Skocz do zawartości

Prosty czujnik optyczny


Tolo

Pomocna odpowiedź

Tolo spadek napięcia to masz raczej na diodzie 😋

Wypraszam sobie, na każdym elemencie elektronicznym (o nie zerowej rezystancji - nie mówimy tu o nadprzewodnikach przecież), przez który przepływa prąd wystąpi spadek napięcia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zaciekawił mnie temat, wczoraj znalazłem go jak szukałem prostej bariery podczerwieni, którą chcę zrobić. Poczytałem trochę o NE555 ze strony http://elportal.pl/pdf/k01/19_11.pdf i jest tam wzór na częstotliwość wyjściową f[Hz] = 1,49 / (R1 +R2 [Ω]) x C[F]. Po podstawieniu do wartości użytych elementów wychodzi mi 49,66kHz czyli za dużo jak na odbiór TSOP, ale nie chcę się wymądrzać. W sobotę spróbuję to zrobić i zobaczę jak działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Eee nie rozumiem twojego problemu przecież masz wszystkie wartości elementów 😕 Częstotliwość w moim generatorze jest prawidłowa i wynosi 36Khz jedyne o czym musisz pamiętać to dodanie jakiegoś tranzystora wykonawczego bo inaczej prąd jest na tyle mały że zasięg jest znikomy...

Swoją drogą może chcesz poeksperymentować ? 😉 Ostatnio opracowałem takie rozwiązanie

Oczywiście schemat robiony na szybko więc brzydko i bez filtrów i wartości ale ma on pokazać tylko idea a jest ona taka

NE555 generuje sobie 36kHz i ten sygnał jest podawany na multiplexer sterując pinami A B i C oraz Ihn ( w sumie nie powinnien być podłączony do masy bo w tym przypadku się przyda) w zależności od kombinacji stanów podajemy fale na jeden z ośmiu tranzystorów ( nie wiem czy darlington nie będzie za wolny w data sheet jest napisany na poziomie 0.25us więc powinno styknąc ewentyalnie można dać 8x2n2222 ) W tym samym czasie zwieramy również jeden z ośmiu TSOP do nóżki X (zwieramy je jakby parami jedna dioda jeden TSOP i tak po kolei) dzięki temu uzyskujemy 8 kanałowy czujnik na tylko jednym Ne555 (możemy zamiast niego dać Np. Tiny 13 generować jakiś kod wyjście X również podłączyć do innego jej piny demodulować i wystawiać odpowiedni stan logiczny na jeszcze innej nóżce myślę że jest to ciekawe rozwiązanie ( na pewno tanie)

PS

O opóźnienia się nie mart opóźnienie multipleksera to 40us więc myślę że będziesz w stanie to odświeżać z częstotliwościa kilkuset hz czy coś takiego... szcegół jeszcze nie piszę bo nad tym myślę jeszcze

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

kupiłem dzisiaj wszystkie potrzebne części, z tym ,że nie mieli w sprzedaży TSOP1736, a jedynie TSOP2238, reaguje on na f=38kHz, tak jak pisałem post wcześnej znalazłem w sieci http://elportal.pl/pdf/k01/19_11.pdf gdzie na stronie 4-tej był wzór f[Hz] = 1,49 / (R1 +R2 [Ω]) x C[F]. ale po podstawieniu wartości elementów TOLO 100k+200k x 100pF, nie wyszła mi częstotliwość 36khz, czyli ten wzór jest do d..., skoro układ TOLO działa poprawnie, mógłbyś mi napisać jakie rezystancje mam użyć, żeby było 38kHz? (jak zamówię z netu TSOP1736 to mogę czekać do środy)

Link do komentarza
Share on other sites

Przestań jęczeć i zrozum, że w tego typu układzie każdy podobny wzór będzie tylko przybliżeniem. Nie możesz polegać w 100% na takich obliczeniach, bo nie uwzględniają one wielu czynników których we wzorze nie ma, np: napięcia zasilania, temperatury, jakości i tolerancji elementów, pojemności pasożytniczych, prądów upływu oraz - co najważniejsze - typu scalaka. 555 jest produkowany przez wiele firm i każdy jest trochę inny. Zamiast tracić czas na jakieś artykuły znajdź dane katalogowe konkretnie tego układu który masz w ręku i tam będzie wzór (też orientacyjny - ale najlepszy możliwy dla tego przypadku) na częstotliwość lub okres drgań. Policz, wstaw, odpal układ a potem zmierz i dobierz elementy raz jeszcze. Nie ma innej drogi. Gdy zabierasz się za kopanie rowu powinieneś mieć przynajmniej szpadel. Tutaj nie masz co zaczynać bez miernika a jeśli grzebiesz coś przy sygnałach zmiennych to taki czy inny pomiar częstotliwości będzie Ci w końcu potrzebny.

Inna sprawa, że 38kHz TSOP będzie działał tak samo dobrze na 35, 38 jak i 42kHz więc nie wiem o co tak walczysz. Patrzyłeś do jego karty katalogowej? Widziałeś zależność czułości od częstotliwości nośnej? To o co chodzi?

Dużo więcej zasięgu zyskasz wysyłając w przestrzeń dobrze uformowaną (dla tego konkretnego typu TSOPa i jego stałej AGC) obwiednię fali IR niż próbując uzyskać te swoje 38.000kHz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wszystko-wiedząca marudo, jak będę miał jeszcze jakieś pytania to pojęczę jeszcze trochę 🙂, sorry jeżeli takimi prostymi pytaniami troche zaśmiecam temat, ale nie miałem z tym nigdy styczności i jak jest napisane 38kHz to wydawało mi się, że tyle musi być, pozatym jak ktoś chce poznać zasadę działania scalaka, to raczej powinien poczytać taki artukuł, u mnie napięcie to 5V, ale nieważne

Zrobiłem tak jak napisałeś, w pierwszej kolejności, jeżeli napisałeś że może być taka rozbieżność częstotliwości wstawiłem rezystory jak u układzie TOLO i działa:), potem też zajrzałem do datasheet swojego 555, muszę kupić sobie miernik z możliwością pomiaru częstotliwości, wszystko działa, także w tym temacie nie mam więcej pytań, jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.