Skocz do zawartości

LF Sprawdzenie schematu


Atom

Pomocna odpowiedź

1) Avcc połączone z Aref

2) Brak kondensatorów filtrujących na Avcc i Aref

3) Brak dławika na Avcc

4) Diody powinno podłączać się najpierw do Vcc potem przez rezystor do procesora i na nim ustawiać stan niski, aby ta dioda przewodziła

5) Kondensatory dla rezonatora kwarcowego powinny mieć 22p a nie 100n

6) C13 jest niepodłączony

7) Słabo filtrowany mostek - brak kondensatorów elektrolitycznych Low ESR

8) Dzielnik napięciowy powinien iść do VBat a nie Vcc, poza tym to powinien mieć większe wartości, aby prąd był jak najmniejszy

9) Kondensator na Resecie mikrokontrolera jest niepotrzebny

10) Zasilanie silników w mostku powinno być podłączone do VBat a nie Vcc, inaczej spalisz stabilizator

11) Na płytce z czujnikami masz zwarcie VBat z Vcc

To tak na pierwszy rzut oka 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4) Diody powinno podłączać się najpierw do Vcc potem przez rezystor do procesora i na nim ustawiać stan niski, aby ta dioda przewodziła

Piszesz o pięciu diodach LED? Są prawidłowo podłączone.

9) Kondensator na Resecie mikrokontrolera jest niepotrzebny

Gdy w projekcie są silniki, taki kondensator zwiększa pewność, że zakłócenia nie spowodują resetu z pinu RESET. Natomiast problemem może być programowanie. Dlatego warto dodać jumper, by na czas programowania odłączać kondensator od pinu RESET.

Dodatkowo zmniejsz R1 do 4k7.

Reszta uwag Piotrka jak zwykle bardzo zasadna 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dondu wiem, że te diody są prawidłowo podpięte, ale chodzi o taką "zasadę", że diody zapalamy stanem niskim (Led-y przez rezystory do Vcc, a nie do Gnd).

Co do tego kondensatora to właśnie chodziło mi o te problemy z programowaniem. Producent jeśli dobrze pamiętam, zalecał (do starszych) modeli kondensator 10u, ale tak jak pisałem nie jestem tego pewien 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ta zasada o której piszesz to faktycznie bezpieczna zasada podłączania LEDów.

Ma ona swoje uzasadnienie, ponieważ są mikorkontrolery, które mają mniejszą obciążalność prądową pinu gdy wyjście jest na poziomie wysoki, a większą gdy jest na niskim. Jednak w przypadku AVR taki problem nie występuje, stąd sposób podłączenia nie ma znaczenia.

Ja w większości przypadków stosuję Vcc > R > LED > pin mikrokontrolera (czyli podobnie jak sugerujesz), ale tylko ze względów estetycznych schematu 🙂

Co do kondensatora to chyba Atmel nie podawał żadnej sugerowanej wartości (jeżeli ktoś widział to proszę o info), a 100nF jest ok, ponieważ wartość jest optymalna do niwelowania zakłóceń na zasilaniu. Te większe liczone w uF, to "relikt przeszłości" gdy trzeba było wymuszać reset przy włączaniu zasilania. Teraz już tego nie trzeba robić, ponieważ mikrokontrolery mają wewnętrzne układy które o to dbają.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym reliktem to właśnie nie byłem pewien, dlatego napisałem, że mam co do tego wątpliwości 😉 Jeśli chodzi o podłączanie, to pamiętam jak Armir mnie poprawiał, że jest różnica pomiędzy podłączaniem uSwitcha pod Vcc a Gnd - stan nieustalony, jeśli jest podłączony do Vcc. Problem z podłączaniem przycisków do Vcc, skojarzył mi się i przy tym problemie z Ledami, ale czy tak jest to nie potwierdzę, bo już dzisiaj nie chce mi się robić żadnych testów 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o podłączanie, to pamiętam jak Armir mnie poprawiał, że jest różnica pomiędzy podłączaniem uSwitcha pod Vcc a Gnd - stan nieustalony, jeśli jest podłączony do Vcc. Problem z podłączaniem przycisków do Vcc, skojarzył mi się i przy tym problemie z Ledami, ale czy tak jest to nie potwierdzę, bo już dzisiaj nie chce mi się robić żadnych testów 😋

A to znowu dotyczy tego, że AVRy nie mają rezystorów pull-down, a jedynie pull-up.

Dlatego podłączenie switcha tak: Vcc > switch > pin

powoduje problem, że jeżeli nie ściągniesz go zewnętrznym rezystorem do masy, to gdy nie będzie przyciśnięty, to stan na pinie mikrokontrolera będzie nieustalony.

Problem znika, gdy podłączy się switch tak: pin > switch > GND

i włączy wewnętrzny pull-uo. Wtedy zawsze jest wymuszany jakiś stan pinu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.