Skocz do zawartości

Dobór silnika DC do modelu samochodu RC


antheri

Pomocna odpowiedź

Wiesz, to nie jest tak, że skrywamy jakąś tajemnicę. Być może jako początkujący "w branży" nie czujesz jeszcze możliwości konstrukcyjnych jakie ma amotor i różnic, jakie dzielą go od profesjonalnie produkowanych wyrobów. Taki projekt jest świetnym prysznicem zimnej wody. To nie jest tania zabawa. Jeżeli naczelnym założeniem jest "taniość" to musisz schylać się bardzo nisko i kupować rzeczy z najniższej półki. A tam, wiadomo co leży: przeterminowane jogurty i zwiędła marchewka.

Są pewne standardy, właśnie jak wkrętarki stosowane przez ludzi robiących dość powolne ale silne platformy, są przekładnie od wiertarko-wkrętarek - droższe ale za to tryb wiercenia pozwala na rozkręcenie np. do 1000 obr/min, są jak wiesz serwa modelarskie, których wybór jest przeogromny:

http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/WYPOSAZENIE-RC/Serwa/

są napędy sprzedawane w sklepach hobbystyczno-robociarskich - o jeszcze większych gęstościach mocy, ale znów droższe:

http://www.kamami.pl/index.php?categoryID=9401

są uznane, gotowe silniki z przekładniami do mniejszych i większych mechanizmów:

http://www.wobit.pl/index.php?site=main_products&type=2

i są też topowe modele pojazdów, którym nie straszne trawniki, krawężniki ani górki po 45°:

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?k221,jezdzace-samochody-elektryczne

Tam silniki mieszczące się spokojnie w dłoni rozwijają moce ponad 300W, mają aktywne chłodzenia, sprzęgła jednokierunkowe, napędy 4x4, dyferencjały, niezależne zawieszenia itd.. Taki napęd też możesz mieć, tylko że to kosztuje. Jeżeli masz do wydania kilkadziesiąt złotych to niestety, nie masz wiele przestrzeni. Pojazd będzie raczej duży albo słaby. Wkrętarka za wolno kręci? To może większe koła? Przeszkadzają? To może warto zmienić założenia?

Wszystko jest względne i być może da się jakoś pogodzić w rozsądnym optimum Twoje ograniczenia, oczekiwania i uzyskane efekty ale zacznij godzić się z myślą, że rozwiązania techniczne kosztują. Im lepsze, wyrafinowane i trudniej wykonywalne w warsztacie domowego dłubacza, tym więcej.

Przecież znasz podstawowe parametry tego co projektujesz, więc spróbuj policzyć jakich momentów potrzebujesz przy wciąganiu platformy na pochylenie, przymierz to do wielkości całego mechanizmu kupowalnego za kwotę jaką dysponujesz, określ wymagane prędkości obrotowe, średnice kół i moce przy założonej prędkości. Z tego coś wyjdzie.

Na razie ta dyskusja wygląda mi na przekonywanie niezdecydowanego dziecka stojącego przed wystawą słodyczy. Być może tylko mi, przepraszam.

EDIT: I skończ proszę z Państwem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Chciałbym zamknąć już temat, ponieważ już się z tym uporałem 😉 Dziękuję wszystkim za cenne rady. Okazało się (zrozumiałem), że na "sztywnej" tylnej osi pojazd w ogóle nie da się płynnie prowadzić. Zostały 2 opcje, albo dyferencjał, albo dwie półośki i dwa silniki. Niestety pierwsza opcja okazała się niemożliwa do zbudowania w moich warunkach i za droga do kupienia, natomiast druga była prostsza i na nią też się zdecydowałem.

Podzieliłem oś pojazdu na dwie, nie zmieniając zawieszenia. Miejsca łożysk lekko posmarowałem dla lepszego poślizgu. Na każdą półoś nałożyłem koło pasowe o średnicy 30mm. Nie kupowałem żadnych silników czy przekładni. Tak się złożyło, że posiadałem 2 silniki z rolek drukarki z demontażu, które wcześniej nie dawały rady. Na osi jednego z silników założyłem na próbę koło pasowe o średnicy 7mm, robiąc w ten sposób najprostszą w świecie przekładnie ;)Wszystko połączyłem na próbę zwykłą gumką recepturką ;D Nawet nie montując 2 silnika z niecierpliwością go podłączyłem. Ku mojemu zaskoczeniu 1 półoś spokojnie (przy 12V, a silnik jest 24V) ruszyła pojazd i rozpędziła go do prędkości mniej więcej spokojnego chodu.

Tak samo zrobiłem z drugą półosią. Testów na 2 silniki jeszcze nie przeprowadzałem. Mam nadzieje, że 2 silniki przy 24V napięciu rozpędzą pojazd do oczekiwanej prędkości. Dużym plusem jest to, że pobór prądu przy obciążeniu to 200mA na silnik. Biorę się teraz za elektronike i zdalne sterowanie! Jeszcze raz dzieki za wyrozumiałość!

Pozdrawiam!

Temat do zamknięcia

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.