Skocz do zawartości

Dobór silnika DC do modelu samochodu RC


antheri

Pomocna odpowiedź

Witam Państwa!

Od pewnego czasu konstruuję od podstaw model pojazdu zdalnie sterowanego, konstrukcja plastikowa, mniej więcej jest to prostokąt o wymiarach 12cmx28cm bez kół. Koła otrzymał z rozbiórki innego pojazdu, trochę off road. Skręt oparłem o serwo TowerPro spisuję się całkiem przyzwoicie, cały mózg pojazdu to Atmega8 wraz z odbiornikiem radiowym. Ale nie o elektronice chciałbym teraz porozmawiać. Całkowita masa pojazdu wraz z elektroniką, silnikami, oświetleniem oraz akumulatorami przewidziana jest w przedziale 1.5-2 kg. Projekt jest realizowany czysto hobbystycznie, nie na żadne wyścigi czy pokaz. W sumie to pierwszy tego rodzaju mój projekt. Zazwyczaj miałem do czynienia tylko z serwomechanizmami i nie znam sie jako tako na napędach. Chciałbym wiec zasięgnąć rady od bardziej doświadczonych modelarzy co do wyboru silnika. Wymagania nie są wielkie:

- napięcie, najlepiej 12V, max 24V

- silnik nie musi posiadać wentylatorów/kondensatorów filtrujących gdyż nie bedzie mocno eksploatowany (non stop jazda) a filtracja zasilania bedzie zapewniona dla całej elektroniki

- chciałbym aby pojazd osiągał minimum 5km/h (10km/h optymalnie), a lekkie wzniesienie nie było dużym problemem

- głównie do jeżdżenia po płaskim terenie dlatego napęd przewiduje tylko na tylną oś pojazdu, ale jazda po odrobine trawy czy nierównego terenu też byłaby mile widziana

Z wymagań w sumie to tyle. Chciałbym jeszcze dodać , że najwygodniej byłoby mi przenieść napęd z osi/przekładni silnika na oś pojazdu poprzez pasek napędowy, ale to tylko udogodnienie dla mnie. Wszystko też niestety rozbija się o koszty, bo jak wyżej wspominałem model buduję z części które posiadam i nie chce dużo dokładać do niego. Chodzi o coś tańszego. Nie wiem czy ma być z przekładnią, jak tak to jaki stopień redukcji? Jakie obroty powinien mieć? Jaką moc? Jaki moment? Nie znam się za bardzo na silnikach modelarskich, proszę o pomoc 😉

Z góry dziękuje za wszelką pomoc, rady, propozycje. Pozdrawiam !

[ Dodano: 17-09-2013, 09:05 ]

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytania? Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, to jest forum o robotach, ale na większości typowo modelarskich forach poruszone są tematy gotowych pojazdów RC. Proszę to moje coś potraktować jak troszkę szybszego robota i jednocześnie będąc bardziej wyrozumiałym. Proszę wziąć pod uwagę, że ja też musiałem zaprojektować ten napęd, później sprawy z elektroniką, program do Atmegi, nadajnik, odbiornik, najprawdopodobniej będzie się to odbywało przez bluetooth. Wydaję mi się że jest to po prostu domowej roboty jeżdżący robot 😉 Dziękuje za zainteresowanie. Co do średnicy kół to 7cm (terenowe).

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

antheri, no to teraz już wszystko jasne. Dla 5km/h potrzebujesz silnika o około 380obr/min, dla 10km/h dwa razy tyle. Myślę, że na allegro kupisz bez problemu taki silnik na 12-24V, który ma przekładnię i spokojnie napędzi twojego robota bo 1,5-2kg to nie jest dużo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuje bardzo za odpowiedz 😉 Teraz wiem czego konkretnie szukać dla siebie. Narazie znalazłem takie coś: silnik odpowiada mojemu budżetowi i wymaganym obrotom, jedyny minus to 24V zasilanie. Czy jego moment jest wystarczający? Zna ktoś może mniej/wiecej odpowiednik tego ale na 12V?

Pozdrawiam!

[ Dodano: 18-09-2013, 10:45 ]

A mam jeszcze takie pytanie do Państwa, czy silnik bez przekładni, np ten: silnik da rade? Służą one do pojazdów dziecięcych do 20 kg, wiem że zapewne pojazd sam w sobie ma przekładnię. Silnik 9000 rpm, ale można to przecież wyregulować odpowiednim napięciem do swoich potrzeb. Nie wiem w jaki sposób waty (45W) przekładają się na moment tego silnika. Czy do mojej potrzeby wystarczyłby sam taki silnik?

Kombinuję jak koń pod górę, wiem, ale ciężko znaleźć silnik 12V z taką przekładnią aby na wyjściu było to 600-700 rpm i w stosunkowo niskiej cenie. Ponadto silnik ten ma szeroką, metalową zębatkę idealną na pasek napędowy (na osi pojazdu mógłbym dać większe koło na pasek napędowy i w ten sposób zrobić swego rodzaju przekładnie). Co Państwo myślicie? Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałeś, że szukasz silnika na 12v dającego 600-700 rpm. Nie dam sobie ręki uciąć za opisy aukcji na allegro, ale większość wkrętarek właśnie tyle ma napisane.

Gybyś zamontował koło bezpośrednio do przekładni miał byś 8km/h zakładając że wkrętarka działając z obciążeniem da 600rpm.

[edit]

kup całą wkrętarke np.

http://allegro.pl/nowa-wkretarka-wiertarko-wkretarka-ams-12v-i3520200041.html

- NOWA WKRĘTARKA WIERTARKO-WKRĘTARKA AMS 12V !!!

- Sprzedający andrzej_dwa

[edit2]

pomyliłem się co do wyliczeń prędkości, teraz jest poprawione

Link do komentarza
Share on other sites

Może to?

http://allegro.pl/silnik-przekladnia-wkretarki-komplet-rozne-modele-i3546032898.html

Uchwyt wiertarski umożliwia łatwe zamocowanie półosi, ale żeby przekazać to dalej musisz dać pasek zębaty. W sumie całość jest dość długa i w poprzek to nijak nie pasuje do samochodu więc może zębata przekładnia kątowa? Czy przewidujesz użycie mechanizmu różnicowego?

Chodził Ci po głowie pomysł użycia samego silnika bez przekładni - to absolutnie nie zadziała. Silnik szczotkowy musi się szybko kręcić i musi pobierać prąd żeby mieć sensowną sprawność i moc. Założyłbym, że jeśli na biegu jałowym rozkręca się do np. 10tys obr/min to poniżej kilku tysięcy obr/min na wale silnika pod obciążeniem nie powinieneś schodzić.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za propozycje i czas poświęcony;) Chyba sie zdecyduję, jedynie co mnie jeszcze zastanawia to średnica ośki wychodzącej z przekładni 😉 ale jakoś sobie dopasuje!

[ Dodano: 18-09-2013, 17:56 ]

Czy przewidujesz użycie mechanizmu różnicowego?

Nie, to banalna konstrukcja. silnik>przekładnia>pasek> oś pojazdu

Główke zaciskową spokojnie zdejme z przekładni, czy to jest wg Was na stałe i trzeba znów kombinować ?

Link do komentarza
Share on other sites

Uchwyt wiertarski bez problemu ściągniesz z przekładni o ile będziesz miał farta i nie będzie zapieczone. Mi się udało na średnio 50% przekładni tj. jednej z dwóch.

Dlatego polecam Ci nową wkrętarke tam nie powinno być problemów. Jak by Cię to ciekawiło to uchwyt jest przykręcony na gwintowanej ośce dał bym jej na oko 9mm średnicy.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli bezpieczniej jest kupić całość i potem rozbierać do samego silnika z przekładnią, ale ryzyko zawsze jest ;/ nie było by fajnie dać to 33zl z przesyłką i przejechac sie na tym, nigdy nie robiłem takiego zaawansowanego demontażu. Czy po zdjęciu silnik z przekładnią wygląda tak i jest o takich wymiarach jak tutaj: IMG_51aa0ae37afde9835.jpg

[ Dodano: 18-09-2013, 22:52 ]

Jeżeli wymiary na obrazku są zgodne z rzeczywistymi to nie ma szans wsadzić tego "kloca" w pojazd. Zbyt długi mechanizm to raz, a dwa końcowa cześć przekładni ma ø60 (prawie dorównuje kołom) to nie przejdzie, musiałbym powiększyć konstrukcje. Ale nie o to tu chodzi, nie buduję czołg tylko samochód. Ehhh 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Zamówiłem sobie 2 wkrętarki z linka który podałem wcześniej, więc jeśli Cie to ciekawi to napisze czy warto je kupować.

Jak mówisz, że takie są zbyt duże na twoje potrzeby to proponuje rozważyć wkrętarki tego typu

http://allegro.pl/wkretarka-alpha-tools-4-8v-nr8-i3500894855.html

wkrętarka ALPHA-TOOLS 4,8V nr8

sprzedający BULLCRAFT

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, bardzo proszę o opinie 😉 Sam sprzedawca stwierdza na tej aukcji, że nie wie czy sprawna z braku ładowarki, poszukam innych takich mniejszych wkrętarek, ale wiem że jak szukałem normalnych to chyba raz sie na taką natknąłem ale w ogromnej cenie. Ma ktoś z Państwa jeszcze jakieś alternatywne pomysły jakby napędy z wkrętarek nie wypaliły? Pozdrawiam

[ Dodano: 19-09-2013, 09:29 ]

Przy tych wkrętarkach na 4.8V często można spotkać że pracują 180 obr/minute, za mało dla mnie 🙁

P.S Jak Państwo w swoich konstrukcjach zbliżonych do mojej mieszczą te silniki? ;D

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.