Skocz do zawartości

Elektronika do robota minisumo


majsterkowicz0

Pomocna odpowiedź

Witam ponownie.

Tak jak mówiłem, tak też zrobiłem. Ułożyłem na podstawie tamtego schematu nowy schemat.

Tym razem zastosowałem budowę "modułową", z etykietami i symbolami.

Schemat:

Według mnie czytelność i estetyka jest teraz o wiele lepsza.

Jeszcze raz proszę o sprawdzenie schematu, zarówno pod względem połączeń i elementów, jak i czytelności.

Link do komentarza
Share on other sites

1.Co do estetyki to wszystkie symbole z zasilaniem odwróć do góry

2. Zamiast CNY70 daj KTIR0711s - lepszy zasięg i są dużo mniejsze tyle, że w SMD - łatwo je przylutować

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ad.1. Poprawione.

Ad.2. Mimo wszystko, wolę jednak THT niż SMD. Czujniki te raczej nie będą przylutowane od razu do płytki, tylko na kabelkach trochę dalej.

Widziałem wiele projektów i najczęściej wykorzystuje się właśnie CNY70.

Co do schematu, to jeszcze trochę ułożyłem moduły.

Czy schemat jest poprawny i mogę brać się za tworzenie PCB?

Link do komentarza
Share on other sites

Ciaśniej nie znaczy lepiej 😉

Ale jest ok.

Zgubiłeś GND mostka.

Etykiety nie są połączone (od razu rzuciły mi się kropki). Dodaj etykiety, a potem narzędziem Name (taki rezystorek, ten z lewej) nadawaj nazwy. Jak spyta czy połączyć, to kliknij, że tak. Bo teraz masz niepołączone.

Link do komentarza
Share on other sites

Zacząłem projektowanie płytki, ale chyba nie podołam temu zadaniu. Nie potrafię nawet sensownie rozmieścić elementów, aby połączenia były łatwiejsze.

Próbowałem też Autorouter'em, ale on nie potrafi ładnie ułożyć ścieżek na tylko jednej warstwie 🙁

Nie wiem co mam zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Przy mostku brakuje kondensatora elektrolitycznego low-esr na zasilaniu +7V (dałbym 100uF/16V)

2. Robienie tej płytki na jednej warstwie nie będzie proste. Projektowanie zacznij od przemyślenia zasilania (czyli mostek, 7805, wejście +7V i wyjście na silniki). To jest najważniejsza część i ścieżki zasilające idące do/od mostka powinny być grubsze (fajnie gdyby miały tak 40milsów) i jak najkrótsze.

3. Jak zrobisz najważniejszą część to z procesorem powinno już pójść łatwiej. Nie wiem jak chcesz robić płytkę, ale jak trawić samodzielnie to pamiętaj, że czasem lepiej zostawić trochę szersze ścieżki i dołożyć jedno czy dwa połączenia przewodzikami niż potem mieć kłopoty z wykonaniem płytki.

4. Samo rysowanie.. no cóż, zrobiłem kilkadziesiąt płytek i mimo tego zawsze w międzyczasie przewija się kilka wersji nowej płytki. Rzadko udaje się za pierwszym podejściem stworzyć coś dobrego.

Dla mnie dobrą metodą jest posegregowanie komponentów w grupy (u ciebie byłby to mostek ze stabilizatorem, procesor, każdy sharp oddzielnie i każdy CNY oddzielnie), następnie połączyć ścieżkami sensownie taką grupę i wtedy zobaczyć czy można całe grupy koło siebie tak umieścić, żeby płytka wyszła sensownie.

Często okazuje się, że pierwsze złożenie grupy nie działa z resztą i trzeba to mocno przerobić, ale sposób fajny na szybki rzut okiem co gdzie można umieścić i potem dopieszczenie całości.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.