Skocz do zawartości

Wyposażenie warsztatu


cybermech

Pomocna odpowiedź

Witam, robi listę narzędzi do mojego warsztaciku. Na razie wygląda ona tak:Zestaw precyzyjnych śrubokrętów wera

Pęsety

Stacja Lutownicza

Zasilacz

Cyna, kalafonia, pasta

Miernik

Odsysacz do cyny

Ściągacz do izolacji

Trzecia ręka

Plecionka

Płytki uniwersalne

Torebki strunowe

Koszulki termokurczliwe

imadło

suwmiarka

pistolet do kleju

piła

pilnik

Pojemniki

Chemia

Gąbka

Chwytak do układów scalonych

Wazelina

Zestaw szczypiec

Opaska uziemniajaca

Nóż

Zestaw do robienia płytek

mini wiertarka

Mata esd

rezystory, kondensatory, diody itp

i tu moje pomysły się kończą, z góry mówię że szukałem na forum, ale nic nie znalazłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Mała autoreklama, ale może Ci się przydać np. przy wyborze stacji:

http://hobbyrobotyka.pl/10-najpotrzebniejszych-narzedzi-w-pracowni-robotyka-hobbysty/

Dzisiaj do wszystkiego dodałbym oscyloskop, choć nie jest to sprawa pierwszej wagi na samym początku przygody. Bardzo fajnie byłoby też mieć stację rozlutowującą, ale to ze względu na hurtowe zabawy typu szeroko rozumiany demontaż (głównie złącz i scalaków w DIP). Zapomniałeś też o pistolecie do kleju na gorąco, czasami jest po prostu niezastąpiony - zwłaszcza tam, gdzie estetyka nie odgrywa ważnej roli. No i jeszcze przydaje się "coś" do przytrzymywania płytki podczas lutowania - specjalne uchwyty albo imadło; przy większych PCB trzecia ręka się nie sprawdza.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przyszło mi jeszcze do głowy:

- laminator np. Lervia, drukarka, kuwetki - do trawienia

- termometr bezkontaktowy (taki "pistoletowy") - bardzo przydatne w przypadku mierzenia temperatury układów i mierzenia efektywności radiatorów, a nawet przy trawieniu sprawdza się przy kontroli temperatury roztworu

- różnego rodzaju zaciskarki i prasy

- wanienka ultradźwiękowa + izopropanol (do zmywania PCB, czyszczenia narzędzi)

- statyw do miniszlifierki - polecam zestaw Dremel 300 + Workstation

- dobre wiertła ze spiekanego węglika, tytanowe i inne się dość szybko tępią na laminacie

- drugi zasilacz laboratoryjny, może być mniej dokładny, ale na większy prąd - przydaje się jako drugie napięcie zasilania do np. silników

- naświetlarka UV + wywoływacz + Positiv/specjalne laminaty z powłoką - o ile chcesz spróbować swoich sił w wykonywaniu PCB metodą fotochemiczną

- mikroskop stereo, ale tradycyjny (nie USB)

- dobry zestaw gwintowników i narzynek

- palnik do lutowania aluminium + luty

- spawarka łukowa

- ukośnica/ diaks ze statywem

- nitownica, najlepiej taka z regulowanym kątem + nity różnej grubości i długości

- wkrętarka akumulatorowa

- zwykła wiertarka + wiertła dużej średnicy (powyżej dremelowskich 4mm), tytanowe

- precyzyjny wkrętak z wymiennymi bitami

- dobra suwmiarka, metalowy kątownik, kątomierz, porządna linijka, poziomica

- nożyce do blachy

- tablica korkowa na ścianę + wydruki wyprowadzeń procków, scalaków, przydatne fragmenty schematów itp.

- "stacjonarny" odkurzacz samochodowy do wciągania paprochów

- itp itd

Wszystko to w mniejszym lub większym stopniu wykorzystałem, nie tylko do robotyki typowo amatorskiej, ale także do zabaw z cnc. Na Twoim miejscu raczej starałbym się skracać listę do najbardziej niezbędnych podzespołów, bo można tak wymieniać chyba w nieskończoność, jeśli się głębiej zastanowić...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze, to do czego chciałbyś go używać?

Moja propozycja to na płytce prototypowej zmontowanie banalnych regulatorów na napięcia +5V, +9V i ewentualnie +12V (zależy z czego zasilasz). Na początek więcej nie potrzeba, chcesz regulować- kupujesz LM317 za zeciaka, dwa kondensatory, rezystor i potencjometr i voila.

Ograniczenie prądowe? Odpowiednia żaróweczka w szereg i po bólu.

Jak to ograniesz to poszukaj projektów zasilaczy regulowanych ( chociażby elektroda- mnóstwo projektów+rozwiązania możliwych problemów)- bezcenne doświadczenie.

No chyba że masz dwie stówy na zbyciu, to łap zasilacz. Chociaż ja dorzuciłbym tę kasę do świnki na oscyloskop cyfrowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już to 4A 😉 Na początek w zupełności wystarczy, a nawet mniejszy - bardziej prądożerne rzeczy i tak prawdopodobnie będziesz zasilał z lipola. Kasę, która ci zostanie dzięki kupnie mniejszego trafa przeznaczyłbym właśnie na ładowarkę mikroprocesorową i jakieś lipolki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacz na elektrodzie fajny, ale czy jesteś pewien, że jesteś w stanie go zbudować?

Nawijanie trafa, programowanie uC (nie ma wsadu), tworzenie zgrabnej obudowy etc.

Na serio zastanów się nad tym co napisałem, wsadzisz te kostki do jakiejś obudowy po niedziałającym urządzeniu (lub kupisz na allegro za piątaka), dodasz ładne złącza + ewentualnie woltomierz (analogowy lub w AVT są proste mierniki na wyświetlaczach LED do samodzielnego złożenia za ~20zł) i masz.

Tak jak pisze Bobby, lepiej dobra ładowarka do lipoli + 2-3 akumulatorki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.