Skocz do zawartości

Mostek H z dwoma wyjściami Sense na kanał


Irek24

Pomocna odpowiedź

Po co ci pomiar prądu każdej gałęzi z osobna? Szczerze to przejrzałem kilka not bardzo fajnych mostków i niestety jest to niestosowane nigdzie indziej, a przynajmniej w tych co przeglądałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

SI9986 nie ma wejścia PWM. Gdyby miał, byłby idealny. Potrzebuję pomiaru prądu z obu gałęzi, aby mieć możliwość określenia kierunku przepływu prądu i jego wartości.

Link do komentarza
Share on other sites

Wejście PWM? A co ono miałoby robić? Mógłbyś to wyjaśnić? Masz sterowanie każdą gałęzią osobno. Co jeszcze potrzeba? Jeśli chcesz zrobić mostek H sterowany PWM to podajesz na jedno albo na drugie wejście ten sygnał i już. Przeciwległe wejście wisi wtedy w stanie np. niskim. A do czego Ci kontrola prądu w każdej gałęzi osobno? Pomiar "wspólny" pokazuje sumaryczny prąd dostarczany ze źródła - to za mało? Opisz to proszę dokładniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Atmega podaje sygnał PWM z konkretnego wyjścia, więc żeby zmieniać kierunek w SI9986, trzeba to wyjście przełączać między dwoma wejściami tego mostka. Ja chcę mieć sygnał PWM podawany na to samo wejście mostka, a kierunek zmieniać stanami logicznymi jednego lub dwóch innych wejść (jak np. w TB6612). Pomiar wspólny nie daje informacji o kierunku przepływu prądu, ponieważ zawsze spadek napięcia na rezystorze ma ten sam znak. Podłączając rezystory do każdej gałęzi mostka i mierząc różnicę napięć, będę miał informację o kierunku przepływu prądu, bo różnica napięć na rezystorach raz będzie dodatnia, raz ujemna.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak podepniesz PWM na stałe do jednego wejścia, to wtedy drugim sterujesz kierunkiem. Musisz tylko pamiętać, że o ile przy kręceniu w jedną stronę maksymalna prędkość to 100% PWM, to w drugą stronę maksymalna prędkość to 0%PWM. Musisz jakby "obrócić" wypełnienie (najlepiej napisać sobie funkcję, która pobiera kierunek i prędkość i na podstawie kierunku dawać odpowiednio "obrócone" lub nie PWM).

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz, ATmega to nie jedyny układ scalony produkowany na świecie. To, że ma dedykowane wyjścia PWM wcale nie ogranicza Twojej inwencji w dalszym prowadzeniu tego sygnału. Do dyspozycji masz ogromne, liczące setki typów rodziny tanich układów cyfrowych ogólnego przeznaczenia - warto się z nimi przynajmniej pobieżnie zapoznać. Masz liczniki, rejestry, bramki, dekodery itd itp a wszystko to naprawdę kosztuje grosze. Chcesz przełączać sygnał PWM między dwoma wyjściami? Bierzesz gotowy demultiplekser, dekoder (w tej samej roli) lub klecisz to z podstawowych bramek. Układ za złotówkę i problem z głowy. Nikt jeszcze nie zrobił scalaka (mikrokontrolera także), który by każdemu pasował. Zamiast szukać wydziwionych układów wykonawczych pasujących 1:1 doTwojej koncepcji rozejrzyj się szerzej.

To co napisałeś o pomiarze prądu jest oczywiste. Nie pytałem jak ma to działać tylko dlaczego chcesz to zrobić? Generalnie kierunek przepływu prądu jest skorelowany z wysterowaniem mostka więc po co chcesz niezależnie wiedzieć w którą stronę prąd płynie skoro sam tym mostkiem sterujesz?

O jeszcze zdążyłem na alternatywny pomysł Bobby'ego. Ma jedną drobną wadę: jest niesymetryczny nie tylko z powodu innego "rozumienia" PWM przez driver ale także z tego, że zwykle tranzystory "górne" są inne (raczej słabsze) niż "dolne" więc i moc strat (prądy) w obie strony będą różne i delikatnie różne będą zachowania silnika. Przełączanie PWM miedzy dwoma wejściami i utrzymywanie na przeciwległym wejściu staniu niskiego wykorzystuje symetrycznie "dolne" tranzystory.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.