Skocz do zawartości

Zakup najpotrzebniejszych rzeczy na początek przygody z mikrokontrolerami


sinnervo

Pomocna odpowiedź

Witam,
Chcę nauczyć się programować mikrokontrolery AVR Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o elektronikę, ale znam język C i Linuksa (ale jeśli trzeba zaczną programowania na Windowsie, później przerzucę się na gcc-avr i avrdude). Z tego co widzę USBasp jest wspierany na wszystkich systemach. Raczej nie chcę zaczynać od płytki uniwersalnej tylko od płytki stykowej (myślę, że więcej się nauczę).

Co mam:

zasilacz z wyjściowym napięciem 9V i natężeniem 1.2 A

dwie nieduże płytki stykowe

komputer z USB

skrętkę UTP do łączenia elementów na płytce stykowej

1. Myślę o takim programatorze:

http://allegro.pl/programator-avr-usb-usbasp-podstawka-tasma-i1992540439.html?source=oo

Wydaje mi się, że kupując droższy programator umożliwiam sobie programowanie bardziej zaawansowanych układów w przyszłości.

Myślę, że moim pierwszym realistycznym celem powinno być zaprogramowania i zrozumienie najważniejszych podstaw na podstawie programowania diody LED. W tym celu chcę kupić:

1. IMO najważniejsze by była to obudowa DIP (ale ja się nie znam), a cała reszta jest bez większego znaczenia:

http://pl.farnell.com/atmel/atmega88a-pu/mcu-8bit-avr-8k-flash-28pdip/dp/1841615

O ile dobrze rozumiem ATMEGA 88 to po prostu nowsza wersja układu ATMEGA 8?

3. Czy potrzebuje coś jeszcze, aby podłączyć go do płytki stykowej? Jakaś podstawka czy coś?

4. Czy będzie potrzebny mi stabilizator napięcia do zasilacza? Jeśli tak jaki najlepiej kupić?

5. Jeśli chodzi o diody LED myślałem o zakupie dowolnej diody w sklepie elektronicznym. Oprócz diody co może jeszcze mi się przydać? Myślę o jakiś kondensatorach, rezystorach. Pytanie jakie pojemności warto wybrać.

Mam nadzieję, że mój post nie będzie zbyt uciążliwy - bo pewnie ludzie często pytają o takie rzeczy. Dziękuje za przeczytanie.

Czy polecicie na starcie jakiś artykuł w jaki sposób wszystko to zebrać do kupy na płytce stykowej?

Pozrawiam,

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepiej kup sobie sam programator USBasp i to od firmy, a nie zwykłego użytkownika allegro 😉 To, że kupujesz droższy programator nie znaczy, że umożliwiasz sobie programowanie bardziej zaawansowanych układów w przyszłości. Nie raz płaci się za jakość, zabezpieczenia itp. Poza tym w aukcji, którą podałeś nie widnieje sam programator, a cały zestaw.

1) Atmega88 to nie do końca nowsza wersja M8. Jest wiele różnic pomiędzy nimi, ale to już pozostawiam tobie i lekturze DS-ów obu mikrokontrolerów.

3) Jeśli procek jest w obudowie DIP to nie potrzebujesz niczego więcej, oprócz kondensatorów filtrujących, stabilizatora 5V i dławika

4) Musisz zastosować stabilizator, bo inaczej spalisz układ. Na początek najlepszy będzie 7805, ale jak zaczniesz przygodę z robotyką to zobaczysz, że bez stabilizatorów LDO albo przetwornic się nie obejdzie.

5) Poza diodami kup ze 10 rezystorów 1k, kilka uSwitch-y, ze dwa dławiki w zakresie od 10uH do 100uH (wystarczą zwykłe osiowe - wyglądają jak rezystory), 10 kondensatorów 100n, ze 2 rezystorki 10k, ze dwa rezystorki 4k7, ze trzy kondki 100uF. Taki zestaw do prostszych aplikacji ci wystarczy, ale jak nie masz w swoim mieście sklepu elektronicznego to proponuję zrobić większe zakupy za jednym rozmachem 😉

Jeszcze taka uwaga, minimalne zamówienie w Farnellu dla zwykłych osobników wynosi 300zł 😉

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Ta informacja o limicie jest pewna? Wydaje mi się, że już tak nie jest 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Minimalna wartość zamówienia płatnego kartą kredytową wynosi 30 Euro.

http://pl.farnell.com/jsp/content/freetoair.jsp?content=termsconditions

... a przy płatności złotówkach bez posiadania zarejestrowanego na firmę konta handlowego, na początku 2011r. było to 300zł - teraz nie wiem nie zamawiałem ostatnio. Wystarczy zapytać, mają super obsługę biura sprzedaży.

@sinnervo

Zobacz co jeszcze może Ci się przydać: http://mikrokontrolery.blogspot.com/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.