Skocz do zawartości

Pytania początkującego - narzędzia, mikroprocesory, lektura


KermitV

Pomocna odpowiedź

Witam

Jako że jestem tutaj nowy, chciałbym się z wszystkimi przywitać.

Jestem świeżo po lekturze "elektroniki dla bystrzaków", "budowa robotów dla początkujących", "elektronika. od praktyki do teorii", również wykonałem zawarte tam układy (proste wzmacniacze, migające diody, linefollower na bazie kompatatora lm393...).

Chciałbym przejść teraz dalej w nauce elektroniki, typowo pod budowę robotów, dlatego zastanawiam się nad kolejnymi lekturami.

-Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji

-Budowa robotów dla średnio-zaawansowanych

Czy te lektury biorąc pod uwagę mój staż to dobry wybór? Czy kupić jeszcze jakąś książkę stricte związaną z elektroniką ("ośla łączka 1 i 2" "Elektronika dla każdego. Przewodnik")?

Macie jakieś propozycję na temat odpowiednich książek?

Mam teraz do wydania na ten cel około 1,7 tys. zł biorąc pod uwagę narzędzia i książki, a na dalsze zakupy mogę sobie pozwolić dopiero w wakacje. Narzędzia jakie posiadam to b.dobre wyposażenie do obróbki mechanicznej, jak i termicznej, ale niestety do elektroniki posiadam tylko 2 lutownice (stacja i transformatorowa + osprzęt do lutowania), miernik za 30 zł. Dlatego pojawiają się pytania na temat warsztatu. Myślałem nad zakupem oscyloskopu, miernika tak za 150-300 zł, programatora. Problem jest taki że jeszcze nigdy nie używałem oscyloskopu, jest to najdroższy komponent i nie do końca wiem do czego może się przydać (analiza zmiennych sygnałów), ale wszyscy piszą że to jest niesamowicie przydatne. Czy to mi się przyda teraz, czy jak już nabiorę trochę wprawy, może jest to sprzęt typowo dla profesjonalnych elektroników, a nie do budowy robotów? Nie wiem czy jest sens kupowanie urządzenia którego braku nawet nie odczułem. Z drugiej strony wcześniej nie programowałem mikroprocesorów. Za te pieniądze równie dobrze mógłbym kupować sobie czujniki, koła, silniczki...

Teraz pytania na temat programowania.

Po pierwsze przeczytałem że można kupić cały zestaw za 300 zł do programowania, ale drudzy zaś piszą że można to wszystko zrobić za mniej niż 50zł. Nie wiem czy zestaw po 300 zł jest jakiś lepszy? Może można robić lepsze projekty, czy to zależy od programu i architektury procesora. Coś co mnie trochę odstrasza, to fakt że w razie pomyłki spale droższe urządzenie.

Po drugie poczytałem w sieci na temat języków programowania procesorów. Mam staż w języku C++, dlatego postanowiłem że będę programować w języku C. Niektórym może się wydawać banalne, ale nie wiem, czy to jest jakiś podział że konkretny model mikroprocesorka programuję się w C, a nie można w Basicu? Mam tutaj na myśli że kupuje programator i procesor, konkretny model i producent, i mogę go zaprogramować tylko w języku dla niego przeznaczonym?

Po trzecie jak widzę projekt robota wykonanego na procesorze zaprogramowanym w np. Basicu, to mogę go wykonać bez ingerencji w resztę elektroniki, na innym kontrolerze, jeżeli go odpowiednio zaprogramuje?

Jeżeli gdzieś padły tego typu pytania razem z odpowiedziami, z góry przepraszam, przeczytałem FAQ, użyłem wyszukiwarki. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Oscyloskop kup stary ruski za 200zł ewentualnie zrób sobie taki na karcie dziwiękowej myślę, że na początek to wstarczy ale na na przykład zaczynałem bez oscyloskopu i powiem, że nie jest to narzędzie

niezbędne.

2.

o mogę go wykonać bez ingerencji w resztę elektroniki, na innym kontrolerze, jeżeli go odpowiednio zaprogramuje?

Jeśli będzie miał identyczny rozkład pinów to tak ale to raczej się nie zdarzy. Może inaczej możesz z powodzeniem zrobić robota na innym uC który będzie działać tak samo jak pierwowzór (o ile starczy ci nóżek i peryferiów ) a w schemacie zmienisz tylko sposób podłączenia tego uC

3. Programator za 300zł ? To chyba tylko Jtag a na początku myślę, że ci się to nie przyda kup sobie USBasp za 20-30zł i będzie git

4. Basic (chodzi ci o bascoma ? ) chodzi tylko na AVR a C na wszystkim 😋

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Oscyloskop kup stary ruski za 200zł ewentualnie zrób sobie taki na karcie dziwiękowej myślę, że na początek to wstarczy ale na na przykład zaczynałem bez oscyloskopu i powiem, że nie jest to narzędzie

niezbędne.

nie chciał bym wyrzucić 200zł w błoto. Skoro nie jest niezbędny to kupie go w wakacje.

o mogę go wykonać bez ingerencji w resztę elektroniki, na innym kontrolerze, jeżeli go odpowiednio zaprogramuje?

Jeśli będzie miał identyczny rozkład pinów to tak ale to raczej się nie zdarzy. Może inaczej możesz z powodzeniem zrobić robota na innym uC który będzie działać tak samo jak pierwowzór (o ile starczy ci nóżek i peryferiów ) a w schemacie zmienisz tylko sposób podłączenia tego uC

i o to chodziło, dziękuje za pomoc 😅

3. Programator za 300zł ? To chyba tylko Jtag a na początku myślę, że ci się to nie przyda kup sobie USBasp za 20-30zł i będzie git

jeżeli chciałbym przerobić ten kurs co jest na forum http://kursc.forbot.pl/ , to to może być?

http://allegro.pl/programator-usbasp-avr-atmel-isp-podstawka-tasma-i3169653111.html#tabsAnchor (sprzedawca barion_st, aukcja Programator USBasp AVR ATMEL ISP +Podstawka+Taśma) nie chciał bym się naciąć na zakupie, oczywiście dokupię do tego mikroprocesory tupu ATmega8 - 16, ale czy programator spełni funkcję?

4. Basic (chodzi ci o bascoma ? ) chodzi tylko na AVR a C na wszystkim 😋

mikroC mikroBasic, mikroPascal ale interesowało mnie właśnie C, zatem już mam swoją odpowiedz. działa na wszysktim 😋

A nie wypowie się nikt na temat polecanych lektur?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie polecałbym USBasp, proponowałbym STK500v2 z trybem HID. Sam strasznie odczuwam teraz brak oscyloskopu, ale na początku go nie potrzebujesz. Lepiej dozbierać i kupić dobry, niż stary, ruski półśrodek (chociaż lepszy taki niż żaden) 🙂 przydatny jest też analizator stanów logicznych, sporo oscyloskopów jest w nie wyposażone. Prawdopodobnie po pewnym czasie przesiądziesz się na inne rodziny mikrokontrolerów niż tylko AVR, więc kupowanie drogich narzędzi typowo pod nie imo mija się z celem. Jeśli masz większy fundusz do wydania, to imo lepiej kupić sobie gotowy zestaw uruchomieniowy, dzięki temu unikniesz sporej ilości napsutej krwii. Dużo ludzi poleca ATB z atnel.pl, łącznie z książkami. Popularna też jest płytka z firmy and-tech (im bardziej popularna, tym wsparcie większe).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja nawet bym sugerował że lepszy dobry zasilacz na początek dużo ludzi to bagatelizuje i pracuje na jakiś ładowarkach czy zasilaczach na LM317 bez ograniczenia prądowego a potem palą sobie układy i tracą nerwy... 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Nie polecałbym USBasp, proponowałbym STK500v2 z trybem HID.
czym się różni HID od COM? Rozumiem że osobno kupuje programator pod usb + płytkę na której będą procesorki umieszczone w podstawkach. Czy to starczy by zaprogramować procesor?
Popularna też jest płytka z firmy and-tech (im bardziej popularna, tym wsparcie większe).

http://zestawyuruchomieniowe.pl/pl/11-evb-43v4-atmega644p-profesional.html# EvB 5.1 v5 ATMega644P PROFESIONAL cena 250 zł. Tylko jak na takim sprzęcie wygląda programowanie ATmega8 lub 16? Z tego co tam rozumiem jeżeli chcę zaprogramować jakiś procesorek do robota, wyciągam ATmega644p, wkładam ATmega8, programuje, wyciągam, wkładam do robota. Czy potrzebuje do tego jakiejść przejściówki?

Jeśli masz większy fundusz do wydania, to imo lepiej kupić sobie gotowy zestaw uruchomieniowy, dzięki temu unikniesz sporej ilości napsutej krwii. Dużo ludzi poleca ATB z atnel.pl, łącznie z książkami.

http://sklep.atnel.pl/pl/p/Pakiet-TAURUS-D-MAX/43 zestaw uruchomieniowy ATB rev:1.04. + 2 książki + osprzęt. zastanawia mnie ta cena, 550zł do tego pewnie trzeba kupić przejściówkę tego typu http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/Konwerter-ATmega/10 czyli wychodzi że 300 zł za 2 książki? Chyba że ten z Atnel jest jakiś lepszy.

Czy ryzyko uszkodzenia takiego sprzętu za kilkaset złoty jest duże? Czy te zestawy które podesłałem "działają" na takiej zasadzie, że nie muszę się martwić już o nic dodatkowego do kupienia, tylko podłączam i programuje? W sprzęcie and-tech był napis że posiada wbudowany programator.

Link do komentarza
Share on other sites

http://zestawyuruchomieniowe.pl/pl/11-evb-43v4-atmega644p-profesional.html# EvB 5.1 v5 ATMega644P PROFESIONAL cena 250 zł. Tylko jak na takim sprzęcie wygląda programowanie ATmega8 lub 16? Z tego co tam rozumiem jeżeli chcę zaprogramować jakiś procesorek do robota, wyciągam ATmega644p, wkładam ATmega8, programuje, wyciągam, wkładam do robota. Czy potrzebuje do tego jakiejść przejściówki?

Nein! A właściwie to: można tak, ale od tego masz system ISP. Na takich płytkach sobie tylko testujesz i się uczysz, ale szczerze mówiąc - jeśli jesteś w stanie najpierw zrobić płytkę robota to nie warto tracić pieniędzy na płytkę do nauki takiego samego procka.

Link do komentarza
Share on other sites

Mała uwaga z mojej strony:

-Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji

Odradzam, mam ją od dawna, jeśli zaczynasz programowanie uC to nie jest to zbyt dobry wybór- za dużo informacji, które nie są niezbędne do uruchomienia prostych programów, jak ją czytasz to taki information overload rzekłbym.

Za to polecam książkę z Atnela, tą niebieską, niedawno kupiłem i jest napisana przystępnym językiem, programy są dokładnie opisane, żeby je uruchomić nie potrzeba tych płytek, możesz układy zmontować na płytce stykowej.

Ja oscyloskop na początku bym odpuścił, skoro przerobiłeś już kilka książek to może spróbuj zbudować własny zasilacz warsztatowy? Doświadczenie bezcenne

Link do komentarza
Share on other sites

to może spróbuj zbudować własny zasilacz warsztatowy?

Jeśli się na to zdecydujesz co polecam http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html tak zwany zasilacz z elektronic lab naprawdę dobra konstrukcja używam do dziś 🙂 Trzeba tylko dać tranzystor TIP3055 bo tamten podany ciężko do radiatora przykręcić po za tym z dobrym trafem hasa aż miło ... !!!

Link do komentarza
Share on other sites

Mała uwaga z mojej strony:

-Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji

Odradzam, mam ją od dawna, jeśli zaczynasz programowanie uC to nie jest to zbyt dobry wybór- za dużo informacji, które nie są niezbędne do uruchomienia prostych programów, jak ją czytasz to taki information overload rzekłbym.

Za to polecam książkę z Atnela, tą niebieską, niedawno kupiłem i jest napisana przystępnym językiem, programy są dokładnie opisane, żeby je uruchomić nie potrzeba tych płytek, możesz układy zmontować na płytce stykowej.

http://sklep.atnel.pl/pl/p/KSIAZKA-I-DVD/1 zapewne o nią chodzi. Rzeczywiście wydaję się być dobrym zakupem. Czy to działa na zasadzie że Język C dla mikrokontrolerów AVR, jest książką dla osób o większym stopniu wtajemniczenia? Czy w takim wypada ją kupić jak jest teraz w promocji, chyba 20% i przejść przez tą atamela, potem "język C...". Czy te książki są na mniej więcej tym samym stopniu wtajemniczenia?

sztuka elektroniki cz1 i 2 - Horowitz Paul - To wydaję się być już całkiem dobra pozycja rzeczowo pisząca o problemach elektroniki, tylko pojawia się pytanie: czy do robotyki jest potrzebny, taki poziom wtajemniczenia, czy potem to już tylko programowanie?

Na temat programowania pozostaje mi tylko jedno pytanie: Kupuje teraz programator STK500v2, czy USBasp, z wejściem usb, z jednej strony, wyjściem Kanda z drugiej, w płytcę prototypowej, lub płytcę robota umieszczam wejście kanda, podpinam odpowiednie nóżki do odpowiednich pinów i już programuje? Potem wyjmuję wtyczkę i wszystko działa (jeżeli wszystko wcześniej zrobiłem prawidłowo).

Jeżeli chodzi o zasilacz to tak, zrobię go. To wydaję się być dobry pomysł 😃 Nie wiem czy jak by się nie poczytało trochę o zasilaczach, to by można było nawet stworzyć jakiś swój projekt, bo tak po prostu zlutować, to chyba mało nauki 😋 Tylko nie wiem, czy nie mam za mało doświadczenia z elektroniką

Link do komentarza
Share on other sites

Potem wyjmuję wtyczkę i wszystko działa (jeżeli wszystko wcześniej zrobiłem prawidłowo).

Dokładnie tak

Jeżeli chodzi o zasilacz to tak, zrobię go.

postaraj się tylko żeby miał ograniczenie prądowe

Link do komentarza
Share on other sites

KermitV, już pisałem, że ja odpuściłbym Język C dla mikrokontrolerów AVR

Obie są dla początkujących, ale książka z Helionu jest napisana wg mnie językiem odstraszającym od tematu (patrząc z perspektywy początkującego), natomiast ta z Atnela jest jak dla mnie bardzo dobrym wyborem jeśli zaczynasz programowanie mikrokontrolerów, co prawda nie ma tam nic o robotach, ale jak zrobisz wszystkie praktyczne ćwiczenia to nie będziesz miał żadnych problemów z zaprogramowaniem prostego LFa- odczyt ADC i odpowiednie ustawienie portów sterujących mostkiem/tranzystorami.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co myślicie o tym programatorze? http://sklep.microsense.pl/programatory/11-usb-avr-isp-ii-stk500v2-cena.html mój OS to win 7 64bit, także programator pracuje w trybie HID.

Teraz to się pogubiłem, jako że jestem początkujący, nie za bardzo rozumiem stwierdzenie to:

Programator w trybie HID obsługiwany jest wyłącznie przez program avrdude w wersji 5.5"
Programator obsługiwany jest za pomocą środowiska programistycznego Atmel AVRStudio lub AVRDUDE. Współpracuje także ze środowiskiem WinAVR (również w integracji z AVRStudio) i Bascom-AVR.

Właściwości programu AVRDUDE:

-Obsługiwany z lini poleceñ, co umożliwia uruchamianie z poziomu innych aplikacji

avr studio "waży" ~ 500mb, avrdude ~ 1mb, to są 2 programy do programowania procesorów? Bo po pobraniu avrdude wyświetliło się coś na kształt wiersza poleceń, a Studio to profesjonalny program, przypominający microsoft visual C. Rozumiem że z ostatniego zdania wynika że avr dude może być obsługiwany przez avr studio? Bo zawsze wydawało mi się że programowanie kontrolerów wygląda inaczej niż windowsowy wiersz poleceń.

Skoro książka atamela lepsza, trzeba kupić ją 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Do programowania (w sensie wgrywania programu) służy programik konsolowy AVR dude. Ma on jeszcze parę funkcji, ael wszystkie są ściśle zwiazane z obsługą programatorów.

Ogólnie z moich doświadczeń wynika, że żadne tanie programatory nei są obsługiwane przez AVRStudio (czy AtmelStudio). Wszystkie są obsługiwane poprzez odpowiednie ustawienie obsługi AVRdude.

Natomiast programować radzę w AtmelStudio, bardzo fajne środowisko 🙂 Ew. przez Eclipse z wtyczkami. Zresztą poczytaj: https://www.forbot.pl/forum/topics20/programowanie-mikrokontrolery-avr-xmega-i-avr32-srodowiska-i-narzedzia-vt7663.htm

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo pomocny artykuł. Z tego co z niego zrozumiałem to Robię program w atamel studio, eksportuje go do pliku i wgrywam za pomocą avrdude? Jak bym kupił AVR Dragon to mógłbym korzystać tylko i wyłącznie z atamel studio? (W sensie czy mógłbym mieć 1 program do wszystkiego, z doświadczenia wiem że, im więcej programów tym, większe prawdopodobieństwo że coś nie zadziała)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.