Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu i płytki


Grzesieq94

Pomocna odpowiedź

Witam

Schemat został już sprawdzony przez jedną osobę i prawdopodobnie jest dobrze, ale wrzucę go też tutaj i proszę o zerknięcie okiem. Bardziej chodzi mi o sprawdzenie płytki. Jest ona moim pierwszym tworem (wcześniej wszystko robiłem na stykówce) i prosiłbym o dokładne sprawdzenie 🙂 Chciałem aby nie używać żadnych kabli, ani płytki dwustronnej i upakowałem wszystko tak, aby zmieścić wszystko na jednej warstwie. Przede wszystkim chciałbym się też dowiedzieć:

1. Czy ścieżki w okolicach triaków i optotriaków są dobrze poprowadzone?

2. Czy triaki i stabilizator mogą "stać" na płytce czy muszę je położyć?

Schemat:

Płytka:

W załączniku pliki Eagle. Z góry dzięki 🙂

wytrawiarka.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Hey

Co do płytki - kolorystyka i oznakowania są dość nieczytelne i mam problemy z połapaniem się ale mam inne uwagi. Out NE555 ma wydajność prądową 200mA, tranzystor T2 nie wiele tu daje. Usuń T2, R6 i 7 a głośnik podłącz z pin3 przez 1-10µF ( wartość robi za pseudo-potencjometr siły głosy ). C7 też nie jest tu do niczego potrzebny. Tak ogólnie, jeszcze prostszy Ge robi się na 555 na jednym C i R puszczonym z pin2,6 do 3. Zamiast pod / odłączać całą 555 od Uz prościej jest zostawić pin8 na +Uz a robić to przeznaczonym do tego pinem 4 w prost z µC ( ew. przez 1k ).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Część z okolic MOC jest b.kiepska. Przyjmij zasadę, że część mająca styk z 230VAC musi być jak najdalej od ścieżek niskonapięciowych. Nie obtaczaj jej masą ogólną, elementy rozstaw jak najdalej, za linię odcięcia przyjmij piny wejściowe i wyjściowe MOC.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jest lepiej ale pozbądź się tej "ramki" przechodzącej pod MOC-ami, resztek masy a ścieżki do pinów poprowadź tak, by żaden nie przechodził pod układem tylko nad. Z takim poprowadzeniem nie ma żadnego problemu, R doskonale nadają się na mostki. Im większa odległość tym większa pewność że z jednego obwodu do drugiego nie będzie nic przenoszone przez śladowe ilości kurzu czy wilgoci.

Pytałeś jeszcze o kładzenie triaków, to jest bez znaczenia, zależy od rozmiarów obudowy, czy chcesz do Th chcesz stosować raditorki.

Umieściłeś ten najprostszy Ge. Radzę na etapie uruchamiania wstawić na drutach potencjometr tak z 220k do 1M i dobrać nim taką częstotliwość która będzie "na ucho" najlepsza wg uznania. Zmierzyć wartość i wstawić zwykły R.

Link do komentarza
Share on other sites

ścieżki do pinów poprowadź tak, by żaden nie przechodził pod układem tylko nad. Z takim poprowadzeniem nie ma żadnego problemu, R doskonale nadają się na mostki

Mógłbyś wytłumaczyć o co chodzi z tymi rezystorami jako mostkami?

Pytałeś jeszcze o kładzenie triaków, to jest bez znaczenia, zależy od rozmiarów obudowy, czy chcesz do Th chcesz stosować raditorki.

Czyli jeśli będą stać to muszą mieć radiatory?

Umieściłeś ten najprostszy Ge. Radzę na etapie uruchamiania wstawić na drutach potencjometr tak z 220k do 1M i dobrać nim taką częstotliwość która będzie "na ucho" najlepsza wg uznania. Zmierzyć wartość i wstawić zwykły R.

Mam gdzieś nawet zapisane kilka wartości bo jak zaczynałem to robiłem na tym układzie coś w stylu keyboardu 😃

Sorry, że tak dużo pytań, ale dopiero się uczę 😃

Link do komentarza
Share on other sites

1) powycinaj to o czym pisałem. Poprowadź ścieżki do In MOC-ów tak by się nie krzyżowały ( numeracja MOC-ów się zmieni ). W tym po lewej R może zostać jak jest ale w tym bliżej środka płytki ścieżka będzie musiała przejść pod nim. Prościej tego już chyba nie można wytłumaczyć.

2) przecież robisz to Ty nie ja - nie wiem czy chcesz / musisz ich użyć ect.

3) zapisane kilka wartości chyba nie wiele Ci da. Można się bawić wlutowywaniem ich po kolei aż znajdzie się brzmienie optymalne wg własnego uznania - ale najprościej dać potencjometr. Z buzerkami miałem takie przypadki że Ge z 82k "na ucho" piszczał ze 2razy ciszej niż z niewiele różniącym się bo 91k. Piszesz "speaker" więc z nim może być inaczej.

Link do komentarza
Share on other sites

1) powycinaj to o czym pisałem. Poprowadź ścieżki do In MOC-ów tak by się nie krzyżowały ( numeracja MOC-ów się zmieni ). W tym po lewej R może zostać jak jest ale w tym bliżej środka płytki ścieżka będzie musiała przejść pod nim. Prościej tego już chyba nie można wytłumaczyć.

Hah, jak przeczytałem twój wcześniejszy post myślałem, że Ci chodzi o ścieżki pod Atmegą, a to o czym ty napisałeś zrobiłem jeszcze zanim dostałem odpowiedź 😃

Czyli teraz powinno być w miarę ok?

P.s.

Piszesz "speaker" więc z nim może być inaczej.

Tak, tam będzie głośniczek 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

O to chodziło ale, po co te R są tak daleko ? Tak samo, np. C1 + ten obok. Coś bym zrobił z tą ryzykowną, podwójną przepychaną między pinami Megi ( problemy z wytrawieniem a później z lutowaniem ) ect. Wsio będzie działać ale imo płytce przydałyby się zabiegi kosmetyczne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak na Twój pierwszy twór to jest b.dobrze. Ale, z praktyki wiem że o ile samo zaprojektowanie PCB by były wszystkie połączenia ect. zajmuje X czasu to kosmetyka czasem ze 3X...

PS. W ramach szukania kwadratowych jaj przeliczyłem ile prądu z Megi będzie szło do wysterowania MOC-ów. Wychodzi że z jednego wyjścia ( 390Ω ) będzie płynęło ok. 10mA. Jak pamiętam, ta Mega może dać z jednego Out max 20mA. Czyli, powinno być OK ale może to sprawdź.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.