefy dla zawodników można było obserwować co się dzieje na zawodach) i w sumie dziesiątki innych. Jedyne co tak naprawdę mnie raziło to te wysokie opłaty startowe (co na pewno zniechęciło sporą cześć konstruktorów) i trasa do LF.

Co do konkurencji - jak widać, Polacy znów wymietli. A na samych zawodach Polaków było mnóstwo. O ile na początku do każdego próbowałem zagadywać po angielsku, to później uznałem, że to niepotrzebne, skoro ciągle trafiam na Polaków 🙂

Co do konkurencji.

LF:

Polacy jak widać wymietli. Poziomem tak naprawdę dorównywał im tylko jeden łotewski robot (który był trzeci w eliminacjach, ale przepadł w KO). Co ciekawe - nie miał turbiny i miał bodajże tylko 5 czujników linii na węziutkiej klapce z przodu (zdjęcie wrzucę później). Kluczowe tu chyba były jednak dobre silniki - z Maxona. Jak dla mnie system pucharowy na jednej trasie i do jednego zwycięstwa trochę się mija z celem i nie zwiększa specjalnie widowiskowości, a do tego nie jest sprawiedliwy (i z tego powodu przepadł Hurricane). Jakość trasy też nie była za specjalna (a do tego była taka sama co zeszłoroczna, a do tego podniszczona i brudna). W finałach Treker miał sporo szczęścia - co nie zmienia faktu, że należą mu sie gratulacje 🙂

Enhanced LF:

Nie byłem na finałach, ale obserwując eliminacje byłem pewien, że Polacy znów zgarną komplet medali. Złoty i brązowy medalista są dla mnie sporym zaskoczeniem. Polskie roboty musiały przepaść przez ten system KO. Szkoda, ale regulamin regulaminem.

Mega Sumo:

Czułem się jak w Japonii! Poziom nieziemski. Finałowa bratobójcza walka łotewskich robotów to najlepsza walka jaką daną mi było widzieć na żywo. MA SA KRA! Ale to wciąż nie to samo co w Japonii - komentarz konstruktora "byłem z nim na All Japan Sumo, odpadłem w pierwszej walce. Ale tu po dwóch dniach i kilkunastu walkach mój klin jest tylko trochę porysowany, tam po jednej walce był połamany w trzech miejscach". Koszt zwycięskiego robota - ok 2000 euro. Ale w czołówce były też droższe.

Zdalne startowanie i zatrzymywanie robotów w przypadku takich robotów to konieczność. Są naprawdę, NAPRAWDĘ szybkie. Ale poza bezpieczeństwem - o ile byłem przeciwny rozwiązaniu z tymi modułami startu, to zmieniam zdanie. Wyeliminowany problem falstartów, większa płynność oraz - w moim subiektywnym odczuciu - zwiększenie widowiskowości. Myślę, że również w przypadku polskich sumo i mini sumo powinny stać się standardem, o ile tylko organizatorzy zawodów - podobnie jak wiedeńscy - zapewnią możliwość ich kupna, tyle że w bardziej "polskiej" cenie.

Mini Sumo:

Obserwowałem mniej, ale poziom też bardzo wysoki. I co mnie cieszy - mnóstwo dobrych polskich robotów, nie tylko medaliści. Co do modułów startu już napisałem wyżej - jak dla mnie plus.

Micro Sumo:

Widziałem tylko chwilę, ale całkiem nieźle radził sobie robot GROMu. Zwycięskiego Zwierzaka nie widziałem, co nie zmienia faktu, że mu gratuluje 🙂

Nano Sumo:

Po raz trzeci z rzedu i zasłużenie wygrał ten sam robot. Dzieło sztuki.

Air Race:

Było tylko kilka robotów, ale sporo nie przeszło homologacji. Te co przeszły były z reguły kupione lub wykonane dla specjalistycznych firm. W autonomicznych były 3 roboty. Wygrał robot od Robo-hobby dzięki sprytnemu rozwiązaniu z wózkiem jeżdzącym po ziemi (tak jak napisał MatManiak). Regulamin tego nie zabraniał, ale pewnie dlatego, że nikt tego nie przewidział. Co nie zmienia faktu, że ten robot jako jedyny potrafił latać autonomicznie. W AirRace sterowanym już inna bajka - austriaccy modelarze sterowali nimi z łatwością - zwyciezca wykonał 45 okrażeń w ciągu 10 minut. Ale to już zawody modeli, a w żaden sposób nie robotów.

Humanoid Sumo i Sprint.

Poprzednio byłem na RC 3 lata temu i w tym czasie nastąpił spory progres. Już dało się to oglądać. 🙂 Ogromna szkoda, że w sumo nie wygrali Polacy - emocje jakie towarzyszyły finałowi: "Polska! Biało-czerwoni!" kontra Czeskie okrzyki na długo zapadną mi w pamięć. Szkoda tym bardziej, że zwycieski robot był Bioloidem z nieciekawym algorytmem walki (machanie rekoma na oślep i czekanie aż podejdzie przeciwnik). 2,3, i 4 miejsce zajęły roboty Tomka Wojnowskiego i członków jego pracowni robotyki. W sprincie również wygrał ich robot, z tym że też dzięki sprytnemu wykorzystaniu regulaminu.Ale sie cieszę tym bardziej, że utarł nosa reszcie czołowki, która korzystała z gotowych zestawów jak Bioloid czy Robonova.

Puck Collect:

Konkurencja specyficzna, ale też nastąpił spory progres w ciągu tych trzech lat. Zasłużenie wygrał polski R-bot - cóz dużo mówić, miał sprytny program i "znał się na rzeczy" 🙂

Freestyle:

Konkurencja potraktowana trochę po macoszemu. Zawodnicy wystawiali się przez 2 dni po 8 godzin - trochę męczące dla nich. Wygrał Czech z kilkoma mini line followerami - niby brzmi niespecjalnie, ale robiły ogromne wrażenie, zwłaszcza ich współpraca. Drugie miejsce zajął krakowski hexapod. tu też ciekawa sprawa - popsuł się w sobote koło 15, więc w niedzielę konstruktorzy wybrali sie na miasto, bo uznali że nie mają szans na sukces. I przez to nie miał kto odebrać ich statuetki. 🙂

Ode mnie to wszystko. Przepraszam jeśli wyrażałem się niejasno, ale ja również nie narzekałem na nadmiar snu.

A, i super była wspólna impreza w sobotę. Kilka ekip się nie pojawiło, ale w sumie rozumiem. Ekipa z GROMu jak zwykle bardzo pozytywnie, zresztą wszystkim bardzo dziękuje za chóralne sto lat (W sobotę miałem urodziny 🙂 Dziękuje też wszystkim z którymi mogłem porozmawiać. To bezapelacyjnie był dobry weekend. 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja dopiero wracam, jeszcze sporo godzin przede mną. Dlatego tylko w skrócie. Zawody oczywiście bardzo fajne i dobrze zorganizowane - prócz FTL. Trasa z zeszłego roku była tak brudna jak nigdzie i nigdy wcześniej. Organizatorzy raz, że sami jej nie czyścili, a dwa, że nawet nie mogli nam udostępnić środków, abyśmy samemu to robili.

System pucharowy może i jest ok, ale powinien być zmieniony (przykładowo, gdy ma startować para robotów, to nie powinny mieć one możliwości zmiany ustawień robota podczas przejazdu ich przeciwnika), między innymi to usunęło Hurricane'a. Ważna jest niezawodność robotów, ale nie wiem jak określić to co się stało w kategorii FTL z przeszkodami, gdzie roboty robiły po 20-30 bezbłędnych testów i w jednym finałowym nagle coś się działo złego...

Oczywiście atmosfera bardzo przyjemna, dużo Polaków. Była okazja do szybkiego, nocnego zwiedzenia Wiednia. No i oczywiście afterparty w sobotę u nas w hostelu też było świetne - "Up or Down? Down!" 🙂 Mam sporo zdjęć, ale to już porozsyłam później do osób, które tam się bawiły 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja napiszę w skrócie o zawodach. Jestem tego samego zdania co inni. Zawody super, dużo emocji, ogromna rywalizacja i świetni ludzie i nie tylko z Polski 🙂, bo udało się pogadać z ekipą Litewską, która zajęła 3 miejsce w mega sumo. Doskonale rozmawiali po Polsku i zdradzili kilka szczegółów odnośnie budowy robota i mogę napisać, że koszt 2000 euro to jest tylko w nawiązaniu do gołych silników 😃

Niestety przygotowanie ringów w mini sumo było jakimś nieporozumieniem. Tak jak w LF organizatorzy nie mieli żadnych środków czyszczących do przecierania ringu i czasami sami musieliśmy je omiatać, bo niektóre roboty zostawiały widoczne ślady gumy o sporej grubości. Po przejeździe guma zostawała nie tylko na ringu, ale na pługu i kołach. Dodatkowo powierzchnia się ścierała i doskonale białe punkty było widać nie tylko gołym okiem, ale i na TV zawieszonym nad ringiem 🙂 :Druga sprawa to położenie ringu na nierównym łączeniu stołu przez co się ruszał raz w jedną raz w drugą stronę. W micro sumo było podobnie.

Ogólnie bardzo fajne zawody. Bawiliśmy się świetnie również w nocy z soboty na niedzielę (pozdrowienia dla ekipy z Łodzi i Tomka solenizanta 😃) Hostel zagwarantowany przez organizatora był OK, ale jak pierwszy raz weszliśmy to była chwila zwątpienia 😃 czy to na pewno tutaj (łomot muzy i poprzebierani w stanie wskazującym ludzie wszelkich narodowości 🙂 ) Myślę, że drugi raz też się skusimy na ten hostel.

Gratulacje dla ekipy z Wrocławia za pudło w minisumo. Dobra robota! Nam weszły w minisumo roboty do pierwszej 16.

Gratulacje również dla Krakowa za Pierwsze miejsce w micro sumo (Zwierzak) nam udało się wejść do pierwszej 8 (Broodling).

Oczywiście linefollowery z Botland Team'u i AGH, a także Feniks3 Trekera również powalczyli ostro 🙂.

Polska w tym roku również dobrze się spisała. Sporą zasługę miała także duża ekipa z robbo-hobby (I miejsce w Air Race autonomicznym). Gratulacje !

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.