Skocz do zawartości

MOSFET P-kilka pytań


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Potrzebuję sterować dwoma dość sporymi silnikami 12V (do 2,5 A) za pomocą logiki zasilanej z 5V (jakaś atmega). Postanowiłem zastosować mosfeta typu P i załączać silnik podając na bramkę stan niski natomiast wyłączać silnik wprowadzając pin sterujący w stan wysokiej impedancji ( zmieniać konfigurację portu w wyjścia na wejście ).

Ponieważ przyznam się że z mosfetami tak naprawdę nie miałem jeszcze styczności zastanawiam się czy to zadziała:

Co więcej znalazłem konkretnego kandydata do mojego zastosowania:

http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=tranzystor&cleanParameters=1#search=tranzystor&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=100592&visible_params=2%2C273%2C262%2C35%2C266%2C36%2C10%2C270%2C265%2C2362%2C2360&used_params=262%3A24610%3B

Jest to model:

SI9934BDY-E3

W jednej obudowie umieszczono 2 tranzystory czyli tyle właśnie ile potrzebuję. Dostosowane są właśnie do napięcia 12V i posiadają ponad dwukrotnie większe dopuszczalne natężenie niż potrzebuję.

Byłbym wdzięczny jakby ktoś rozwiał moje wątpliwości:

1) Czy mój pomysł ma w ogóle racje bytu?

2) Czy przy mosfetach należy gdzieś umieszczać jakieś dodatkowe rezystory żeby ograniczyć prąd bramki (tak jak to było przy bipolarnych) ?Wydaje mi się że nie bo przecież bramka jest izolowana i w związku z tym prąd przez nią nie płynie.

3) Czy zaproponowany przeze mnie tranzystor będzie trafnym wyborem?

4) W nocie jest zaznaczone że każdy z tranzystorów ma po 2 dreny <- czy to znaczy że mogę np jednego nie podłączać albo podłączyć 2 na raz?

Link do komentarza
Share on other sites

1) Czy mój pomysł ma w ogóle racje bytu?

Nie, z dwóch powodów:

1. chcesz sterować mosfetem tylko stanem niskim a potem przestawiać na stan wysokiej impedancji. To jak ma się ten mosfet sam z siebie zatkać i przestać przewodzić? Trzeba by podać stan wysoki.

2. Wybrałeś gorszy scenariusz, lepiej wybrać mosfeta z kanałem N bo mają one średnio dwukrotnie mniejszą rezystancję, więc się będzie mniej grzał.

2) Czy zaproponowany przeze mnie tranzystor będzie trafnym wyborem?

Nie, odpowiedź wyżej.

3) Gdzie można znaleźć informacje na temat wymiarów obudowy (w nocie nie ma)?

Jest to standardowa obudowa SO8 więc możesz tego szukać, albo sobie podejrzeć jakikolwiek scalak w tej obudowie w Eaglu chociażby.

Link do komentarza
Share on other sites

No to jak rozwiązać tą kwestie? Tak jak mówiłem: problem leży w tym,że muszę sterować napięciem 12V z logiki 5-woltowej. Zawsze można by było zrobić jeszcze jeden stopień z bipolarnych ale trochę z tym roboty i miejsca potrzeba na płytce.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra, może być n. Chciałem p bo myślałem że uda się sterowanie typu masa/wysoka impedancja. Sprawę mógłby rozwiązać też np. BUZ10L lub inny niskonapięciowy. Nie ma go w ofercie tme i avt.

Poza tym nie jestem humanistą - w każdym razie treść była komunikatywna a język ewoluuje (mam nadzieję ku prostocie).

Link do komentarza
Share on other sites

max Vds = 50V ja potrzebuję 12V.

Id =23 A ja potrzebuję 2,5 A.

Czemu spłonie?

BUZ10 to MOSFET mocy - naprawdę nie łatwo go zepsuć. Następnym razem bardziej przemyśl jak coś napiszesz albo uzasadnij swoje zdanie.

Link do komentarza
Share on other sites

"Spłonie" tyczyło się postu Marsa, bo ustawił autousunięcie po czasie (masz o tym info w rogu posta).

Ja też nie jestem humanistą, ale obaj jesteśmy Polakami, zdaliśmy matury, porozumiewamy się językiem z pewnymi regułami i ze zwyczajnego szacunku do rozmówcy oraz z poszanowania rodzimych tradycji wypada pisać poprawnie.

Dobra, dosyć tego offtopa.

Powiedz mi dlaczego koniecznie chcesz sterować 0-wysoka impedancja zamiast 0-1? Bo ciężko zrozumieć takie podejście.

Wstawiasz MOSFETa typu n, bramką spokojnie można sterować prosto z pinu megi, dwa rezystorki do rozładowania bramki i sterujesz sobie prądami. MOSFET powinien mieć wewnętrzną diodę, bo zamierzasz sterować impedancją.

Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ przez źródło-dren będzie przepływac prąd ze źródła o napięciu 12V natomiast bramkę steruje z logiki 5V przez co zawsze (niezależnie czy podaje stan niski czy wysoki) pojawia sie napięcie bramka-źródło otwiera tranzystor.Oczywiście powyższe tyczy sie mosfeta p. W każdym razie jednak dało by się sterować impedancja? Mosfety chyba zawsze mają wewnętrzna diode bo to niejako efekt uboczny produkcji. Te rezystory to jak podłączyć?

Lepszy pomysł to chyba niskonapieciowy mosfet n taki jak BUZ10L. Mozna wtedy sterować poziomami TTL i spokój. Szkoda tylko że tak trudno dostępne. Może są jakieś zamienniki w tme lub avt ?

Znalazłem teraz odpowiednik tego podwójnego p-mosfeta z pierwszego postu w wersji z kanałem typu n. Jest to Si9926BDY . W nocie jest napisane że Vgs(th) = 0,6 - 1,5 więc myślę że przy 5V otworzy się całkowicie. Tylko w tym scalaku są wyprowadzone po dwa dreny - połączyć je razem czy jedno zostawić wiszące?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.