Skocz do zawartości

WinAVR błąd code 2 attiny2313


kamil-s

Pomocna odpowiedź

Witam, po ostatniej przygodzie z zakupem uszkodzonego programatora na allegro, tym razem kupiłem programator w electro-parku Programator dla AVR na USB (USBasp). Programator zainstalował sie bez żadnych problemów. Podłączyłem do niego attiny2313 na płytce stykowej.

Próbowałem napisać coś w bascom avr ale zwraca komunikat:

Przesiadłem się na WinAVR ponieważ jest więcej na ten temat, ale to nic nie daje.

Pomimo kombinowania ze zwrotkami cały czas jest:

Co robię nie tak? Najbardziej zależało by mi na bascomie. Jeżeli tylko zrobię program migającej diody bez przycisków i innych zbędnych dodatków - resztę zrobię sam.

Ja już z tymi prockami nie wyrabiam, jetem na skraju szaleństwa 😋 - raz wadliwy programator teraz znowu coś, ehh mam na dzieje że do 22 się wyrobie z elektroniką, niby na papierku i w pudełku już wszystko jest a i tak mam obawy.

Link do komentarza
Share on other sites

Prześlij zdjęcie ustawień bascoma ( zębatka w pasku na górze ) masz tam ustawione attiny 2313 i dobre taktowanie, programator ? Zwykle powodem komunikatu ID:000000 są właśnie źle ustawione ustawienia

Link do komentarza
Share on other sites

Z opisu programatora (w elecropark) rozumiem że zasilanie jest usb - jeżeli się mylę stara ładowarka od telefonu 500mA 4,9V będzie ok? Wystarczy podpiąć pod GND VCC?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

jeżeli się mylę stara ładowarka od telefonu 500mA 4,9V będzie ok?

Niby się nadaje, jednak ładowarka bez obciążenia daje troszkę wyższe napięcie.

Dla spokoju, dałbym jakiś zasilacz o większym napięciu i stabilizator np. 7805 (tylko wtedy napięcie na zasilaczu >7V). Lub chociaż diodę zanera 5,1V 😉

Jeśli chodzi o błędy w WinAVR: żeby skompilować program, trzeba najpierw zrobić plik Makefile. Z błędu wynika że go nie masz.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem przyczyną może być:

1. Brak zasilania procka (przynajmniej nie ma go na zdjęciach)

2. Jeśli chcesz zasilać układ z programatora to zworkę nr 1 musisz dać w tryb ON

3. Jeśli ten attiny ma pracować z częstotliwością poniżej 1,5MHz musisz przestawić zworkę nr 3 w tryb ON (na zdjęciu jest chyba w pozycji ON, ale tak w razie przypomnienia)

4. Co do WinAVR to w dodatku nie masz jeszcze pliku makefile. Jak go stworzyć? Masz wytłumaczone w kursie C na forbocie.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do WinAVR, to polecam przerzucić się na AVR Studio. Wersja 5 oparta jest o Visual Studio. Może odpala się 2 minuty, ale potem jest całkiem przyjemnie. I nie trzeba znać żadnych tajemnic make file. F7 i skompilowane. Programować też się spod IDE, ale nieco upierdliwe wg mnie - korzystam z zadowoleniem z SinaProg (nakładka na AVRdude).

Link do komentarza
Share on other sites

Komunikat 000000 spaliłeś procka wątpie żeby stalo sie cos innego multimetr w dłoń i sprawdz wszystko, wystarczy chwilowe przepiecie i po imprezie podłacz inny procek i sprawdz czy działa . Polecam dodatkowe zabezpieczenia w postaci kondensatora

1. Brak zasilania procka (przynajmniej nie ma go na zdjęciach)

chip id FFFFFF oznacza brak zasilania

Link do komentarza
Share on other sites

Z programatora można zasilać układ ale przełącznik numer jeden 1 powinien być w górnej pozycji. U Ciebie jest on wyłączony, więc układ musisz zasilić z zewnętrznego źródła.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.