Skocz do zawartości

Silniki z przekładnią i enkoderem


Compiler

Pomocna odpowiedź

Witam,

Potrzebuję 2 silniki z przekładnią i enkoderem do robota wielozadaniowego.

Waga około 2,5 - 4 kg

RPM: 60 - 80

Zasilanie: 12V

średnica kół: 8 - 12 cm

Doradźcie czy wystarczyłby moment 0.5 Nm ?

Mam na oku coś takiego:

https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?item=54-484-10&toc=19864

Może polecicie coś lepszego ?

EDIT:

poprawiłem średnicę kół - skąd tam się 0 wzięło ? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1.Coś mi nie pasuje z twoją średnicą koła - 80 cm i to do robota, większe od koła rowerowego 29 cali.

2.Zastanów się czy potrzebne ci enkodery.

3.Robot będzie dosyć powolny.

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, ale średnica koła 1m do robota - coś mi nie pasuje.

Robot miałby wymiary około 2m x 1m x 1m podejrzewam, że testy musiałbyś przeprowadzać na jakimś bezludziu z płaską, gładką nawierzchnią.

Przy takich wymiarach przydałaby się amortyzacja, porządna obudowa, a to swoje waży także obawiam się że ten silnik nie uciągnął by tej konstrukcji przy obudowie z aluminium grubości 0,8mm i wymiarach obudowy 2,2m x 1m x 0,1m waga wychodzi na około 10 kg.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wiedziałem, że coś nie tak 🙂 . Co do silników to robot będzie naprawdę powolny. Ja zastosowałbym silniki pololu 298:1 HP + enkodery takie jak w robocie [Micromouse] Stuart, albo jak masz więcej kasy do wydania na robota to http://botland.com.pl/enkodery/663-enkoder-magnetyczny-as5040.html

Z takimi ustawieniami zaoszczędzisz około 150 zł na silniku, co w przypadku 4 silników daje całkiem przyzwoitą sumkę 600 zł, a z enkoderami takimi jak w stuarcie prawie 800 zł 😎

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za info. Dość tanie są te silniki. Przekładnia nie rozleci się po kilku godzinach jazdy ?🙂

Nie powinna, ale zwróciłbym się do kogoś z większym doświadczeniem.Jedyne czego mogę odradzić to zakup plastikowych mocowań pololu - moje strzeliły po kilku godzinach.

duniu_bartek, Mój Dominator z silnikami 50:1 HP przepychał lekko 2 kg.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do silników to robot będzie naprawdę powolny. Ja zastosowałbym silniki pololu 298:1 HP

Sądzisz że te silniczki dadzą sobie radę z robotem który będzie ważył 2,5 -4 kg i z w sumie dużymi kołami ??

Też się nad tym zastanawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

duniu_bartek, Mój Dominator z silnikami 50:1 HP przepychał lekko 2 kg.

Gdy prosiłem o pomoc doborze silnika na tym forum dla mojej konstrukcji ( waga do 1,5kg i koła 50-60mm ) zdecydowanie odradzono mi zastosowanie tych małych pololków ze względu na to, że są zbyt słabe i maja delikatne przekładnie. Skoro przy takich gabarytach odradzono mi je to przy większej masie i większych kołach chyba tym bardziej się nie sprawdzą.

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno nie kupuj mikrosilniczków Pololu, są zdecydowanie za słabe i za delikatne. Bobby proponuje Ci dobre rozwiązanie, stosowałem te silniczki w niektórych swoich konstrukcjach i powinny spokojnie dać radę. Mam je zresztą w sklepie: http://www.trobot.pl/index.php/sklep-robot-mechanika-silniki-kola-serwa/silniki?category_id=25&page=shop.browse&limit=20&limitstart=0

Gdybyś jednak potrzebował więcej mocy, niedługo będę miał jeszcze większe silniki: http://www.trobot.pl/index.php/sklep-robot-mechanika-silniki-kola-serwa/silniki?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=146&category_id=25

Jaką chcesz osiągać prędkość?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.