Skocz do zawartości

Prosty czujnik optyczny


Tolo

Pomocna odpowiedź

Właśnie dlatego w wersji finalnej zrezygnuje z potencjometru i zwiększe rezystor zwłaszcza że ten potencjometr jest on na tyle duży że nie mieści się obudowie... 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Może jednak warto dodać miniaturowy elektrolit, czy tanatal 10uF do końcówki CV czyli 5.

Jeżeli układ nadal będzie tak wrażliwy to należy go umieścić w ekranowanej obudowie, czyli zrobić ją np, z cienkiej miedzianej blaszki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zapewne trochę się poprawił bo dorwałem diodę wytrzymującą 100mA ale w zasadzie jeszcze nie testowałem bo spaliłem odbiornik 🤣 Po za tym nadajnik stabilniej pracuje więc myślę że to też może mieć pozytywny wpływ na zasięg ale dokładnych informacji udzielę po testach.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli masz jakąś alternatywa dla "kropelki" to pisz ja ją po prostu miałem pod ręką , oweszem ta oprawka "powinna" się trzymać ale niestety precyzja moich "wypalanych otworów była na tyle mała że niestety oprawka wypadała 😥

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo może alternatywy jako takiej nie mam, ale mogłeś spróbować zakleić od spodu 😉

Szkoda, że wersja podstawowa ma malutki zasięg, bo byłaby to naprawdę dobra alternatywa dla droższych (o kilka zł 🤣 ) czujników na Attiny13 i pochodnych 😉 Życzę, aby na nowej diodzie zasięg poprawił się dwu/trzykrotnie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A zasiąg można pewnie zwiększyć zmniejszając R1, jeżeli podczas zatrzymana układu końcówka RST, na Q nie występuje stan wysoki to można spokojnie spróbować zmniejszyć R1 do takiej wartości aby zbliżyć się do MAX (do 100mA dla standardowego NE555), prądu jaki może wypływać z końcówki Q.

Pewnie sam spróbuję taki czujnik zbudować, bo będzie mi potrzebny do eksperymentów z moim radarem IR na PICu.

PS Twój schemat jest niekompletny, nie masz w nim kondensatora 100pF, między końcówka 2 a masą. Brakuje ci także rezystora Pull-Down do końcówki reset. jest o tyle ważny element że gdyby doszło do uszkodzenia przewodu łączącego uC, z tą końcówka to wisiała by ona w powietrzu, a to mogło by spowodować niekontrolowane działanie układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Brakuje ci także rezystora Pull-Down do końcówki reset. jest o tyle ważny element że gdyby doszło do uszkodzenia przewodu łączącego uC, z tą końcówka to wisiała by ona w powietrzu, a to mogło by spowodować niekontrolowane działanie układu.

No tak ale nie mam w planach podłączania tego do uC ale dzięki 😅

Link do komentarza
Share on other sites

przy czym to napięcie jest za duże dla odbiornika ≈ 5,5 należy więc zastosować rezystor ograniczający zasilanie odbiornika o wartości 100Ω

No to poczytaj do czego służą rezystory, bo one nie zmniejszają napięcia. 100ohm jest z tego co wiem zalecanym rezystorem w nocie katalogowej.

Po drugie, w zasilaniu diody IR przez tranzystor nie chodzi tyle o wyższe napięcia, co wyższe prądy.

Link do komentarza
Share on other sites

Owszem ale z tego co wiem to I=U/R więc jeśli potrzebuje wyższego prądu to muszę zmniejszyć opór lub zwiększyć napięcie ? Rezystencji diody raczej nie zmienie więc muszę zwiększyć napięcie ?

No to poczytaj do czego służą rezystory, bo one nie zmniejszają napięcia

Ale istnieje coś takiego jak spadek napięcia na rezystorze ?

Nie wiem czy mam rację ale przynajmniej tak mi się wydaje 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.