Skocz do zawartości

[Zawody] ROBOXY 2012


roboxy2012

Pomocna odpowiedź

Nadchodzi maj… a z nim już trzecia edycja zawodów ROBOXY 2012. Naukowe Koło Studentów Automatyki ma zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w tym wydarzeniu. W tegorocznej edycji można wziąć udział w następujących kategoriach: MiniSumo, LineFollower, Freestyle, MicroMouse.

Informacje:

Data: 27 maj 2012 (niedziela)

Czas: 9:00 - 16.00

Miejsce: Dziedziniec Północny Gmachu Głównego, Politechnika Gdańska

Aleje serwisowe: Dziedziniec Południowy Gmachu Głównego, Politechnika Gdańska

Miasto: GDAŃSK

Strona zawodów: http://www.roboxy2012.pl

Prosimy o niezwlekanie z rejestracją!

W tym roku przygotowaliśmy dla Was masę atrakcji i upominków, nagrody, elektroniczne zestawy ewaluacyjne oraz wiele innych. Jak i w zeszłym roku gwarantujemy dobrą atmosferę i profesjonalne podejście do sprawy. Nad imprezą patronat medialny sprawuję: FORBOT.pl, PAR, ROBOTYKA.COM, MM MAGAZYM PRZEMYSŁOWY, RADIO GDAŃSK.

Sponsorzy: ROBODUDES, FUTURE ELECTRONICS, AVNET ABACUS, WEIA PG, WRS STUDENCI.WEIA.PG

UWAGA ZAWODNICY! NOWOŚĆ! TEGO JESZCZE NIE GRALI!

Uwaga ZAWODNICY! Z myślą o wasze dobro: jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy dla Was specjalne dwa stanowiska "SUPER SERWISOWE" na których znajdziecie: stację lutowniczą + hot air, oscyloskop cyfrowy, generator, zasilacz programowalny, pistolet do kleju, narzędzia. W obsłudze stanowiska pomoże Wam jeden z naszych kolegów z NKSA. Już nie musicie wozić ze sobą ciężkiego sprzętu! Weźcie tylko części zapasowe. Zauważcie także, że dla Waszej dyspozycji jest CAŁY DZIEDZINIEC POŁUDNIOWY GMACHU GŁÓWNEGO. Oczywiście zapewniamy bezpieczeństwo oraz pilnowanie waszych rzeczy.

W miarę zmian oraz nowości, ten post będzie edytowany.

Aby być na bieżąco polub Nas na facebook-u:

http://www.facebook.com/NaukoweKoloStudentowAutomatyki

1269918299_IMG_4f982711521ef8119(1).thumb.png.2897e6eb34a592259a734ff8e6974f98.png

Link do komentarza
Share on other sites

A dokładniej jakie miałbyś wymagania? Może być np: 2 sędziów? Czy masz na myśli jakiś zaawansowany system wizyjny?

A Co myślicie o stanowisku "super serwis"?

Pragnę poinformować ze firma Robodudes zgodziła się zasponsorawać pokaźną pulę nagród dla uczestników zawodów Roboxy 2012, w skład której wchodzą:

4x Moduł czujnika pola magnetycznego HMC5883l

2x Moduł cyfrowego żyroskopu ITG-3200

2x Moduł akcelerometru analogowego ADXL335

2x Moduł akcelerometru cyfrowego ADXL345

2x Moduł LV-Power Bridge - sterownika silnika TB6552

2x Moduł L-Power Bridge - sterownika silnika TB6612

4x TouchKey - moduł klawisza dotykowego AT42QT1011

Firma Robodudes będzie gościem podczas konkursu Roboxy. Zaowocuje to w możliwość zapoznania się z asortymentem Firmy oraz porozmawiania z jej przedstawicielem.

A w międzyczasie zapraszamy na stronę Firmy: ROBODUDES.COM

Link do komentarza
Share on other sites

roboxy2012, system wizyjny to najlepsze rozwiązanie lecz sygnał dźwiękowy lub świetlny też poprawiłby sytuacje. Nawet laptop postawić ze stoperem zliczającym od 5 do 0 odwrócony do zawodników aby widzieli kiedy rusza zegar a kiedy roboty startują. 2 sędziów to również dobry pomysł jeden tylko i wyłącznie skupia się na falstartach a drugi nad przebiegiem rozgrywki zazwyczaj jest kilka ringów i kilku sędziów każdy odpowiedzialny za swoją grupę lepiej mniej grup a więcej walk i sędziów przy jednym dohjo.

Pit-stop od organizatorów to nowość pomysł się wydaje zacny mam nadzieje , że się sprawdzi a nawet stanie się standardem na zawodach.

Jest poco jechać do Gdańska 😅 Kolega Mirek miał gest. Mam nadzieje, że uda mi się dotrzeć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra słuchajcie zastanawiałem się nad tym jak wyeliminować falstarty w minisumo mam dwie propozycje:

1. Aplikacja na system Android - sędzie z telefonem odpala odliczenia, co dokładnie sekudna jest wyraźny sygnał dzwiękowych. Odliczanie jest następujące:

3 2 1 0 4 3 2 1 0

Czyli tak zawodnicy ustawiają roboty. Następnie sędzie pyta czy gotowi? Po akceptacji uruchamiane jest powyższe odliczanie. 3 2 1 ZERO to moment puszczenia przycisków odliczających w robocie 5 sekund. Następnie 4 3 2 1 ZERO to moment prawidłowego uruchomienia robotów. Sygnały dzwiękowe, równomiernie odtwarzane spowodują polepszenie się odczucia czasu u sędziów. Wówczas od razu widoczne będzie że coś jest nie tak. W sumie to chyba dość innowacyjny pomysł z Androidem 🙂

2. Aplikacja na PC + 2 kamery internetowe patrolujące swoją część. Problem polega na tym jaki czas to falstart? 1/30 sek ? 0.5 sek?

[ Dodano: 28-04-2012, 10:01 ]

Jako że jestem człowiekiem czynu - przedstawiam aplikację dla sędziów w celu uniknięcia zjawiska zwanego FALSTART.

Poniżej pomiary 5 sekund aplikacji ze stoperem w celu sprawdzenia dokładności pomiaru telefonu 🙂

5.031 sek

4.991 sek

4.975 sek

4.983 sek

4.952 sek

4.984 sek

4.942 sek

5.026 sek

4.983 sek

Odchylenie standardowe - jak widać minimalne 🙂 Oczywiście do tego dochodzi mój czas reakcji - pomiar uruchamiałem SPACJĄ i zatrzymywałem SPACJĄ. Link do użytego stopera: http://pl.e-stopwatch.eu/

Czy kiedyś widzieliście może żeby sędziowie korzystali z takiej aplikacji? Czy jestem w Polsce pierwszy?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bawienie się z telefonami i innymi bajerami to słaby pomysł.

Idealne byłoby urządzenie bezprzewodowe zamontowane w każdym robocie, ale jest to trochę problematyczne (koszty, potrzeba zmiany robota itd.)

Co do kamery to mogę polecić kamerę od PS3 (PS3EYE czy jakoś tak się nazywa). Kamera ma możliwość nagrywania obrazu bodajże z 60fps przy 640x480 i 120fps przy 320x240. To naprawdę pozwala dokładnie ocenić falstart.

No właśnie, a ile to jest falstart? To jest najmniejsza policzalna wartość czyli dla kamery 120fps w praktyce ok. 8ms. Pozwolenie komuś na falstart 0,5s to nieporozumienie, bo najlepsze roboty w tym momencie uderzają już w robota przeciwnika i w praktyce zmiatają go z pola zanim on wystartuje. Jeszcze gorzej jest z robotami, które muszą się rozłożyć, bo one przy falstarcie przeciwnika od razu są skazane na porażkę.

PS. Może mi się tylko wydawało, ale na trójmiejskim turnieju 2 razy miałem wrażenie że błędnie była oceniona sytuacja przez sędziów. Chodzi o taki przebieg walki w którym robot spychany podskakuje i wskakuje na robota spychającego, który wyjeżdza poza ring. W tej sytuacji pierwszy ziemi dotyka robot spychający, więc wg. regulaminu wygrywa robot spychany.

Owszem, bardzo trudno to ocenić gołym okiem przy obecnych prędkościach robotów, ale dobra kamera ustawiona pod kątem mogłaby pomóc w takich sytuacjach.

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie start poniżej 5 sekund jest falstartem. Wiadomo że dochodzi czynnik ludzi ale trzeba to uwzględnić. Nikt nie zabrania przecież startować po 5.1 sekundy.

Prosty wybór:

Ryzykujemy i ustawiamy w robocie równe 5 sekund albo uwzględniamy to i dajemy 5,1.

Jeżeli takie ułamki sekundy dają taką przewagę to warto się zastanowić nad modułami do zdalnego startu obydwu robotów przez sędziów.

W ten sposób będzie można za pare lat wymagać od każdego robota w finale takiego modułu.

Link do komentarza
Share on other sites

Harnas, takie rozwiązanie zostało wprowadzone w tym roku w Wiedniu i według mnie należałoby iść właśnie w tę stronę. Tylko, że wymaga to raczej ustalenia ogólnego standardu oraz zrobienia z tego swego rodzaju wymogu.

Link do komentarza
Share on other sites

W tym roku w celu eliminacji FALSTARTÓW zapewnimy następujące rozwiązanie techniczne:

- Specjalnie przygotowana aplikacja na Android-a powinna zminimalizować efekt nie zauważenia falstartu którejś z konstrukcji.

- Dodatkowa kamera ( jak uda się to 60 FPS ) nagrywająca przebieg akcji z możliwością zobaczenia "replay-a" i ewentualną powtórkę potyczki.

Tak jak piszecie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest budowa centralnego systemu STARTU dla zawodników biorących udział w pojedynku. Prawdopodobnie musiał to być coś bezprzewodowego ale i na tyle małego aby nie zakłócać np: wagi czy budowy robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Dyskusji na ten temat było już sporo, wystarczy poszukać na forum. Według mnie tutaj jednak potrzebna jest jakaś inicjatywa od zawodników, a na Forbocie moglibyśmy ustalić jakiś wspólny standard modułów i było by ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Do zawodów pozostał miesiąc, to za mało, by wprowadzać jakiekolwiek radykalne rozwiązania jak moduły zdalnego startu. IMO pomysł z Androidem niezły (i brawo, że się tak sam z siebie i szybko tego podjąłeś), ale wciąż "tylko" niezły. Ale czy wystarczający to już pozostawiam do dyskusji zawodnikom zainteresowanym udziałem (ja w mini sumo startowałem w zamierzchłych czasach, w 2009).

A teraz trochę offtopicu:

Jak było to przemielone na forum już setki razy, są dwa możliwe rozwiązania. Jedno nieinwazyjne (czyli system wizyjny i właśnie próbuję się co nieco podpytać Robomatic jak to rozwiązali), drugie z modułami zdalnego startu. Co do opracowywania własnego standardu, to jak już wcześniej pisałem wydaje mi się to bezcelowe. Szwedzi opracowali już swój (ten użyty na Robot Challenge), przeczytałem opis dokładnie i wydaje mi się to bardzo dobrze przemyślane (łącznie z utrudnieniem oszustw). Oczywiście w takim wypadku organizatorzy powinni możliwość zakupu takich modułów, choć w bardziej polskiej cenie 🙂 Co do standardu, jest on otwarty, twórcy zachęcają do używania go na innych imprezach.

[pisałem o tym tu: https://www.forbot.pl/forum/topics26/robotchallenge-mistrzostwa-europy-robotow-vt6526,25.htm#62072 ]

W związku z tym, że w końcu należy ustandaryzować regulamin, będę dążył do tego, by organizatorzy trzech jesiennych imprez o których wiem (Robotic Arena, Robocomp oraz Sumo Challenge - w tym ja) jeszcze przed wakacjami podjęli wspólną decyzję. Z wcześniejszych rozmów z innymi organizatorami wiem, że planowali moduły startu, ale jak mówiłem decyzje (z tego co wiem) jeszcze nie padły i ze swojej strony obiecuje, że będę walczył o jednolite ustalenia, które mam nadzieję później staną się obowiązujące. Oczywiście jeśli uda nam się coś ustalić, to cała wiedza zostanie przekazana dla wspólnego dobra wszelkich imprez.

Tak jak mówiłem, póki co "zbieram dane", staram się czytać wszelkie uwagi po innych tematach, mamy kontakt z Integrą i Konarem, więc mam nadzieję, że uda się rozwiązać sprawę. W dalszym ciągu liczę (liczymy) na uwagi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W związku z tym, że w końcu należy ustandaryzować regulamin, będę dążył do tego, by organizatorzy trzech jesiennych imprez o których wiem (Robotic Arena, Robocomp oraz Sumo Challenge - w tym ja) jeszcze przed wakacjami podjęli wspólną decyzję. Z wcześniejszych rozmów z innymi organizatorami wiem, że planowali moduły startu, ale jak mówiłem decyzje (z tego co wiem) jeszcze nie padły i ze swojej strony obiecuje, że będę walczył o jednolite ustalenia, które mam nadzieję później staną się obowiązujące. Oczywiście jeśli uda nam się coś ustalić, to cała wiedza zostanie przekazana dla wspólnego dobra wszelkich imprez.

Chyba warto również później porozmawiać również o tym trochę z zawodnikami, chociażby tutaj. Będą wiedzieli, co ich czeka, więc będą mogli wbudować modułu w swoje nowe roboty na etapie projektowania. Z drugiej strony według mnie to zawodnicy taką inicjatywą mogliby wymóc na organizatorach trzymanie się takiego standardu. Samo gadanie, że "były falstarty" nic tutaj nie zmieni niestety.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.