Skocz do zawartości

[Kupię] Dwa takie same serwa.


Pomocna odpowiedź

Wtedy pozostaje jedynie metoda prób i błędów i dopasowywanie prędkości mniej więcej na oko...

Ale czy jeśli masz podany moment z przekładnią i jeśli wiesz jak duża to przekładnia to czy czasem nie można go obliczyć, tak jak gdyby tej przekładni nie było?

Link do komentarza
Share on other sites

Carpie Diem, słuszna uwaga. Właśnie ciągle chodzi mi o moment. Dlatego też, zadałem takie pytanie, serwo (2-2,5kg) czy hl149 (21:1) przy tym samym przełożeniu ma większy moment? Albo inaczej, który silnik "na sucho" jest silniejszy? Czy rzeczywiście opłaca się inwestować w serwa z metalową przekładnią? I ostatnie pytanie: Serwo 5kg z plastikowymi przekładniami czy serwo 2,2kg z metalowymi - co byście wybrali?

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem zawsze jest lepiej wybrać serwo z metalową przekładnią.

Parę razy zrobiłem ten błąd i zakupiłem plastiki, finał był taki, że przy minimalnie zbyt dużym obciążeniu z kół zębatych powyrywały się zęby.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

pawel320, wracając do koncepcji HL149+gąsienice, mozesz zrobić to tak, że jeden silnik będzie z przodu robota, a drugi obrócony o 180* z tyłu robota. Zobacz jak to jest rozwiązane w robocie Jeżyk, jest opisany na forum, minisumo (max 100x100mm), a silniki ma dużo dłuższe niż 50mm 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ale czy jeśli masz podany moment z przekładnią i jeśli wiesz jak duża to przekładnia to czy czasem nie można go obliczyć, tak jak gdyby tej przekładni nie było?

Tak tylko chodzi mi o to że ten moment na pewno nie będzie wystarczający by ruszyć robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, już na to wpadłem - ale. No właśnie, okazuję się, że hl149 jest niemal identycznej szerokości jak koło napędowe do gąsienicy, co oznacza, że silnik będzie niemal szorował po ziemi jak nie nawet zawieszał się. Drugim pomysłem było zastosować 2 kółka luźne z przodu i tyłu, a po środku zrobić 3 kółko z napędem, tylko znowu z takim rozwiązaniem gąsienice po obu stronach będą niesymetrycznie. Dlatego pomyślałem, że można by dać 4 kółko "wyrównujące" gąsienice po obu stronach. Tylko, problem w tym, że tego czwartego kółka nie mam, a nawet jeśli bym miał to tak małe gąsienice na czterech kółkach będą miały duże opory ruchu. Dzięki za podpowiedź, jeśli chodzi o Jeżyka. Widzę, że opis jest obszerny to jak to przeczytam i coś wymyślę dam znać.

Link do komentarza
Share on other sites

pawel320, asymetria kół napędowych przy gąsienicach nie powinna raczej wpłynąć na zachowanie się robota, jedyne czym można by się martwić, to mały kąt opasania koła napędowego - gąsienica może się ślizgać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.