Skocz do zawartości

LF "Mars" Opis budowa!!!


Pomocna odpowiedź

"Czy widzicie może jakieś błędy?"

Po co pytasz? Wciąż nie zmieniłeś wielu rzeczy, które zostały wytknięte. Albo ich nie rozumiesz i wolisz udawać, że nie istnieją albo nie chcesz. Oczekujesz pogłaskania po główce i namaszczenia do dalszej pracy? Nic z tego. Wg mnie schemat nie jest dobry ale nie chce mi się już powtarzać, nic z tego nie będzie. Błędy nie znikają od tego, że czekasz dzień czy dwa. Musisz je sam poprawić. Jutro będą tak samo jak są dzisiaj. Dla potomnych czytających ten wątek:

1. Stabilizator 7805 + LiPol 2S = spadek zasilania procesora przy trochę rozładowanym akumulatorze

2. Komparatory - Histereza = problemy ze stabilnością sygnałów z czujników i zakłóceniami

3. Brak złącza UART → pytania na Forum: "Pomóżcie, co się dzieje z moim programem? Nie działa, nie wiem dlaczego i nie wiem jak to sprawdzić!"

4. Zasilanie czujników 3V robione bez sensu wypasioną przetwornicą zamiast zwykłą diodą Zenera

5. AREF podpięte do VCC to chyba najgorsza opcja wykorzystania wejścia referencyjnego. Już lepiej dać mu kondensator i zostawić w spokoju.

6. Jedna nóżka GND procesora w powietrzu.

Ja odpuszczam.

BTW: Masz 6 wolnych nóżek portu G więc nie pisz, że wszystkie wyprowadzenia wykorzystane. I napisz co to za wyśweietlacz bo nie mamy szans tego zgadnąć więc i z weryfikacji połączenia nici.

Link do komentarza
Share on other sites

"Czy widzicie może jakieś błędy?"

Po co pytasz? Wciąż nie zmieniłeś wielu rzeczy, które zostały wytknięte. Albo ich nie rozumiesz i wolisz udawać, że nie istnieją albo nie chcesz. Oczekujesz pogłaskania po główce i namaszczenia do dalszej pracy? Nic z tego. Wg mnie schemat nie jest dobry ale nie chce mi się już powtarzać, nic z tego nie będzie. Błędy nie znikają od tego, że czekasz dzień czy dwa. Musisz je sam poprawić. Jutro będą tak samo jak są dzisiaj. Dla potomnych czytających ten wątek:

Powiem tak inni na tym forum też mają takie błędy a wszyscy chwalą ich sprawne konstrukcje. Po za tym widziałem nie jednego robota w którym zastosowany był stabilizator 7805 a całość była zasilana z Lipolka 7,4V .Pooprawiałem dodawałem elementy na schemacie .Miałem i dalej mam pomysł na Lf zacząłem tworzyć worklog nie stety okazało się że jest dużo błędów porawiam je na bieżąco jak jest to możliwe. Faktycznie parę błędów było przez moje gapiostwo i je poprawiłem lecz niektórych nie rozumiem i nie wiem co miał bym w nich zmieniać skoro innym działają 😃.

1. Stabilizator 7805 + LiPol 2S = spadek zasilania procesora przy trochę rozładowanym akumulatorze

Nie wiem dlaczego tak ten błąd tobie doskwiera po pierwsze wiele konstrukcji tak mam o czym wspominałem (moja poprzednia i działał) po drugie rozwiązanie tego problemu nie jest takie łatwe bo zmian zasilania z +7,4V na +11,1V wszytko zmienia musiał bym stworzyć oddzielny stabilizator do mostków , szczególnie ,że co jeden max trzy przejazdy będę zmieniał lipola .Obecnie w sklepach nie znalazłem lipola +8,4V bo takich nie mam a one był rozwiązał ten problem który mi wyjaśniłeś były by 2V w zapasie ale niestety nie mam takowego .

2. Komparatory - Histereza = problemy ze stabilnością sygnałów z czujników i zakłóceniami

Komparatory specjalnie sprawdziłem i podłączyłem tak jak chłopaki z Botland Team mają https://www.forbot.pl/forum/topics7/line-follower-greennight-vt5656.htm i nawet nie mają tam zrobionego napięcia +3V tylko +5V którym zasilają czujniki. To może łatwiej podłączyć porostu pod wyjście procesora 😃 .

3. Brak złącza UART → pytania na Forum: "Pomóżcie, co się dzieje z moim programem? Nie działa, nie wiem dlaczego i nie wiem jak to sprawdzić!"

Pytałem czy może ktoś mi to wyjaśnić lub dać link tłumaczący jakie ma to zastosowanie po co się to stosuje, co to daje itp. Lecz mogę powiedzieć że obecnie się nad tym zastanawiam.

4. Zasilanie czujników 3V robione bez sensu wypasioną przetwornicą zamiast zwykłą diodą Zenera.

Rezygnuję z napięcia +3V bo w obecnym stanie nie ma to sensu

5. AREF podpięte do VCC to chyba najgorsza opcja wykorzystania wejścia referencyjnego. Już lepiej dać mu kondensator i zostawić w spokoju.

Dlaczego ? Czy tak jak jest było by nie poprawnie ?

6. Jedna nóżka GND procesora w powietrzu.

Jest podłączone.

Podsumowując jednak chciał bym żebyś mi pomagał jak to jest możliwe ale jak nie rozumiem błędów które mi wytykasz to nie wiem jak je poprawić .Masz rację sam ciągle się zastanawiam czy budować tą konstrukcję fajnie było by mieć takiego LF ale jest dość trudny choć jak nie teraz to kiedy ? Postaram się poprawić wszystkie błędy bo chciał bym żeby ta konstrukcja była prawna dodam tylko taką swoją refleksję łatwiej tworzy się płytki z elementami przewlekanymi 😃 Nie czekam parę dni tylko odrazu odpowiadam wtedy kiedy mam czas a nie że czekam dzień dwa:(

Pozdro.

Link do komentarza
Share on other sites

Marcinas, widzę, że Ci zależy i dlatego odpiszę, choć postanowiłem inaczej. A zastanawiałeś się na czym Ci zależy? Czy rzeczywiście na tym, by na tym Forum chwalono Twoje konstrukcje:

"inni na tym forum też mają takie błędy a wszyscy chwalą ich sprawne konstrukcje"

czy jednak na tym, by przy okazji radochy z budowy czegoś się nauczyć? Przykro mi, że ktoś chwali projekty, które z punktu widzenia elektroniki nie powinny ujrzeć światła dziennego. Nie odpowiadam za "wszystkich". Nie znam się na robieniu zębatek, toczeniu wałków, odlewaniu opon ani na prasowaniu płytek w domu ale w sprawie Twojego schematu chyba jestem Ci w stanie pomóc.

"lecz niektórych nie rozumiem i nie wiem co miał bym w nich zmieniać skoro innym działają"

To, że nie rozumiesz pewnych błędów wynika z Twojego niedoświadczenia ale nie podpieraj się w tym przypadku opiniami podobnych Tobie zapaleńców-amatorów. Szkoda, że nie wiesz co miałbyś zmienić, bo starałem Ci to jasno wytłumaczyć. Jeśłi czegoś nie pamiętasz, po prostu przeczytaj wątek od początku - to nie boli.

1. Stabilizator 7805 + LiPol 2S

Pozwól, że napiszę tylko jedno nowe zdanie: nie ma akumulatorów 7.4V i 8.4V. Są tylko jedno-, dwu-, trzy- i więcej celowe pakiety. Ponieważ każde ogniwo takiego pakietu ma 4.2V gdy jest naładowane a 3V gdy go rozładujesz to łatwo policzyć, że aku 2S będzie miał od 8.4V do 6V - zależy kiedy zmierzysz. Które napięcie wybierasz jako ulubione? Każde będzie dobre. Widocznie sklepy do których zaglądałeś wybrały średnie 7.4V. Już Ci pisałem, że z pakietem 2S na początku będzie dobrze ale w miarę rozładowywania napięcie akumulatora będzie spadało a gdy spadnie poniżej 7V (a nawet wcześniej) zacznie także spadać napięcie wyjściowe 7805. Jak chcesz zaprojektować dalszą część układu, gdy nie jesteś pewien nawet zasilania? Pisałem o stabilizatorach low-drop, są takie, chyba nawet wspomniałem o kilku konkretnych ale z pewnością w sklepie znajdziesz dużo innych. Decydując się na użycie 7805 skazujesz się na konieczność wykrywania progu rozładowania na poziomie 7V - to nic złego ale musisz mieć świadomość, że nie będziesz rozładowywać aku do końca i tym samym nie będziesz dysponował całą jego pojemnością wypisaną na opakowaniu.

"Komparatory specjalnie sprawdziłem i podłączyłem tak jak chłopaki z Botland Team"

Nie wiem kto im rysuje schematy. Może tego nie sprawdzili, może sprawdzili i "u nich działa" a może też skopiowali z poprzedniego projektu lub z sieci. Czy gdybyś robił mostek do codziennego przeprawiania się nad strumieniem i kupiłbyś do tego belki o łącznej wytrzymałości na zginanie powiedzmy 30kg, to próbowałbyś przejeżdżać przez to rowerem bo kiedyś widziałeś, że u sąsiada coś tam wytrzymały? Raczej nie, prawda? Bo niefajnie jest ocknąć się nocą w głębokim błocie ze złamanym barkiem i bez kilku zębów. To teraz wyboraź sobie podobny wątek do tego, założony przez Ciebie za powiedzmy 3 miesiące w którym piszesz zrozpaczony, że już nie wiesz co zrobić bo nijak nie rozumiesz działania czujników. Oświetlone - chyba jest dobrze, nieoświetlone - czasem procesor widzi stan wysoki a czasem niski. Oświetlam, osłaniam, w dzień, w nocy, w kuchni i w garażu. Od czego to zależy, pomóżcie! Chyba zaraz wyrzucę tę płytkę i będę robił nową. Co za badziewie, nie mam już do tego cierpliwości. Czy ktoś ma jakiś dobry schemat? Please!!

Czujesz to? To po co pakować się w kłopoty o których już teraz wiesz? Zrób to najlepiej jak umiesz i niekoniecznie tak, jak zrobili to inni. Myślisz, że ja swoje schematy rysuję o tak, z palca? To najtrudniejsza część projektu, bo trzeba wszystko ogarnąć gdy jeszcze niczego nie ma ale też jeśli coś tutaj przeoczysz albo odpuścisz, zemści się na pewno. Głupotą jest więc świadome zostawianie rzeczy niedorobionych. Żadnych kompromisów. Masz tę konstrukcję rozumieć - niech to trwa tyle czasu, ile potrzebujesz.

Jeśli czujniki podłączysz pod wejście procesora to a) wciąż nie masz histerezy i b) dodatkowo pozbawiasz się możliwości ustawiania progu przełączania czyli zero dopasowania do oświetlenia zewnętrznego i/lub rodzaju podłoża. Bo chyba taki jest sens stosowania komparatorów - czy Ty widzisz jakiś inny? Inaczej: czy w ogóle jakiś widzisz czy po prostu kopiujesz schematy?

"Rezygnuję z napięcia +3V bo w obecnym stanie nie ma to sensu"

Nie rozumiem samej decyzji i "obecnego stanu" więc no comments.

"AREF podpięte do VCC to chyba najgorsza opcja.."

"Dlaczego?"

A na to pytanie to już mógłbyś spróbować sam sobie odpowiedzieć. Znajdź w rozdziale dotyczącym przetwornika A/D funkcję tego wejścia i opcje sposobu jego wykorzystania a następnie wypisz to tutaj. Tak, w następnym poście. Po co ono jest i co tam można podłączyć. Nawet jeśli nie będziesz potrafił tego ocenić, przynajmniej zobaczysz o co chodzi. Dalej Ci pomożemy.

Jestem pewien, że po tak długiej dyskusji dokonale rozumiesz błędy o których pisałem. Może jeszcze nie wiesz jak je poprawić ale to akurat nic złego. Od tego jest Forum, nie? 🙂

EDIT: Co to za wyświetlacz?

Nie mam pretensji o to, że piszesz rzadko - to byłoby głupotą, rozśmieszyło mnie tylko zdanie: "..zobaczymy co przyniesie jutro jeśli nie będzie już błędów.." które odebrałem jak oczekiwanie na samozniknięcie błędów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam

Ostatnio mało czasu było ale jest już parę błędów wyeliminowanych. Schemat jeszcze nie jest skończony w 100% lecz generalnie nie wiem czy coś będę jeszcze dodawał może jakiś wyświetlacz.

*Zastosowałem stabilizator LM1117 moim zdaniem rozwiąże to błędy. Co Marku myślisz o lipolu http://botland.com.pl/dualsky/835-dualsky-250mah-20c-74v.html ? Czy coś innego byś radził użyć ?

*Z tą histerezą nie jestem pewien ale wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie. Czy masz jakieś uwagi ?

*Czy poprawne by było napięcie +3,3V na potencjometr od kompaktorów ?

*Wszytko widoczne jest chyba na schemacie wydaje mi się ,że zastosowałem się do wszystkich uwag ?

Czy teraz dostrzegasz jakieś błędy ?

ScreenShot006.thumb.jpg.ffac8cd100036cacf9c0685854d1dab4.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.