Skocz do zawartości

Propozycje miniaturowych czujników do pomiaru odległości


damkow

Pomocna odpowiedź

Witam,

poszukuje kilku miniaturowych czujników dzięki którym będę mógł mierzyć odległość od przeszkody w robocie.

Zależy mi żeby:

- czujniki muszą być miniaturowe ->Sharpy typu GP2Y0A... odpadają za duże

- pomiar odległości do 10 cm może być trochę mniej

- informacja zwracana w dowolnej formie analog/cyfra

- możliwie niska cena

Myślałem o czujniku HSDL-9100 ale nie wiem jak on działa, tak samo TCRT5000. Myślałem też nad zrobieniem czegoś takiego na czujnikach cyfrowych z ruchomym progiem detekcji i sterować progiem przez jakiś µC. Najlepiej było by znalezienie czujników i zasady pomiaru z robota Khepera I ale nie mogę nigdzie tego znaleźć.

Czekam na Wasze propozycje

Link do komentarza
Share on other sites

Carpe Diem, zobacz DS czujnika GP2D02, cyfrowy sharp mierzący odległość. damkow, jakiej dokładności wymagasz? Czy przedmiot, do którego będzie mierzona odległość będzie zawsze taki sam? TCRT i HSDL działają na identycznej zasadzie, jest to transoptor, dioda emituje światło podczerwone i fototranzystor mierzy jego natęzenie (ilość odbitego światła od przeszkody). Na tej podstawie, jeśli przedmiot jest o stałym kolorze można mierzyć do niego odległość (wpływ oświetlenia zewnętrznego można zredukować przez 2 pomiary, przy zapalonej oraz zgaszonej diodzie). Powiedz coś więcej do czego to potrzebujesz, to może będziemy w stanie lepiej doradzić.

Link do komentarza
Share on other sites

hmm chyba najmniejszy czujnik jaki do tej pory widziałem ,który spełnił by stawiane przez ciebie wymagania to VCNL4000 tutaj masz moduł z takim czujnikiem http://nettigo.pl/products/340

a tutaj same czujniki :

http://pl.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=2023+202934&Ntk=gensearch&Ntt=vcnl4000&Ntx=mode+matchallpartial

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Carpe Diem

a czy czujnik nie może mieć wyjścia cyfrowego np po SPI itp ?

@kermit

zastanowię się

@Bobby

Jako PI mam zrobić układ dalmierzy do robota typu e-puck/khepera. Jest to robot edukacyjny więc raczej można zapewnić mu dogodne warunki. Pierwszą fazą ma być zbadanie dostępnych czujników więc im więcej propozycji tym lepiej.

@Tolo

czyli taka większa wersja HSDL. Układ dioda fototranzystor też wezmę pod uwagę

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o parę dioda-fototranzystor to mogę Ci polecić tsal4400 i teft4300, obudowy 3mm wiec powinny być dość kompaktowe.

Przy zasięgu który chcesz uzyskać regulowanie progu czujników cyfrowych nie ma zbytnio sensu. Ich zasięg i tak zależy od koloru, a zwyczajnym pomiarem na fototranzystorze uzyskesz to o wiele prościej.

Link do komentarza
Share on other sites

znalazłem taki katalog

http://pl.mouser.com/Sensors/Proximity-Sensors/_/N-7h7mq?P=1yzn9jy

jak myślicie co można z tego wybrać

EDIT:

Coś wybrałem ale mam wątpliwości co do niektórych rzeczy

- seria VCNL40x0 zasięg do 20 cm I2C

- APDS - 9801 zasięg do 10 cm I2C

- SI1142-A11-GMR zasięg do 5 cm I2C

- HDSL - 9100 zasięg do 5 cm ADC

- APDS - 9800 tu nie mogłem nic wyczytać ciekawego. Zrozumiałem tylko że jest to czujnik stosowany np w telefonach do zmiany podświetlenia i jako czujnik zbliżeniowy ale chyba bardziej jako "0", "1"

Link do komentarza
Share on other sites

Troszkę odświeżę temat. Na mobocie znalazłem moduł P-20 http://mobot.pl/index.php?site=products&type=854&details=8658 , z tym że ma on zasięg maksymalny 8cm. Wyczytałem, że z połączonych APDS-9700 i HSDL-9100, można uzyskać zasięg nawet do 20cm, i taka właśnie odległość mnie interesuje. I teraz pytanie: Jak wydłużyć zasięg? W linku znajdują się ds'y tych elementów.

Link do komentarza
Share on other sites

ale on jest dalej aktualny. Co do tego połączenia to będę mógł coś powiedzieć dopiero za jakiś miesiąc. Wydaje mi się że damo zastosowanie drivera wystarczy potem pozostają eksperymenty z odpowiednim kluczowaniem tego. Więcej nie mogę powiedzieć na razie ale było by miło jak byś odezwał się jak uda Ci się coś zdziałać w tym temacie

Link do komentarza
Share on other sites

Coś zdziałać w tym temacie... Cóż, ciężko jest eksperymentować z takim apds-9700, bo to jest kwadrat o boku 2mm, a ma 8 wyprowadzeń... Myślałem, że ktoś powie już teraz jak wydłużyć zasięg, bo zrobić pcb samemu pod to to raczej ciężko będzie... Ma ktoś jakiś pomysł? Ostatecznie chciałbym zamówić tą płytkę w satlandzie, ale najpierw chciałbym mieć pewność, że oczekiwany zasięg będzie 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

sosnus, a Małego oglądałeś? Autor użył właśnie tego układu, który ty planujesz wykorzystać 🙂 Co więcej, sam wykonał płytkę 😋 Sam mam zamiar zbudować Nanosumo i będzie trzeba myśleć nad czujnikiem (zawsze możesz spróbować z układem IrDA).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.