Skocz do zawartości

Mechaniczny King Kong - pMA Gorilla autorstwa S. Davisa i D.Caldwella


Usharn

Pomocna odpowiedź

Przytłaczająca większość dwunogich robotów to humanoidy. Nie dlatego, że konstrukcje oparte na ludzkiej budowie są najlepszym rozwiązaniem. Po prostu dobry humanoid da sobie radę z naszymi narzędziami, nie trzeba więc tworzyć specjalnie nowych. Dlaczego jednak nie skorzystać z budowy innych naczelnych? Na przykład z goryla?

pMA Gorilla - chodzący szkielet King Konga

W latach 2002-2004 Steven Davis (z pomocą Darwina Caldwella) zbudował pMA Gorilla. Kształt robota jest inspirowany anatomią samicy goryla. Potwierdzają to rozmiary: pMA Gorilla mierzy 175 cm wzrostu, jest jednak od prawdziwego naczelnego o wiele lżejszy, waży bowiem tylko 29 kg. Dlaczego? Cóż, większość konstrukcji to plastik, gdzieniegdzie wzmocniony szkłem. Do budowy użyto także stali i aluminium, ale tylko w miejscach mających za zadanie utrzymać duży ciężar. Prawdziwy, żywy goryl ma setki mięśni i kości, więc Steven musiał ograniczyć się tylko do najpotrzebniejszych z nich. Ilość „kości” pMA Gorilla to tylko ćwierć tego, co ma naczelny. Robot nie ma też zbyt wielu stopni swobody (16 – po 4 na ramię, po 3 na nogę, 2 w szyi).

pMA Gorilla - pneumatyka w akcji

Zamiast elektrycznych silniczków twórcy pMA Gorilla zastosowali pneumatyczne „mięśnie” (stąd też nazwa – pMA to skrót od pneumatic muscle actuators – pneumatyczne siłowniki-mięśnie). Dzięki temu podczas testów robot bez trudu zniósł spadek z wysokości 30 cm na wszystkie kończyny. Niestety, pMA Gorilla nie był w stanie poruszać się samodzielnie przez nogi, niedoposażone w siłowniki. Twórcy próbowali temu zaradzić, np. stosując wózek do odciążenia konstrukcji, ale i to nie działało – po zgięciu się pod pewnym kątem nogi nie wytrzymywały obciążenia.

pMA Gorilla - tu widać, jak duży jest ten robo-goryl

Po tym pracach nad pMA Gorilla Steven Davis pracował w Italian Institute of Technology przez cztery lata, gdzie pomagał przy projektowaniu miniaturowej dłoni robota iCub, obecnie zaś pracuje w Autonomous Systems and Robotics Research Lab w University of Salfrod w Anglii. Darwin Caldwell z kolei pracuje w IIT Advanced Robotics Lab nad robotem Complaint huMANoid, w skrócie COMAN.

Zdjęcia i szczegóły projektu wzięte z tesktu autorstwa S.Davisa i D.Caldwella pt.“Biomimetic Design for Bipedal/Quadrupedal Motion in a Robotic Primate”. Klip wideo udostępniony przez Stevena Davisa

źródło: Plastic Pals

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.