Skocz do zawartości

[C] AVR Studio 5, avrdude, ATmega164, STK500v2 - problem z zaprogramowaniem


KD93

Pomocna odpowiedź

Witam

Jako że muszę pisać cały kod do mojego robota od nowa to stwierdziłem, że mam dobry pretekst do zaprogramowania pierwszego robota w C. Napisałem część programu i chcę ją wgrać do proca.

Tu się pojawia problem. Miałem wgranego bootloadera, przez który można programować przy użyciu plików BIN, których AVR Studio nie generuje. Temat olałem, stwierdziłem że będę programował przez STK500v2.

Ponieważ czytałem o problemach z tym programatorem pod AVR Studio 5 (podobno Atmel utrudnił życie dla osób z podróbkami programatorów), to zdecydowałem się na programowanie przez avrdude 5.10 z nakładką Burn-O-Mat. Tutaj wszystko poustawiałem, wybrałem procesor ATmega164 z listy, jednak po rozpoczęciu programowania zostaję poinformowany, że takiego procesora nie ma.

Przerzuciłem się więc na nakładkę GUI, która dla odmiany zaczyna programować, natomiast pod koniec wywala błąd, że brak adresu 0x80 (chyba), a program szaleje.

Stwierdziłem więc, że jednak spróbuję z AVR Studio. W zakładce Tools klikam na "Add STK500...", wybieram port COM na którym mam zainstalowany programator, ale gdy już włączę "AVR Programing" i wybiore tego STK500, to nie mam na liście ATmega164 (ogólnie jest bardzo mało procesorów).

Rozkładam ręce i proszę o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Z nakładek graficznych na AVRDUDE mogę polecić śmiało Sinaprog, który mi na XP czytał wszystko. Ja za to szukam czegoś ciekawego na Win 7, znalazłem co prawda Khazama AVR Programmer, lecz jest strasznie nieintuicyjny...

Jakiego bootloadera używasz? Śmiem przypuszczać, że Megaload?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jakiego bootloadera używasz? Śmiem przypuszczać, że Megaload?

Niet, z sampli bascoma.

Problem w tym, ze to nie jest chyba wina nakładki, tylko samego avrdude. Wypróbuję Sinaprog i napisze czy poszło.

Link do komentarza
Share on other sites

Z bootloaderów poszukaj AVRUBD, najlepszy, jaki znalazłem:

-proste menu konfiguracyjne wsadu

-możliwość software reset

-czyta wszystkie rozszerzenia

-nie trzeba nic instalować

Powodzenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak z moich doświadczeń - możesz też "cofnąć się" do AVR STudio 4 - tam wg mnie jest dużo lepiej jeśli chodzi o interface i z STK500v2 nie ma problemu. Kilka osób z którymi gadałem też twierdziło że wolą zostać przy 4 bo w 5 jest to wszystko jakieś śmieszne:) Ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia.

Link do komentarza
Share on other sites

ATmega164 to jakiś nowy procesor? Ze strony Atmela można ściągnąć pakiet procesorów do AVRStudio 5. Ew. spróbować zaprogramować ATmega164P, ale może nie wykryć poprawnie numeru ID procesora.

Kilka osób z którymi gadałem też twierdziło że wolą zostać przy 4 bo w 5 jest to wszystko jakieś śmieszne:)

Wreszcie jest normalny edytor. Szkoda, że brakuje mu kilku rzeczy w porównaniu do tego z Eclipse, ale ma kilka innych fajnych 🙂

Szkoda też, że ATmel zarzucił AVR32Studio, bo pod linuksa nie ma działającego debuggera (nowe biblioteki glibc się gryzą z debuggerem, a nawet na starych nie działa to do końca tak jak powinno). W domu niestety jestem zmuszony do korzystania z AVRStudio 4, bo piątka wyrzuca mi jakiś wyjątek podczas uruchamiania :/ I to na obu komputerach.

Link do komentarza
Share on other sites

ATmega164P

Właśnie chodziło mi o ATmega164P, z tego co wiem są tylko wersje "P" i "V" więc nie rozpisywałem tego.

Można sobie go ustawić w AVR Studio 5 przy tworzeniu nowego programu, nie ma go tylko przy tym programatorze, możliwe że to zasługa firmware'u programatora.

Ponieważ dopiero zaczynam pisać w C jakieś większe programy i nie mam przyzwyczajeń, to jednak wolę zostać przy 5, jak już się mam przyzwyczajać to wolę do nowszego środowiska, które pewnie będzie rozwijane w następnych wersjach.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety AVRStudio5 to kompletna porażka pod względem programowania przez podrabiane programatory. Super jest że połączyli to z silnikiem VS. Ale jeśli za to mam kupować oryginalny programator za kilka stówek to ja dziękuje. No chyba że kupie dragona ale jak narazie wole zostać przy 4ce

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na razie korzystam z SinaProg, nie jest to dla mnie dużym utrudnieniem, bo po skompilowaniu dwoma kliknięciami rozpoczynam programowanie. Jak widać nie ma rzeczy, których nie potrafiłoby się obejść.

Nie miałem od czynienia z poprzednimi środowiskami do programowania w C, ale w porównaniu np. z kompilatorem Bascoma to bardzo wygodne jest to, że przy pisaniu kompilator sam tworzy listę funkcji/zmiennych/makr, więc wystarczy popracować strzałkami i klawiszem tab i nie trzeba się martwić że jest błąd w składni. Ogólnie środowisko mi się podoba, wygodne, intuicyjne, szkoda tylko że moje zdolności programistyczne w tym języku są na razie znikome i muszę niszczyć psychikę grabo głupimi pytaniami 😋

Tak więc moim zdaniem zalety przeważają nad uniedogodnieniem jakim jest programowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety AVRStudio5 to kompletna porażka pod względem programowania przez podrabiane programatory. Super jest że połączyli to z silnikiem VS. Ale jeśli za to mam kupować oryginalny programator za kilka stówek to ja dziękuje. No chyba że kupie dragona ale jak narazie wole zostać przy 4ce
Klon AVRISP-MKII działający z avr studio 5 dostaniesz już od 45zł na allegro.. który może też programować atxmega które mają kilka nowości..
Link do komentarza
Share on other sites

Niestety AVRStudio5 to kompletna porażka pod względem programowania przez podrabiane programatory. Super jest że połączyli to z silnikiem VS. Ale jeśli za to mam kupować oryginalny programator za kilka stówek to ja dziękuje. No chyba że kupie dragona ale jak narazie wole zostać przy 4ce

Ekhem, a co za problem korzystać z wygenerowanych plików .hex i korzystać z AVRDude? Powiem więcej - możesz sobie nawet zrobić w "post build" wywołanie komendy zaprogramowania procesora, więc tym bardziej - co za problem?

Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ czytałem o problemach z tym programatorem pod AVR Studio 5 (podobno Atmel utrudnił życie dla osób z podróbkami programatorów)

Miałem podobny problem, udało się go rozwiązać (byłoby szybciej gdybym nie przeoczył zworki.. errare humanum est). Więcej info tutaj co by nie dublować wiedzy:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10346002

Tutaj wszystko poustawiałem, wybrałem procesor ATmega164 z listy, jednak po rozpoczęciu programowania zostaję poinformowany, że takiego procesora nie ma.

Sprawdź, czy masz te pliki:

c:\Program Files\Atmel\AVR Studio 5.0\devices\ATmega164A.xml

c:\Program Files\Atmel\AVR Studio 5.0\devices\ATmega164P.xml

c:\Program Files\Atmel\AVR Studio 5.0\devices\ATmega164PA.xml

Oraz dodaj sobie plik do katalogu:

c:\Program Files\Atmel\AVR Studio 5.0\tools\STK500\xml\

skopiuj jeden z nich i zmień nazwę uC

Mam ten programator (ino bez obudowy)

http://www.microsense.eu/index.php/Programatory/USB-AVR-ISP-II-STK500v2.html

Przyznaję, że po uporaniu się jakoś ciężko mi się przestawić na programowanie z AVRStudia - SinaProg jakoś to zgrabniej robi 🙂

PS

SeerKaza - nie siej zamętu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.