Skocz do zawartości

Mostek H L293D


Marcos

Pomocna odpowiedź

Ad.1 To tak, układ działa na zasadzie tranzystorów, tzn. jeżeli na nóżce 2 podasz napięcie dodatnie, a nóżkę siódmą podłączysz do masy to masz masę na nóżce 6, a napięcie dodatnie na 3 (tyle że możesz tam podłączyć coś bardziej prądożernego (max 600mA), gdybyś złożył waldka na zasadzie, że fototranzystor jest włącznikiem dla silników, to on by tego nie wytrzymał i się spalił . Tak samo masz z drugiej strony. Nóżki 4,5,12,13 podłącza się do masy (ujemne zasilanie mostka), nóżki 8 i 16 to dodatnie zasilanie mostka. Napięcie jakie podasz na nóżkę 1 (max 36v) jest napięciem jakie będziesz miał na nóżce 3 i 6, napięcie jakie podasz na nóżkę 9 (max 36v) jest napięciem jakie będziesz miał na nóżce 11 i 14.

Ad.2 Jeżeli budujesz światłoluba, to nie ma znaczenia w jakiej kolejności je podłączysz (byle żeby każda była podłączona do tego do czego MA BYĆ PODŁĄCZONA

A w jaki sposób zmienić polaryzację wyjścia na silniki piny: 3, 6, 11 14 ?

PS. Dlaczego mostek się spali jeśli podłączymy fototranzystor? Przecież skoro działa na tranzystorach to wystarczy na jedną nóżkę fototranzystora dać 0,7V i...

Link do komentarza
Share on other sites

1.Polaryzację wyjścia kontrolujesz pinami A1/A2/A3/A4 - patrz tabela prawdy w dokumentacji L293D

2.Koledze chodziło o to, że spali się fototranzystor gdybyś podłączył bezpośrednio pod niego silnik - nie wytrzyma prądu i przepięć. Fototranzystorem możesz jak najbardziej sterować L293D i najprostsze konstrukcje tak działają.

Link do komentarza
Share on other sites

1.Polaryzację wyjścia kontrolujesz pinami A1/A2/A3/A4 - patrz tabela prawdy w dokumentacji L293D

2.Koledze chodziło o to, że spali się fototranzystor gdybyś podłączył bezpośrednio pod niego silnik - nie wytrzyma prądu i przepięć. Fototranzystorem możesz jak najbardziej sterować L293D i najprostsze konstrukcje tak działają.

Dzięki, a czy wejścia input można sterować gnd czy trzeba vcc?

Link do komentarza
Share on other sites

Włączyć musisz VCC. Możesz użyć bramki NOT (jako dodatkowy układ) i wtedy sterowanie się odwróci tzn "0" wł pin w stan wysoki, "1" wyłączy.

Inny sposób to jak nie zależy Tobie na sterowaniu w dwie strony to wejście jednego silnika podłącz na stałe do VCC, a drugie wejście wtedy włączy silnik jak będzie GND, a wyłączy jak będzie VCC - czyli w praktyce obróciłeś działanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Temat podania na 2 wejścia L293D Vcc powraca jak bumerang a ja nadal nie otrzymałem odpowiedzi. Według tego tematu jest to stan zabroniony, który prowadzi do zwarcia i zniszczenia mostka.

Dlatego jednak w tym temacie radziłbym jedno wejście na stałe do masy a drugim sterować, choć mam nadzieję że w końcu ktoś to jeszcze dokładniej wytłumaczy.

Edit: Teraz zauważyłem jednak że Mirkowi chodzi o nieco inne, w pełni poprawne rozwiązanie, tak to jest jak się za szybko czyta bez zrozumienia. Bądź co bądź przydałoby się by jednoznacznie rozwiać wszelkie wątpliwości na temat L293.

Link do komentarza
Share on other sites

Włączyć musisz VCC. Możesz użyć bramki NOT (jako dodatkowy układ) i wtedy sterowanie się odwróci tzn "0" wł pin w stan wysoki, "1" wyłączy.

Inny sposób to jak nie zależy Tobie na sterowaniu w dwie strony to wejście jednego silnika podłącz na stałe do VCC, a drugie wejście wtedy włączy silnik jak będzie GND, a wyłączy jak będzie VCC - czyli w praktyce obróciłeś działanie.

Szkoda bo zastanawiałem się nad tym, bo chciałem użyć mostka h zamiast 4 przekaźników na linefollower'rze bo mi się wydaje, że uC ma na pinach wyjściowych GND anie VCC prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

uC na pinach wyjściowych ma albo "0" albo "1" - stany zbliżone odpowiednio do GND i VCC, więc dla Ciebie ten mostek się idealnie nadaje.

Używanie przekaźników do sterowania silników - szczególnie w line-followerze, który musi zmieniać prędkość obrotową silników szybko - jest zupełnie nietrafionym pomysłem.

Natanoj: a co miałoby być złego w podłączeniu obu wejść L293D do VCC?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak

Czyli jeśli stan spoczynkowy końcówki to "0" to bez żadnego "wydarzenia" na owym pinie będzie GND,
a jeśli stan spoczynkowy końcówki to "1" to bez żadnego "wydarzenia" na owym pinie będzie VCC?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, dobrze napisałeś 😉

A da się zrobić tak, by na pinie procesora nie było ani VCC ani Gnd a dopiero w okreslo9nym momencie pojawia się VCC lub GND?

Jeżeli pytasz o wyjście - to owszem da się.

Ale pytanie jest inne - do czego chcesz to zastosować?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.