Skocz do zawartości

LF "Mars" Opis budowa!!!


Pomocna odpowiedź

Witam

Chciałem przedstawić swojego pierwszego "workloga", będę starał się pisać tutaj na bieżąco jakie są postępy w pracach nad moim super Line Folower-em, nie sądzę że będzie on najlepszy ale będzie najlepszy jaki dotychczas zbudowałem. Dzisiaj przedstawię swój schemat, może będziecie mieli jakieś uwagi do niego lub zobaczycie jakieś błędy które mogły mi się trafić. Przedstawię dzisiaj wstępną koncepcję swojego projektu więc chcę aby ten robot był lepszy od moich poprzednich konstrukcji. Wszystkie części jakie stosuję są opisane na schemacie, schemat zamieszczam w formacie pdf aby każdy mógł sobie powiększyć i nie tracić na jakości .Za projektowanie płytki rozpocznę w ten weekend lub przyszły najpierw muszę się upewnić czy nie ma żadnych błędów. Jeśli macie jakieś rady co zastosować można jeszcze w robocie klasy LF a ja tego nie zrobiłem to piszcie 😃

untitled.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

➡️ Brak potencjometru do regulacji "czułości" komparatorów.

➡️ Brak kondensatora 4,7uf przy tsop

➡️ Dużo pinów nie wykorzystanych...

➡️ Brak jakiegoś dużego kondensatora magazynującego.

➡️ Błąd przy złączu turbiny tam będzie 5V a nie 7,4 lepiej poprostu zostawić samą masę i kabel sygnałowy no chyba, że chcesz korzystać z BEC-a

Link do komentarza
Share on other sites

➡️ Brak potencjometru do regulacji "czułości" komparatorów.

➡️ Brak kondensatora 4,7uf przy tsop

➡️ Dużo pinów nie wykorzystanych...

➡️ Brak jakiegoś dużego kondensatora magazynującego.

➡️ Błąd przy złączu turbiny tam będzie 5V a nie 7,4 lepiej poprostu zostawić samą masę i kabel sygnałowy no chyba, że chcesz korzystać z BEC-a

*Dodałem potencjometr do regulacji komparatorów.

*Dodałem kondensator 10uF przy tsop.

*Nie mam pomysłu co podłączyć pod puste piny 😃

*Po co dawać kolejny kondensator magazynujący ? przecież jest 470uF i 100uF przy stabilizatorach.

*Chcę zastosować turbinę EDF27 a na ich stronie podane jest napięcie 7,4V http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17144

Zamieszczam poprawiony schemat 😃 Czekam na komentarze.

untitled.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie mam pomysłu co podłączyć pod puste piny

Zastosuj "mniejszy" procesor...

*Po co dawać kolejny kondensator magazynujący ? przecież jest 470uF i 100uF przy stabilizatorach.

Kondensatorów nigdy za wiele 😃 (sorry nie zauważyłem tych koło stabilizatora)

Chcę zastosować turbinę EDF27 a na ich stronie podane jest napięcie 7,4V

Dobra już tłumacze miałeś kiedyś w łapkach regulator modelarski (3 fazowy) ? Taki regulator ma 3 "zestawy" kabli :

➡️ Napięcie zasilania silnika ( 7,4v)

➡️ Wyjście do sterowania silnikiem ( 3 fazy )

➡️ Wejście do sterowania silnikiem

Należy jednak zauważyć, że takie regulatory zwykle mają wbudowany układ BEC. Co to jest ? Regulator ma po prostu wbudowane stabilizatory 5V z których zwykle zasilany jest odbiornik.

Jeszcze takie pytanie na kij ci stabilizator impulsowy ? Zasilasz nim tylko procesor tak ? W takim wypadku lepiej dać zwykły stabilizator liniowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Źle podłączone złącze programowania. Polecam zapoznać się z tabelką ze strony 303 ds.

Dodaj może sobie swiche, i ledy.

Nie rozumiem jak źle jest podłączone tak jak tutaj http://mirekk36.blogspot.com/2012/06/isp-kanda-koniec-problemow.html .

Procesor taki duży żeby program się zmieścił 😃

Dobra dodałem jeszcze pomiar akumulatora nie wiem chyba z 6 ledów podłącze ale on tylko będą mi miejsce na płytce zajmowały 😃

Cytat

"Dobra już tłumacze miałeś kiedyś w łapkach regulator modelarski (3 fazowy) ? Taki regulator ma 3 "zestawy" kabli :

Napięcie zasilania silnika ( 7,4v)

Wyjście do sterowania silnikiem ( 3 fazy )

Wejście do sterowania silnikiem

Należy jednak zauważyć, że takie regulatory zwykle mają wbudowany układ BEC. Co to jest ? Regulator ma po prostu wbudowane stabilizatory 5V z których zwykle zasilany jest odbiornik. "

Tak zapomniałem napisać że będę montował ten regulator ale po mimo tego zmieniłem już napięcie na +5V przy wyprowadzeniu na turbinę.Dzięki za info 😃

Dodaję schemat w pliku jpg.

Skusiłem się jeszcze na awaryjny wyłącznik 😃

untitled.pdf

ScreenShot011.thumb.jpg.94d3f6300b87997652ddcd9bb600e3b8.jpg

ScreenShot012.thumb.jpg.22821c1798da5977095f0ad6263f7123.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę że program by ci się zmieścił w mniejszym procesorze ale już niech ci będzie. Jak być przeczytał stronkę w ds to byś zrozumiał dlsczego akurat PDI i PDO. Mogę koledze zagwarantować że nie uda się zaprogramować procesora, aktualnie gdyż jest źle podłączony.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę że program by ci się zmieścił w mniejszym procesorze ale już niech ci będzie. Jak być przeczytał stronkę w ds to byś zrozumiał dlsczego akurat PDI i PDO. Mogę koledze zagwarantować że nie uda się zaprogramować procesora, aktualnie gdyż jest źle podłączony.

Sprawdzałem i nie rozumiem jak jest źle podłączony ?

http://www.atmel.com/Images/doc2467.pdf

Przy okazji jak zrobić otwór do tej turbiny na płytce ?

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17144

Link do komentarza
Share on other sites

Jest napisane że zamiast do pinu MOSI podpinasz do PDI, a zamiast MISO do PDO. Natomiast SCK zostaje normalnie.

[ Dodano: 09-09-2012, 17:21 ]

Zmieniasz sobie w obciach eagla z cali na cm. Następnie zaznaczasz funkcją mark środek gdzie ma być otwór. Bierz narzędzie circle wybierasz warstwę dimension lub inną i naciskasz na znaczek który zrobiłeś i patrzysz na kordy. W ten sposób wiesz jaka jest wielkość koła

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jest napisane że zamiast do pinu MOSI podpinasz do PDI, a zamiast MISO do PDO. Natomiast SCK zostaje normalnie.

[ Dodano: 09-09-2012, 17:21 ]

Zmieniasz sobie w obciach eagla z cali na cm. Następnie zaznaczasz funkcją mark środek gdzie ma być otwór. Bierz narzędzie circle wybierasz warstwę dimension lub inną i naciskasz na znaczek który zrobiłeś i patrzysz na kordy. W ten sposób wiesz jaka jest wielkość koła

Dziękuję za te złącze nie zauważyłem a info w ds jest na 301 str 😃 teraz dzięki Panu mam poprawnie podłączone zaraz zacznę robić pbc i wykorzystam tą informację a jeszcze żeby tą turbinę zamontować to dać otwór na 29mm nigdy tego nie robiłem dlatego pytam wolę zapytać niż nie wiedzieć lub zrobić głupi błąd:D

ScreenShot013.thumb.jpg.c2d62ed0af5aba5c4608557cfb6efc70.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Oj tam 2 strony. Na forum jest zwyczaj że mówimy do siebie jak do kolegów(pewnie nawet jestem młodszy od ciebie). Jeśli chodzi otwór to zrób mniejszy ale zostaw dokoła wolną przestrzeń żeby w razie czego można było doszlifować.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba nie do końca zajarzyłeś o co chodzi z tym pinem zasilania na złączu turbinki. Przez kontakt nr 3 to Twój układ dostanie zasilanie z regulatora trójfazowego. Jeśli chcesz je wykorzystać (obciążalność pewnie min. 1A), nie jest Ci potrzebny pokładowy stabilizator +5V. Jeśli natomiast chcesz koniecznie sam sobie robić własne 5V to musisz pin 3 tego złącza pozostawić niepodłączony.

No i pominąłeś milczeniem uwagę o stabilizatorze 3V. Po co Ci impulsowy przy poborze prądu kilkanaście mA i po co w ogóle takie napięcie? Procesor zasilany 5V jest (potencjalnie) szybszy - możesz go rozkręcić chyba do 16MHz w odróżnieniu od wersji L, pracującej tylko do 8MHz. Poza tym zasilając procesor, a więc centralną część Twojej logiki z 3V musisz dopasować wszystkie układy z nim współpracujące do tego napięcia. Nie możesz np. wyjść komparatorów dających jak widzę 0 lub 5V doczepić wprost do wejść procesora - jest to poważny błąd w projekcie. Układy generalnie nie lubią widzieć na swoich wejściach napięć wyższych niż własne zasilanie - przejrzyj cały schemat pod tym kątem. Zrobienie jednego zasilania 5V upraszcza sprawę.

Jeśli Twoje 7.4V będzie pochodzić z akumulatora LiPol, to pod koniec pracy dostaniesz z niego tylko 6V - to za mało do prawidłowej pracy stabilizatora 7805. To też musisz zmienić.

Komparatory nie mają histerezy - jesli to Twój pierwszy schemat to możesz tego nie wiedzieć ale przy kolejnym wypadałoby się z zagadnieniem trochę "oczytać". Bez tego oczywistego "wyposażenia" komparatorów jest to czysta amatorka.

Mając taki procesor możesz puścić wodze fantazji i zrobić kilka podukładów, które nie tylko będą jeździć ale dadzą też trochę zabawy. Koledzy wspomnieli już o nieocenionych diodkach LED i/lub kilku przyciskach. Pomyśl o jakimś wyświetlaczu - choćby od komórki, to nie boli, jest małe a jak już uruchomisz jazdę tego swojego cuda to zabawa się nie skończy na wypatrywaniu linii. Naprawdę tak ściubolisz płytkę, że nie ma na niej miejsca na diodki? To znaczy, że zrobiłeś jakieś błędy w założeniach.

Złącze portu szeregowego może okazać się zbawienne, jeśli rzeczywiście program nie będzie trywialny a Ty stracisz kilka dni na zastanawianiu się jakie wartości mają niektóre zmienne w programie i dlaczego (do jasnej..) to wszystko nie działa.

Proponuje przejrzeć karty katalogowe użytych komparatorów i zastanowić się nad ich dopuszczalnym napięciem wejściowtym. Czy rzeczywiście możesz im zapodać do 5V z potencjometru? Podpowiedź: tam przy okazji będzie coś o histerezie.

Plik ze schematem ma marną rozdzielczość ale o ile mogę dostrzec, pomiar napięcia akumulatora robisz z 5V? To chyba dość dziwne, nieprawdaż? Co ma poziom tego napięcia do napięcia baterii?

Czyjnik podczerwieni podłącz do jakiegoś wejścia przerywającego lub choćby zatrzaskującego stan timera, inaczej zużyjesz dużą część mocy obliczeniowej na podglądanie stanu tego wejścia i nie będziesz mógł na bieżąco odbierać transmisji robiąc jednocześnie kilka innych rzeczy związanych z samą jazdą.

Chce Ci się ciągnąć kilkanaście ścieżek z daleka tylko po to, by wczytać stan prostych sygnałów cyfrowych? Może zrób jakieś rejestry przesuwające, podłącz je do SPI i opędź sprawdę dowolnej liczby czujników tylko trzema drutami?

A z projektem płytki zaczekaj do momentu aż będziesz absolutnie pewien, że na schemacie jest wszystko to co powinno być i w dodatku prawidłowo połączone. Rozumiesz, że to jeszcze nie ten moment, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba nie do końca zajarzyłeś o co chodzi z tym pinem zasilania na złączu turbinki. Przez kontakt nr 3 to Twój układ dostanie zasilanie z regulatora trójfazowego. Jeśli chcesz je wykorzystać (obciążalność pewnie min. 1A), nie jest Ci potrzebny pokładowy stabilizator +5V. Jeśli natomiast chcesz koniecznie sam sobie robić własne 5V to musisz pin 3 tego złącza pozostawić niepodłączony.

Faktycznie źle zrozumiałem już usunąłem i zostawiłem pin 3 wolny wolę mieć osobny stabilizator 5V na płytce 😃

No i pominąłeś milczeniem uwagę o stabilizatorze 3V. Po co Ci impulsowy przy poborze prądu kilkanaście mA i po co w ogóle takie napięcie? Procesor zasilany 5V jest (potencjalnie) szybszy - możesz go rozkręcić chyba do 16MHz w odróżnieniu od wersji L, pracującej tylko do 8MHz. Poza tym zasilając procesor, a więc centralną część Twojej logiki z 3V musisz dopasować wszystkie układy z nim współpracujące do tego napięcia. Nie możesz np. wyjść komparatorów dających jak widzę 0 lub 5V doczepić wprost do wejść procesora - jest to poważny błąd w projekcie. Układy generalnie nie lubią widzieć na swoich wejściach napięć wyższych niż własne zasilanie - przejrzyj cały schemat pod tym kątem. Zrobienie jednego zasilania 5V upraszcza sprawę.

Masz rację zmieniłem już i usunąłem stabilizator impulsowy +3,3V myślałem że to pozytywnie wpłynie na układ ale jak nie na początku chciałem dawać jeszcze modem bluetooth ale stwierdziłem że jest to nie potrzebne więc faktycznie bez sensu ten stabilizator 😃

Jeśli Twoje 7.4V będzie pochodzić z akumulatora LiPol, to pod koniec pracy dostaniesz z niego tylko 6V - to za mało do prawidłowej pracy stabilizatora 7805. To też musisz zmienić.

Nie rozumiem pod koniec jakiej pracy ??

Komparatory nie mają histerezy - jesli to Twój pierwszy schemat to możesz tego nie wiedzieć ale przy kolejnym wypadałoby się z zagadnieniem trochę "oczytać". Bez tego oczywistego "wyposażenia" komparatorów jest to czysta amatorka.

Nie jest to mój pierwszy schemat ale pierwszy raz korzystam z komparatorów faktycznie nie wiem co oznacza pojęcie histerezy nawet nie wiem gdzie mógł bym o tym doczytać jakieś dodatkowe info jak masz jakąś godną polecenia to chętnie przeczytam i poprawię dopiero się uczę ale wydaje mi się że są poprawnie podłączone wkażdym bądź razie ja nie widzę błędu (niestety ).

Mając taki procesor możesz puścić wodze fantazji i zrobić kilka podukładów, które nie tylko będą jeździć ale dadzą też trochę zabawy. Koledzy wspomnieli już o nieocenionych diodkach LED i/lub kilku przyciskach. Pomyśl o jakimś wyświetlaczu - choćby od komórki, to nie boli, jest małe a jak już uruchomisz jazdę tego swojego cuda to zabawa się nie skończy na wypatrywaniu linii. Naprawdę tak ściubolisz płytkę, że nie ma na niej miejsca na diodki? To znaczy, że zrobiłeś jakieś błędy w założeniach.

Niestety mam darmową wersję Eagla i już teraz nie mogę zmieścić swojej płytki w tak małych rozmiarach jak 100x80 mm. Diody dały by fajny efekt to prawda zastosuje je ale jeszcze nie wiem ile , jakie ekraniki polecasz myślałem czy by nie zrobić czegoś podobnego co widziałem na zawodach z oddzielnym ekranem niestety nie ma jeszcze takiej wiedzy.

Złącze portu szeregowego może okazać się zbawienne, jeśli rzeczywiście program nie będzie trywialny a Ty stracisz kilka dni na zastanawianiu się jakie wartości mają niektóre zmienne w programie i dlaczego (do jasnej..) to wszystko nie działa.

Tego zdanie nie rozumiem nie wiem no czytam o które złącze chodzi bo nie wiem sorry 🙁

Proponuje przejrzeć karty katalogowe użytych komparatorów i zastanowić się nad ich dopuszczalnym napięciem wejściowtym. Czy rzeczywiście możesz im zapodać do 5V z potencjometru? Podpowiedź: tam przy okazji będzie coś o histerezie.

http://botland.com.pl/komparatory/655-komparator-analogowy-lm239smd.html Będę stosował te komparatory no i z tego co widzę to ten napięcie powinno być ok chyba że się mylę ?

Plik ze schematem ma marną rozdzielczość ale o ile mogę dostrzec, pomiar napięcia akumulatora robisz z 5V? To chyba dość dziwne, nieprawdaż? Co ma poziom tego napięcia do napięcia baterii?

Mój Błąd 😃 dam teraz w pdf i jpg.

Czyjnik podczerwieni podłącz do jakiegoś wejścia przerywającego lub choćby zatrzaskującego stan timera, inaczej zużyjesz dużą część mocy obliczeniowej na podglądanie stanu tego wejścia i nie będziesz mógł na bieżąco odbierać transmisji robiąc jednocześnie kilka innych rzeczy związanych z samą jazdą.

Jak to zrobić mógł byś mi to szczegółowo opisać 😃

Chce Ci się ciągnąć kilkanaście ścieżek z daleka tylko po to, by wczytać stan prostych sygnałów cyfrowych? Może zrób jakieś rejestry przesuwające, podłącz je do SPI i opędź sprawdę dowolnej liczby czujników tylko trzema drutami?

To też bym prosił rozpisać jak to zrobić żeby było poprawnie co proponujesz 😃

A z projektem płytki zaczekaj do momentu aż będziesz absolutnie pewien, że na schemacie jest wszystko to co powinno być i w dodatku prawidłowo połączone. Rozumiesz, że to jeszcze nie ten moment, prawda?

Wiem zaczekam z projektem płytki najpierw schemat musi być w 200% sprawny 😃

*Odpowiadałem w cytacie od razu pod pytaniami 😃

ScreenShot015.thumb.jpg.50335ae8c9284219aaaf1661ec0e10e8.jpg

untitled.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

"Nie rozumiem pod koniec jakiej pracy ??"

Normalnie jest tak, że odłączasz akumulator od ładowarki i wkładasz do robocika - to jest początek pracy. Koniec jest wtedy, gdy akumulator jest wyczerpany i musisz wykonać operację odwrotną (robot → ładowarka). W czasie całej zabawy napięcie akumulatora powoli spada. Zaczynasz od trochę ponad 8V a kończysz na 6V, proste. Jeśli naładujesz powyżej 8.4V np. zepsutą lub niepasującą ładowarką, możesz wyrzucić go do kosza. Jeśli rozładujesz poniżej 6V - to samo. Stabilizator 7805 potrzebuje ze 2V "nadmiaru" żeby zrobić 5V. Sam widzisz, że tu się nie nadaje.

Histerezę wrzuć w wyszukiwarkę - na pewno coś znajdziesz. Możesz zacząć od kart katalogowych komparatorów. Nawet tam jest opisany układ odwracający i nieodwracający z histerezą.

"no czytam o które złącze chodzi bo nie wiem"

O złącze którego jeszcze nie zrobiłeś. Wyprowadź linie UARTa procesora na jakieś złącze (plus masę i zasilanie 5V) lub zrób od razu gotowy interefejs do portu szeregowego komputera. Nawet się nie domyślasz, jak Ci to ułatwi życie.

"no i z tego co widzę to ten napięcie powinno być ok chyba że się mylę ?"

Tak, mylisz się. Parametr "Input Common-Mode Voltage Range" ma zakres od 0 do (Vcc-2V) dla zasilania 5V a to oznacza, że producent nie gwarantuje prawidłowego działania komparatora gdy napięcie wejściowe przekroczy 3V.

"dam teraz w pdf i jpg."

Co nie zmienia faktu, że napięcie wciąż mierzysz dziwnie. Powinieneś chyba spróbować mierzyć to, które przychodzi wprost z akumulatora, prawda?

"Jak to zrobić mógł byś mi to szczegółowo opisać"

Zmieniając podłączenie czujnika podczerwieni z obecnego PD7 (o ile dobrze widzę) na coś innego, oznaczonego np. INT-coś-tam.

"co proponujesz"

Proponuję dokładnie to co napisałem. Może powiedz, czego nie rozumiesz: czy wyrażenia "rejestr przesuwający", czy "SPI" czy może jeszcze czegoś innego. Zacznij od specyfikacji interfejsu SPI zawartej w danych katalogowych procesora (i tak muisz znać to na wylot robiąc poważny projekt na jaki się zasadziłeś) a potem połącz to (na razie w myślach) np. z rejestrem 74165. Jeśli coś Ci zaświta, napisz. Oczywiście tylko wtedy, gdy jesteś takim rozwiązaniem zainteresowany.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.