Skocz do zawartości

Minisumo rozwiązania


zuba1

Pomocna odpowiedź

Nie wiem czy dobrze trafiłem ale robię następnego minisumo i mam do niego parę pytań:

1.Czy 4 akumulatorki ni-mh 2500mAh pociągną 2 silniki z pololu hp30:1 ?

2.Co wybrać silniki z pololu 30:1 hp czy 50:1 hp ?

3.czego użyć atmega8 czy 16 bo nie mogę się zdecydować i nie wiem czy to będzie miało jakiś wpływ na pracę robota ???

Link do komentarza
Share on other sites

zuba1 na takie pytania powinieneś odpowiedzieć sobie raczej sam 😉

1) A nie lepiej Li-Pol? Wliczając spadki napięcia na mostku i to, że akumulatory nigdy nie będą w pełni naładowane, będziesz miał jakieś 3-4,5V na silnikach co skutkuje mniejszą prędkością.

2) Zależy jaką masę robota przewidujesz i ile silników. Jeśli masa ~350g to spokojnie dwa Pololki 30:1 HP można pakować. Jeśli masa większa to już 50:1 (i tak te bym wziął)

3) Zależy ile potrzebujesz pinów I/O i Adc. Całości Flasha i tak nie wykorzystasz, więc wybór należy do ciebie

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć Zuba:

1) 1 Akumulatorek posiada ~1.5V, Ty posiadasz 4 więc prosta matematyka 4*1,5=6Vmax. Wliczmy teraz spadek napięcia na mostku np (l298 ma spadek koło 2v wiec 4v na silnik to będzie stanowczo za mało) Chyba, że zastosujesz jaki driver z małym spadkiem napięcia np. TB6622. Moim zdaniem powinieneś zainwestować w Li-Pol.

2)W robotach sumo myślę, iż liczy się przede wszystkim moment obrotowy więc 50:1 będzie lepszym wyborem.

3) Użycie Atmegi 8 czy 16 zależy wyłącznie od inwencji twórczej konstruktora, więc czy użyjesz tego czy tego nie będzie to miało wpływu na prace.

Pragnę podkreślić, że to tylko moje zdanie.

@myślałem, że bd pierwszy a tu klops 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

taki li-pol starczy??

Li-pol 400mAh 2s 20c 7,4V B Garde

Dane techniczne:

Pojemność: 400mAh

Konfiguracja: 2S1P / 7,4v / 2Cell

20C (do10sek): 30C

Waga pakietu: 31,9g z kablami i wtykiem

Wymiary pakietu: 73 x 38 x 8mm

W pakiecie tym zastosowano wtyk typu JST

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, głupoty piszesz, 400 w zupełności wystarczy, może nie na całe zawody ale na ~10 walk w zupełności. To zależy ile miejsca będzie miał zuba1, jak mu się zmieści większy to oczywiście nie ma sensu oszczędzać na pojemności.

Link do komentarza
Share on other sites

No może przesadza, ale Pololki są prądożerne i ja na pojemności nie oszczędzam (oczywiście bez przesady - max 1000mAh do robota, nie więcej). Poza tym to ceną pewnie się nie różnią, a nieznacznie wymiarami 😉

[ Dodano: 08-01-2012, 22:58 ]

zuba1 ten całkiem niezły, ale jaki ma prąd rozładowywania to już nie wiadomo 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, ten lipol, który proponuje zuba1, będzie w zupełności wystarczający, można go obciążać ciągłym prądem 8A (20C*400mAh=8000mA), więc jest duży zapas. Ja sam używałem 500mAh w Nuggecie i było to aż nadto, spokojnie połowę zawodów typu RA10 bez ładowania by przetrwał. Naddatek pojemności przydaje się podczas testów, kiedy robot jest włączony przez bardzo długi czas, niewygodne jest czekanie/wymienianie co chwilę akumulatorów. Gdybym miał w domu jakiegoś o pojemności ~300mAh to pewnie go bym do niego zastosował, przynajmniej mógłbym bardziej pochylić pług i może zejść z wysokością. Podczas programowania i ogólnie testowania Horneta 400mAh było tak "na styk" do wygodnej pracy, ale były tam też 4 silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.