Skocz do zawartości

Multibot


xnolb

Pomocna odpowiedź

Witam,

Chcę zacząć robić swojego robocika, ma to być nie duże (max 10cmx10cm). Ogólnie założenie jest takie żeby zrobić micromouse, linefollowera i zdalnie sterowany w jednym.

Powinno się udać 😋 Sterować tym chcę przez tablet (android) po BT, tzn. ustawiać go w 1 z 3 trybów. Jako z apkami na androida/do uC nie powinienem mieć problemów, to od pkt podzespołów nie mam pomysłu co wybrać.

Zainspirowałem się tymi tematami:

https://www.forbot.pl/forum/topics7/micromouse-devil-vt6542.htm

https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Nie mam pomysłu czego użyć do micromouse? Odbiornik IR i dioda nadawcza? I jaki napęd? Myślałem o TowerPro 5010 ale chyba się nie nada bo jest za duży. I jaki mostek do tego?

Lista potrzebnych mi części: (prosze o uzupełnienie czego będę potrzebował)

- PŁYTKA UNIWERSALNA THT JEDNOSTRONNA

- ATmega32A + podstawka DIP40

- 7805

- KOSZYK BATERII 4 x AAA PŁASKI Z POKRYWĄ, WŁACZNIKIEM I PRZEWODAMI

- BTM-222 (moduł ze stabi, itd)

- 1 LISTWA KOŁKOWA 1X40 PROSTA - GOLD PIN

- LISTWA JEDNORZĘDOWA Z-BL5/1G (gniazdo do BTM-222)

do modułu linefollower:

- 3 transoptory CNY70

- 3 rezystory 240K

- 3 rezystory 10K

do micromouse:

- co?

do napędu:

- jakie serwo?

- jaki mostek?

Link do komentarza
Share on other sites

1. Przedewszystkim nie określiłeś swojego budżetu a to sprawa kluczowa

2. Płytka uniwerslana to moim zdaniem kiepski pomysł łatwo się pomylić i coś uszkodzić po za tym ciężko się będzie z nią zmieścić w 10x10cm. Lepiej wykonać płytkę termotransferem

3. Atmega 32 może być ale przy tej liczbie czujników dało by to się zrobić na ATmedze8 lub 88

4. Jeśli użyjesz serw to możesz użyć poczciwego L293DNE

5. Serwa mogą być najlepsze były by takie z Hobby Kinga ja za cztery zapłaciłem 50zł więc całkiem tanio. Możesz też użyć podróbek pololu http://electropark.pl/mikrosilniki/3521-silnik-6v-30obr-min.html albo HL149

6. Czujnik możesz zrobić na TSOP + IR led albo fototranzystorach

7. Paluszki to trochę kiepskie źródło zasilania lepszę będą najzwyklejsze akumulatorki Hi-mh

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Budżet? Jak najtaniej, ale już widzę że w/w które już są potrzebne to ~50zł (bez BTM222 bo go już mam), więc załóżmy 200zł jako budżet.

2. Na początek tak będzie, potem coś się wytrawi 😋

3. Atmega32 ze względu właśnie na dużą ilość ADC, cenowo nie wielka różnica więc po co się ograniczać?

4. 5. Wydaje mi się że lepsze będzie serwo niż silnik, racja?

6. Chyba najlepiej by było na fototranzystorach? Jakieś propozycje co do konkretnego?

7. Paluszki to tylko prototypowe źródło, z racji tego że mam dużo "akumulatorków" więc w fazie testów nie miałbym przerw z zasilaniem, finalnie wpadnie batterypack, który gdzieś mi się wala 😋

Link do komentarza
Share on other sites

6. Chyba najlepiej by było na fototranzystorach? Jakieś propozycje co do konkretnego?

Noooo niekoniecznie warstwa programowa będzie trudniejsza z racji tego że sygnał trzeba będzie dekodować TSOP jest prostszy w użyciu ale też ma swoje wady...

4. 5. Wydaje mi się że lepsze będzie serwo niż silnik, racja?

Też niekoniecznie wady serwa to :

wolne obroty (trzeba dac wielkie koła żeby to skompensować)

są głośne

Silnik wydaje się lepszy zwłaszcza że HL149 kosztuje jedynie 15zł sztuka i jest całkiem solidny

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli mówisz że prościej dać TSOP? Więc niech tak będzie 😋 Jakiś model? 🙂

Wydaje mi się może ale czy serwo nie będzie precyzyjne?

Głośność nie przeszkadza ale też bez przesady. Chociaż w sumie silniczki są szybsze 😋

Mówisz że HL149 będą ok? Ew. czy są za parę zł więcej do których warto dołożyć? Czy też nie ma co kombinować i brać HL149?

Koła w sumie chciałem dać dosyć małe 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli mówisz że prościej dać TSOP? Więc niech tak będzie 😋 Jakiś model? 🙂

Zależy ile masz miejsca możesz użyć np. TSOP4836 albo jego większego odpowiednika

serwo nie będzie precyzyjne

Co masz na myśli ? Swoją drogą zapomniałem dodać że do micromause mogą się przydać enkodery więc warto byłoby dopisać do listy transoptor szczelinowy x2 i do tego jakiś komparator

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy ile masz miejsca możesz użyć np. TSOP4836 albo jego większego odpowiednika

Wezmę chyba TFMS5360, ale ile sztuk? 4? Lewy, prawy i przód lewy/prawy? Dobrze kombinuję?

I po 1 diodzie nadawczej do każdego? np. http://sklep.avt.pl/dioda-nadawcza-ir-37487.html ?

Co masz na myśli ? Swoją drogą zapomniałem dodać że do micromause mogą się przydać enkodery więc warto byłoby dopisać do listy transoptor szczelinowy x2 i do tego jakiś komparator

No wydawało mi się że na serwie łatwiej i dokładniej będzie można uzyskać np. obrót o 90*. Ale się nie znam 😋

Kurde nie widzę transoptorow szczelinowych w sklepie avt a chciałem stad wszystko zamówić...

A do czego miałbym go użyć bo trochę się gubie? 🙂 Tzn. Z tego co kumam to do precyzyjnego pozycjonowania, tzn. jeżeli chodziłoby o skręcanie, tak? Żeby jeżeli ma wykonać obrót o 90* to wykona go dokładniej?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich. Zacząłem swoją przygodę z elektroniką dobre ponad 20 lat temu porównanie tego co dziś do tego co było wtedy sensu żadnego nie ma.Do czego dążę otóż przez przypadek wpadłem na stronę z robotami odżyły stare czasy i co ?. Trzeba zrobić robota ale już w tandemie z synem cóż wiek.

Niestety jest spory problem lubię sobie życie utrudniać szukam tu i tam i tak naprawdę wszędzie to samo.

co znaczy to samo tsops, ir czasem coś bardziej zmyślnego jakiś sharp i nic więcej. większa twórczość przejawia się tym ,że są kliny i inne mechaniczne części by pokonać przeciwnika pytam po co?

czytając to i inne fora wszyscy równo "są wielkimi elektronikami informatykami" a miast zrobić cudo programowe"uniki ,atak,inteligentna taktyka" no to lemiesze i kliny.Tym tropem idąc wstawmy armaty do serii sumo i to sprawę załatwi.Jestem tu dopiero od niedawna i nie jestem żadnym ekspertem ale wiem jedno walczmy robotami mobilnymi autonomicznymi a przez to walczmy swoją inteligencją siłą woli nie stalą . Stal zostawmy WOT.Sam osobiście mam bardzo wiele pytań ale czytając większość to strach pytać.Pragnę w tandemie z synem zbudować dwa roboty sumo lecz żadnych mechanicznych "broni" tylko "sztuczna inteligencja" czy jest ktoś chętny pomóc dołączyć się'

Zaznaczam że nie zależało mi moim postem zrobić komuś krzywdy.ale jeśli ktoś poczuł się urażony to przepraszam nie taki był mój cel.

Link do komentarza
Share on other sites

6. Chyba najlepiej by było na fototranzystorach? Jakieś propozycje co do konkretnego?

Do micromouse żadne tsopy się nie nadają. Polecam czujniki na fototranzystorach + diody IR. Jedyne wymaganie ze strony procesora jest takie, że na wejście potrzeba pinu z kanałem ADC.

Jako enkodery polecam te wymontowane z myszki kulkowej.

Tofik

Wyjaśnienia trudnych pojęć możesz szukać tu: http://leksykon.forbot.pl/

A co do minisumo stawiających bardziej na siłę niż na mózg. Przy tak krótkich walkach nie ma miejsca na uniki, a ringi są zbyt małe że próbować takich taktyk jak zajechanie od tyłu itp.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co masz na myśli mówiąc trudne pojęcia?

[ Dodano: 11-01-2014, 00:19 ]

Zwracasz mi uwagę ok rozumiem. Zaproponuj skora z Ciebie taki As coś innego tematów z myszką już jest sporo nie powiedziałeś nic nowego.Wykaż się oryginalnością. Wprowadż coś nowego takiego że historia Cię zapamięta a nie rzeczy już sprawdzone na milion sposobów.

Link do komentarza
Share on other sites

Do micromouse żadne tsopy się nie nadają. Polecam czujniki na fototranzystorach + diody IR. Jedyne wymaganie ze strony procesora jest takie, że na wejście potrzeba pinu z kanałem ADC.

Jako enkodery polecam te wymontowane z myszki kulkowej.

Czemu?

To skoro tak, to http://sklep.avt.pl/fototranzystor-l-53p3c.html się nada? I tak dioda IR co wyzej?

Czyli na tą chwilę wygląda to tak:

do micromouse:

- co? 4xFototranzystory + 4 Diody IR?

- Nie mam myszki więc enkodera brak, a może http://www.dodatki.forbot.pl/enkodery.php + CNY70? Tylko pewnie po 1 na koło? I ile pol na tarczy 5? Wystarczy czy więcej?

do napędu:

- L293DNE

- 2 x HL149 ale 10:1 czy 21:10?

Link do komentarza
Share on other sites

I ile pol na tarczy 5? Wystarczy czy więcej?

Do sensownego sterowania silnikami w MM potrzebowałbyś znacznie większą rozdzielczość. Liczoną w dziesiątkach lub nawet setkach. Nie uzyskasz takiej dokładności na papierowych, odbiciowych enkoderach.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Takie tarcze najłatwiej byłoby jednak znaleźć w myszce. Możesz też zainteresować się enkoderami magnetycznymi AS5040 - będziesz miał olbrzymią rodzielczość. Układy jednak niestety nie są tanie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli trzeba popytać znajomych o myszkę 😋 Czyli w kwestii sterowanie silników przez MM ustalam że szukam myszki i tam znajdę tarczę + enkoder?

W kwestii wykrywania ścian to jak wyżej fototranzystor + dioda IR będzie najlepszym rozwiązaniem? I czy w/w podzespoły będą nadawać się do tego?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.