Skocz do zawartości

[Programowanie] Mikrokontrolery AVR, Xmega i AVR32 - środowiska i narzędzia


OldSkull

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Fajne kompendium o programowaniu mikrokontrolerów i narzędziach.

Ze swojej strony dodam, że dragony współpracują dobrze tylko z układami zasilanymi napięciem 5V.

Praca z układami zasilanymi np 3,3V to porażka.

Tak czy inaczej tak samo jak autor raczej polecam ten programator.

Zwłaszcza, że 95% projektów robotów amatorskich jest zasilana właśnie z 5V.

Pozdrawiam

Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny art;) na pewno przyda sie poczatkujacym;)

Jednak szkoda ze wspominasz tylko o toolchain'ie WinAVR. Projekt nie jest juz rozwijany od jakis dwoch lat. Mysle, ze warto porzucic stare przyzwyczajenia i przeniesc sie na toolchain od atmela: http://www.atmel.com/tools/ATMELAVRTOOLCHAINFORWINDOWS.aspx

Funkcjonalnie oferuje to samo co WinAVR ( a moze i wiecej;] ) i jest dostepny zarowno na Windowsa jak i Linuxa.

instalujemy najpierw WinAVR (w domyślnej lokalizacji). Warto przy tym pamiętać, że jeśli mamy jeszcze inne kompilatory na komputerze, może dojść do konfliktu, jeśli budujemy (my lub jakiś program) projekt z wiersza poleceń.

O sama kwestie kompilatorow nie trzeba sie za bardzo martwic. Zazwyczaj popularne toolchainy oferuja inne nazwy dla tych samych programow: AVR: avr-gcc, ARM: arm-none-eabi-gcc, PC min32gw-gcc.

Problem jaki zauwazylem to dostarczane z winavr narzedzia unixopodobne (mkdir, rm). Ich dzialanie jest nieco okrojone, i warto zamienic je np. na te dostarczane w pakiecie YAGARTO Tools.

Link do komentarza
Share on other sites

Zuk, jeżeli dragon nie działa z 3v3 to straszna lipa, nawet po dostawieniu zewn. konwertera poziomów jest ciężko?

OldSkull, fajny art, chociaż przydałoby się może coś więcej opowiedzieć o samym eclipse - to kombajn gotowy przyjąć wyzwania w praktycznie każdym języku i na każdą platformę sprzętową 🙂 Nie bez powodu dużo komercyjnych IDE jest opartych własnie o nie, np. LPCxpresso i chyba Keil uVision.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zuk, nie wiem jakie miałeś doświadczenia z dragonem, natomiast u mnie bez najmniejszego problemu programuje układy zasilane z 3,3V. Udaje mi się nawet programować megi zasilane napięciem 2,7V (rozładowana bateria 3V), więc może po prostu masz jakąś felerną sztukę. Poza tym nie wiem czy wziąłeś to pod uwagę ale do dragona oprócz sygnałów i masy powinno być również podłączone napięcie zasilające docelowy układ.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak patrząc po tych konkursowych artach, to Treker powinna być możliwość oceniania ich tak jak robotów w skali od 1 do 5, i dopiero na podstawie statystki zdobytych punków wyłaniania zwycięzców.

Dla mnie większość artykułów przedstawia tak wszystko i nic po trosze, że nie jest wręcz możliwe głosowanie typu TAK/NIE przez wskazywanie autorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, Keil z tego co ostatnio widziałem nie jest oparty na Eclipse.

Jeśli chodzi o sam Eclipse: jest niesamowity, ale jego największe zalety (np. uniwersalność i modułowość) są równocześnie największymi wadami: wiele elementów jest tworzonych przez różne grupy, a debuggery trzeba często instalować oddzielnie - i w pewnym momencie mogą odmówić posłuszeństwa. Poza tym jest silnie zależny od bibliotek zewnętrznych, co również może spraić problemy (jak np. to widać w AVR32Studio).

Zuk, używamy Dragona do AVR32 zasilanych 3.3V i nie ma problemów (poza tym, że umarł razem z płytką, która miała awarię ;( ). Przynajmniej interfejs JTAG, nie wiem jak ISP.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja generalnie używam dragona do układów zasilanych 5V.

Zdarzyło mi się, że chciałem napisać program do robota zasilanego 3 paluszkami.

W fazie uruchamiania zamiast baterii podpiąłem ładowarkę na 3,7V.

Wtedy zaczęły się problemy z programowaniem.

Generalnie udawało się raz na kilka prób.

Procek to była mega88.

Pozdrawiam

Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

W artykule brakuje wzmianki o najnowszym Atmelstudio, które oparte jest na Visual Studio. Zostawia w daleko tyle wszystkie wymienione środowiska. Więc ktoś kto jest początkujący i przeczyta ten artykuł nie zapozna się z najprostszym i najwygodniejszym ze środowisk (w mojej opinii).

Link do komentarza
Share on other sites

nes86, jak to nie?

Kolejną alternatywą jest AVRStudio 5 (bądź też Atmel studio 6, który dodatkowo obsługuje ARMy od Atmela (5)).

Niestety środowisko to stabilnością debuggowania nie grzeszy. Błędów teżma sporo. Ale mimo to zostawia w tyle Eclipse'a.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.