Skocz do zawartości

[Bascom] Wyliczanie częstotliwości pwm


certino

Pomocna odpowiedź

Witam

Zanim przejdę do problemu po krótce opiszę hardware. Siłownik z silnikiem prądu stałego 24V, z czujnikiem halla dwukanałowym, który generuje impulsy z częstotliwością około 50 Hz na kanał. Silnik spięty z mostkiem VNH3SP30, dalej amtega 16.

Na początku pierwszy problem.

W bascomie linia kodu:

Config Timer1 = Pwm , Pwm = 10 , Compare A Pwm = Clear Down , Compare B Pwm = Clear Down , Prescale = 64

I teraz moje pytanie.

1) Jak się przelicza dokładnie częstotliwość pwm z uwzględnieniem taktowania procka, wartości pwm i prescale z powyższej linii kodu ?? Bo przy ustawieniach pwm 8 , prescale 1 spaliłem mostek – on ma maks pwm 10 kHz.

2) Jak te wartości mogą mieć wpływ na samo działanie układu – tzn. pomimo czujnika halla układ się rozjeżdża, siłownik ma nakazane jechać 300 pozycji do przodu i wracać do zera i tak cały czas i po pewnym czasie zmienia się pozycja startowa i końcowa, po prostu się przesuwa zakres działania.

Serdecznie dziękuję za wszelkie wskazówki

Link do komentarza
Share on other sites

Jak się nie mylę to będzie to tak:

FPWM = Fcpu / (rozdzielczość PWM * przeskaler)

czyli np. FCPU = 8MHz, PWM = 10bit przeskaler 64 da:

8 000 000 / ( 1024 * 64) = 8 000 000 / 65536 = 122,07Hz.

Jak dałeś preskaler 1 i PWM = 8 bit dla Fcpu = 8MHz to uzyskałeś:

8 000 000 / 256 = 31 250HZ czyli 31,25KHz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Teraz już wiem czemu spalił się mostek.

Ja chciałbym wiedzieć, więc może kolega powie dlaczego spalił mu się mostek? Częstotliwość przełączania większa niż w dokumentacji nie powinna spalić mostka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Częstotliwość przełączania większa niż w dokumentacji nie powinna spalić mostka.

Być może jest to możliwe, ponieważ ten mostek ma znaczne ograniczenie w postaci czasów włączania i wyłączania tD(on) i tD(off) na poziomie 100µs (patrz Figure 3) co ogranicza PWM do 10kHz lub nawet do 3kHz gdyby brać pod uwagę max czasy). Jeżeli jego wewnętrzna logika nie ma zabezpieczenia przed większą częstotliwością, być może można osiągnąć w tym konkretnym mostku stan włączenia wszystkich 4 tranzystorów, a tym samym wprowadzenia w stan zwarcia.

Nie znam tego konkretnego mostka więc to gdybanie, ale poparte przykładami innych mostków, które takiego zabezpieczenia nie posiadają i są narażone na taki problem. Dlatego też niektóre mikrokontrolery mają możliwość sprzętowego realizowania funkcji Dead Time (Dead-band).

Link do komentarza
Share on other sites

dondu, biorąc pod uwagę jakie zabezpieczenia ma ten mostek to powiem szczerze, że jeśli spaliłby się od zbyt wysokiego PWMa to jest to można powiedzieć, że jest to bardzo kiepski mostek. Używałem już wielu mostków i niejednemu podawałem wyższy PWM niż był zalecany, czy przez niewiedzę czy specjalnie i nie spaliłem w taki sposób jeszcze ani jednego mostka.

Spaliłem za to podając napięcie niższe niż podane w dokumentacji maksymalne co mnie niesamowicie zdziwiło, dodam, że mostek nie był w ogóle obciążony a strzelił tak pięknie, że wyrwało sporą dziurę w obudowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Spaliłem za to podając napięcie niższe niż podane w dokumentacji maksymalne co mnie niesamowicie zdziwiło, dodam, że mostek nie był w ogóle obciążony a strzelił tak pięknie, że wyrwało sporą dziurę w obudowie.

Bo czasami podane jest też napięcie Minimalne, oraz wymagane proporcje między napięciem części cyfrowej oraz drivera mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.