Skocz do zawartości

Elektronika do robota minisumo


majsterkowicz0

Pomocna odpowiedź

Wiem, że VO to jedyny pin,który idzie do uC, jednak nie wiem do których pinów w Atmedze mogę je podpiąć.

Czujniki będę umieszczał doświadczalnie 🙂

Od kiedy słowo doświadczalnie jest synonimem słowa bezmyślnie?

Masz dokumentację, książki, tony artykułów w internecie, schematy innych kolegów z tymi czujnikami i zamiast poczytać je przez kilka dni i chociaż trochę zapoznać się z tematem wolisz "doświadczalnie" wszystko spieprzyć?

Elektronika wymaga odrobiny planowania, a żeby to zrobić potrzeba trochę wiedzy.

Fajnie, że chcesz zbudować minisumo, ale zacznij od prostszych kawałków typu kupienia za 10zł płytki stykowej, do tego kilka potrzebnych części (programator 30zł, atmega8 10zł, L293D 5zł, stabilizator 5V 1zł, troche kondensatorów/rezystorów/kwarc 20zł) i możesz zapoznać się z podstawami działania mikrokontrolera i programowania go.

Jak się z tym zapoznasz to zaprojektowanie płytki do minisumo pójdzie już dosyć sprawnie. Nie zaczynaj od końca tzn. nic nie wiem i chce zbudować rakietę balistyczną, bo wtedy całość zajmie Tobie 5x więcej czasu i będzie bardzo, bardzo frustrująca. Przełożenie kabelków na płytce stykowej to minuta. Zrobienie nowej płytki drukowanej to godziny i koszty.

Link do komentarza
Share on other sites

Pan nade mną (😋) ma rację. Spróbuj zaprogramować chociaż wpierw jedną diodę. Ja właśnie tak robię, będę dopiero "bawił się" bo kolejnym moim celem jest zbudowanie linefollowera, ale żeby to zrobić, trzeba też wiedzieć jak się programuje 😋

Link do komentarza
Share on other sites

MirekCz, źle się zrozumieliśmy. Chodziło mi o umieszczenie tych czujników na robocie, na szkielecie. Ty, o ile mi się dobrze zdaje, zrozumiałeś, że chodzi o podłączenie do Atmegi. Jeżeli się mylę, to przepraszam.

Co do elektroniki, to trochę się na niej znam. Co prawda jest to moja pierwsza autorska konstrukcja, ale inne układy (nie związane z robotyką, ale też zawierające uC) w oparciu o schematy budowałem z pozytywnym skutkiem.

Przed rozpoczęciem projektowania schematu, przejrzałem kilkadziesiąt innych schematów robotów minisumo, co oczywiście bardzo mi pomogło.

Programator do AVRów mam (jest to USBasp), stabilizatory, kwarce, kondensatory i inne elementy też trochę w domu mam. Programowałem już uC i wiem z czym to się je.

Płytek też już trochę zrobiłem, nie stanowi to teraz dla mnie większego problemu.

W ostateczności można wytrawić jeszcze jedną, zawsze zdobywa się jeszcze większe doświadczenie 🙂

To samo do kolegi Logon. Diody już dawno programowałem 🙂

Carpe Diem, dzięki za podpowiedź.

Schemat, chyba już kompletny, poniżej.

Prosiłbym o sprawdzenie, czy wszystko jest OK i czy o czymś zapomniałem.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bym zamienił podłączenie sharpów, z CNY70. CNY70 jest lepiej podłączyć do ADC, bo można wtedy dokonywać kalibracji czujnika - sprawdzenia "jak bardzo czarny jest czarny".

Link do komentarza
Share on other sites

Jedno bardzo rzuca mi się w oczy - estetyka/czytelność. Brak etykiet i ograniczona ilośc symboli Vcc/GND.

Przejrzyj ten artykuł by ułatwic pracę sobie i wszystkim pomagającym.

Co do schematu:

1. Brak kropek przy podłączeniu kondensatorów do zasilania Sharpów (używaj polecenia Net a nie Wire to węzły same będą się robic.

2. Przydałoby się dodać po jednym 100nF na In/Out stabilizatora.

3. Mógłbyś odfiltrować 100nF'em zasilanie procka.

4. Może jakieś LEDy i jakiś przycisk?

5. Potrzebujesz aż 4 czujniki linii?

Link do komentarza
Share on other sites

Ad.1. Poprawione, dzięki za podpowiedź.

Ad.2. Dodałem.

Ad.3. Dodałem.

Ad.4. W jakim celu? Przycisk do uruchamiania, a dioda do sygnalizowania 5 sekund przed walką? Jak je podpiąć i gdzie? Wydaje mi się że do I/O ale wolę się upewnić.

Ad.5. Faktycznie, może trochę przesadziłem. Zmniejszyłem ich ilość do dwóch.

Co do estetyki, to wiem, że nie jest najlepiej, ale to dopiero mój pierwszy projektowany schemat, więc proszę o wyrozumiałość i przebaczenie 🙂 Następnym razem będzie lepiej.

Schemat po poprawkach:

Czy teraz schemat jest prawidłowy?

Bo nie wiem, czy zaczynać projektowanie PCB.

Link do komentarza
Share on other sites

2 i 3. Kondensatory tak jak przy sharpach - od pinu do masy.

4. LEDy są bardzo przydatne przy uruchamianiu i przy bardziej zaawansowanych programach do wyboru algorytmu walki, tylko do drugiego potrzebujesz dwóch przycisków - jeden wybiera program, drugi wywołuje przeskok do niego.

Dobrych nawyków warto się uczyć od początku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodaj piny do programowania 😉

Bez ledów będzie ci dużo trudniej - dzięki nim możesz sprawdzić np. czy czujnik działa poprawnie

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.