Skocz do zawartości

Ile zarabia elektryk ?


laksjdhfg

ile zarabia elektryk w Polsce z kilku letnim stażem brutto ?  

10 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Czyli co, czy się stoi czy się leży, 1600 się należy?

Tak niestety nie ma w żadnej pracy ani biznesie, chyba że za ciecia 🙂 a i tu bywa różnie.

Link do mojego sklepu masz w podpisie, tak swoją drogą ten sklep co masz w podpisie wydaje mi się znajomy, chyba kupiłem tam polymorph jakieś 2-3 miesiące temu 😉

Cały problem ze mną jest taki iż nie rozumiem idei pracy na etat, pracować 8h dziennie, za 1600 brutto do 67 roku życia....? Słuchając debili...? I to wszystko po to aby na rok przed emeryturą się dowiedzieć że Tusk wydał moje pieniądze na kampanie reklamową dla swojej partii. Dla mnie to mega abstrakcja, a sama praca na etat - marchewka na kiju.

Już od 2 klasy technikum wiedziałem że będę miał firmę.

Wiem że większość z Was ma zupełnie inne podejście czyli dobra szkoła i stabilna praca, ja mam takie zdanie czy się to komuś podoba czy nie 😉

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Cały problem ze mną jest taki iż nie rozumiem idei pracy na etat, pracować 8h dziennie, za 1600 brutto do 67 roku życia....? Słuchając debili...? I to wszystko po to aby na rok przed emeryturą się dowiedzieć że Tusk wydał moje pieniądze na kampanie reklamową dla swojej partii. Dla mnie to mega abstrakcja, a sama praca na etat - marchewka na kiju.

Już od 2 klasy technikum wiedziałem że będę miał firmę.

Z tymi firmami to też różnie bywa, zależy w jakiej dokładnie dziedzinie działasz. Teraz najbezpieczniej jest obrać kierunek zachodni albo północny, żeby nie skończyć tak jak to opisałeś.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, akurat często bywam na zachodzie i wybacz - ale odcinanie się od korzeni jest totalnie nieopłącalne, no chyba, że ktoś nie może związać końca z końcem i nie ma nic do stracenia - oraz nie przeszkadza mu, że będzie tzw. "murzynem" pracujących za pensję gorszą niż miejscowi. Poza tym kryzys jest odczuwany również tam (chociaż kryzysu nie ma, to bujda) i bezrobocie rośnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

OldSkull, może bywasz, ale ja również mam informacje z pierwszej ręki o warunkach życia m.in we Włoszech i w Anglii, od rodziny która osiedliła się tam na stałe. Zasadnicze pytanie jest takie, czy powiedzmy 3000zł to dla ciebie dużo czy mało. Bo przy obecnych cenach w zł, które już w większości przypadków zrównały się z cenami w euro, a czasem nawet je przewyższają (czego na pewno nie zaprzeczysz, bo jak napisałeś sam bywasz za granicą) możemy to śmiało przeliczyć na 800 euro. Ten "murzyn" pracujący za gorszą pensję niż miejscowi zarabia dużo więcej, ma lepsze warunki życia.

Co do kryzysu i bezrobocia, owszem, jest, lecz w Polsce też występuje i kto wie czy nie w gorszej postaci. Dla mnie to, że polska nauczycielka pracująca w Anglii jest w stanie zapłacić 500 funtów za naprawę obwisłej furtki nie jest przejawem kryzysu.

Oczywiście, wszędzie są ci, którym się udaje oraz ci, którym się nie powiodło. Wielu wtopiło na wyjazdach za granicę, ale mogę ci zagwarantować, że otwierając firmę w Polsce prawdopodobieństwo wtopy wcale nie jest na niższym poziomie, i nie czytam o tym w gazetach i na onecie, znam to z własnego życia. Jeśli prowadzisz sklep i nie sprzedasz towaru, to co najwyżej nie zarobisz na 1000zł ZUS'u, ale pomyśl co się stanie jeśli wystartujesz w przetargu, oddasz robotę i nie dostaniesz wynagrodzenia. Kiedyś może odzyskasz je drogą sądową, ale długi rosną.

Jeszcze jedno zdanie odnośnie elektyków w tym wszystkim. Jak pracowały duże zakłady, a u mnie na Śląsku jak zapewne wiecie było niegdyś tego sporo, to elektrycy mieli pełne ręce roboty. I nie chodziło to o zatrudnienia 10, 15 osób, jak to ma miejsce w dzisiejszych "zakładzikach". Dzisiaj jadąc przez moje Siemianowice można podziwiać zwłoki huty "Jedność", na której zaraz przed zamknięciem stawiano nową ciągarnię, która nie została uruchomiona ani razu - dzisiaj wszystko jest rozkradzione. Huta Buczka w Sosnowcu także się nie opłacała, została sprzedana za bezcen, później kupili ją ruscy (Severstal) - im się jakoś opłaca. Stal kupuje się teraz z RPA, rzeczywiście to także musi być bardzo opłacalne. Ja często mawiam, że huta przeżyła 100 lat Niemców, 40 lat "komuny", a Wolna Polska wykończyła ją w kilka lat. Dlatego moje "więzi" z tym krajem są bardzo wątłe.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy. Bo w Polsce z tych liczby 4500zł w sumie dla pary (jedno lepiej, drugie gorzej zarabia) wydasz 1500zł na mieszkanie z rachunkami (średnio w roku), po 400zł na jedzenie (jedząc normalnie i bez oszczędzania), 300zł w sumie na dojazdy i zostaje 1900zł na ubrania, utrzymanie samochodu i przyjemności.

W takiej Holandii para zarobi w sumie 3000 euro, z czego wyda 1200 na mieszkanie, po 400 na jedzenie, 100-150 w sumie na dojazdy i zostaje 850-900 na ubrania (które są gdzieś 1/3-1/2 droższe), utrzymanie samochodu (dużo droższe ze względu na drogą robociznę - wystarczy powiedzieć, ze koledze opłaca się jechać do Polski z pękniętą szybą na naprawę) i przyjemności (które też są dużo droższe). I to wszystko przy założeniu, że znalazłeś porównywalną pracę. Różnica jest niewielka jeśli wziąć pod uwagę tamtejsze ceny. W praktyce? Jeśli ktoś wali to, że się starzeje (albo już ma np. 40+) albo ma zawód, w którym nie ma pracy - to może wyjedzie. Reszcie się nie opłaca, bo szkoda życia.

Co innego dorabianie za granicą - tutaj jest ogromna różnica, wyjazd na 1-2 miesiące życia Ci nie zrujnuje, a świata trochę zobaczysz i sobie dorobisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.