Skocz do zawartości

Dobór silników do mostka ?


Marcinas

Pomocna odpowiedź

Witam

Obecnie zastanawiam się nad budową swojej pierwszej konstrukcji mini sumo oczywiście mam już wstępny pomysł na wykonanie go lecz mam parę pytań.

Jakie zastosować silnik aby były odpowiednie rozważam nad zastosowaniem 2 lub 4 silników ale jest jeden problem bo nie wiem czy zastosować elementy przewlekane co ułatwiło by mi pracę czy przejść już do montażu powierzchniowego czego nie robiłem jeszcze więc tu pojawia się dla mnie problem bo nie wiem jaki dobrać mostek do dobrych silników. Robot z tego powodu że miał być moją pierwszą konstrukcją w kategoria mini sumo miał być raczej do nauki i nie wiąże z nim żadnych planów zawodów. Więc to jest mój problem jakie silniki zastosować. słyszałem że dobrymi silnikami są http://robodudes.com/silniki-dc/125-metalowy-mikro-silnik-pololu-30-1-hp.html mam nawet dwie sztuki w domu 🙂 ale odstrasza mnie ostek jaki miał bym tam zastosować i brak jego w obudowie dip.

Proszę o pomoc może mi to niezwykle pomóc wszelkie rady z robotem tej kategorii związanym

z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Marcinas jeśli chodzi o mostki w SMD:

1) L298P - odmiana L298, tyle że w obudowie PowerSO-20

2) TB6612 - po jednym na silnik, musisz zmostkować wyjścia

3) HNV3SP30 - bardzo wielki prąd maksymalny co jest plusem tego mostka

4) Mostek samoróbka na tranzystorach MOSFET 😉

Jeśli jednak chcesz mostek w THT to zwykły L298 wystarczy nawet na 4 sztuki tych silników. Wadą jest spory spadek napięcia - ~2V.

Przechodź na montaż powierzchniowy i się nawet nie zastanawiaj nad tym.

Jeśli chcesz zastosować dwie sztuki tych silników to masa robota nie powinna być większa niż ~350g. Zaś przy 4 możesz dociążać go maksymalnie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Właściwie to miałem taki pomysł czy by ta konstruując nie zakończyć przygody z przewlekań-cami w moich robotach i on miał by być ostatni. Nie wiem czy pchać do nie go silniki pololu czy nie zastosować by jakiś innych silników i dlatego nie wiem jaki mostek zastosować

A nad montażem powierzchniowy to dopiero rozważam na pewno prędzej lub później będę musiał przejść i zacząć takie konstrukcje budować lecz nie wiem czy to już ten moment.

Na początek chciałem zbudować jakiegoś takiego prostego mini sumo głównie do nauki coś takiego żebym był w stanie sam zaprogramować i w ogóle.

Tylko nie mam właśnie pomysłu na te silniki.

A ten mostek ktoś zastosował w swojej konstrukcji L298 bo nie pamiętam czy taki widziałem:)

Link do komentarza
Share on other sites

A ten mostek ktoś zastosował w swojej konstrukcji L298 bo nie pamiętam czy taki widziałem:)

Pytanie z poziomu: "Czy ktoś lutował elementy SMD?"

Użyj wyszukiwarki to się dowiesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chyba chodziło o to czy w ogóle ktoś go stosował. Między innymi ja. Jest to dobry mostek o obciążalności zdaje się 2A na kanał. Spadek na nim to około 2V. U mnie 1,5V akurat. W minisumo nie sądzę aby był to krytyczny parametr, tym bardziej że stosowane silniki są na mniej więcej 6V a zazwyczaj i tak nie ustawia się PWM na max. Przy TB6612 nie uważam za konieczne mostkowania kanałów, 1,2A ciągłego wystarczy, bo pololu prędzej zerwie przyczepność niż stanie.

Co do silników Możesz zastosować 2 x pololu 30:1 hp lub serwomechanizmy jeśli do nauki bądź spróbować samemu skonstruować napęd. Ewentualnie coś z wobitu.

Link do komentarza
Share on other sites

1.Chyba chodziło o to czy w ogóle ktoś go stosował. Między innymi ja.

2.Przy TB6612 nie uważam za konieczne mostkowania kanałów, 1,2A ciągłego wystarczy, bo pololu prędzej zerwie przyczepność niż stanie.

3.Co do silników Możesz zastosować 2 x pololu 30:1 hp lub serwomechanizmy jeśli do nauki bądź spróbować samemu skonstruować napęd. Ewentualnie coś z wobitu.

1.Tak o to mi właśnie chodziło w tym pytaniu.

2.Ok dzięki nie wiedziałem o tym 🙂)

3.No właśnie i zastanawiałem się czy opłaca się zużyć dwa silniki pololu 30:1 jak to ma być model do nauki wiadomo że od razu nie zbuduję jakiegoś super mini sumo a serwo mechanizmy po przeróbce są wolne i słabe (w sensie przeróbki to chodzi mi o to żeby kręciły się 360stopni).I tu dalej się zastanawiam co zastosować warto hymmmm....

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko nie wiem czy sobie poradzę z lutowaniem powierzchniowym trochę mnie przeraża całe te lutowanie i czy sobie poradzę czy ogarnę to . Dlatego mam taki dylemat z tb6612 albo lutowaniem atmegi 8 .

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra to na początek zacznę dobierać elementy i tworzyć schemat tylko ciekawe czy na atmege 8 zmieści mi się program 😋 Tylko jaki czujnik lini użyć bo chciałem cny 70 ale one sa przewlekanymi elementami ?

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko nie wiem czy sobie poradzę z lutowaniem powierzchniowym trochę mnie przeraża całe te lutowanie i czy sobie poradzę czy ogarnę to.

Zawsze możesz użyć modułu zawierającego mostek TB6612 z wyprowadzeniami na popularne goldpiny: link

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to dobry mostek o obciążalności zdaje się 2A na kanał. Spadek na nim to około 2V. U mnie 1,5V akurat. W minisumo nie sądzę aby był to krytyczny parametr, tym bardziej że stosowane silniki są na mniej więcej 6V a zazwyczaj i tak nie ustawia się PWM na max.

Nie zgodzę się. Przy zasilaniu z pakietu 2S (7,4V) o niewielkiej pojemności ten duży spadek daje się we znaki, odbijając się na mocy silników, która w minisumo jest bardzo potrzebna. Miałem L298P w minisumo i po pierwszych (i jedynych z tym robotem jak dotąd) zawodach zrezygnowałem z niego. Poza tym on wymaga jeszcze 8 dodatkowych diod, nawet diody SMD zajmą dużo miejsca.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.