Skocz do zawartości

Podłączenie silników

adien

Pomocna odpowiedź

witam chciałem w przyszłości zrobić proste roboty jeżdżące ale na razie chciałem podłczyć silniki ale nie wiem czy posiadany przeze mnie schemat jest poprawny.

części używane to

Atmega8a

silniki pololu hp 50:1 x2 (max nap 9V , max prąd 1600mA każdy)

stabilizator l7805

diody schotky 1N5822 max prąd 3A

sterownik l298n

mam też kilka pytań

1 czy można bez jakiś strat tak jak na schemacie zrobiłem szeregowo podpiąć + baterii , bezpośrednio + do sterownika(zasilanie silników) i 3 wyjście na stabilizator 5v żeby zasilać resztę.

2 ponieważ każdy silnik ma max 1.6A to użyłem diod schotky 1N5822 na max 3A czy takie starczą. mam też problem bo te diody maja bardzo grube przewody których nie da się bezpośrednio przylutować do płytki uniwersalnej. czy grubość jest wymagana z powodu prądy czy można dostać jakieś cieńsze lub przylutować cieńsze przewody i je do płytki.

3. na schemacie są podłączone 4 wejścia do sterownika (INPUT 1-4) czy mógłby ktoś napisać do czego ich się używa bo nie zabardzo rozumiem to co jest w datasheet

4. czy posiadając "miernik" napięcia baterii li-pol da się sprawdzać jakoś napięcie w czasie pracy czy zawsze trzeba przerywać i co jakiś czas sprawdzać czy przypadkiem nie jesteśmy blisko 3v/cele

Z uC wystawiasz sygnały (wysoki albo niski) do pinów INPUT w mostku H, i dzięki temu sterujesz, czy silniki mają się obracać w przód czy w tył.

Co do sprawdzania napięcia, to możesz dodatkowo pociągnąć zasilanie prosto z lipola (omijając stabilizator) oraz przez dzielnik podłączyć do procesora do wyjścia ADC (np. pin23 uC na Twoim schemacie) a następnie mierzyć napięcie za pomocą ADC, dzięki temu będziesz wiedział kiedy musisz podładować akumulator.

Ogólnie to proponuję narysować ten schemat jeszcze raz w programie Eagle od zera, a nauka tego programu na pewno przyda CI się w przyszłości 😉

A może lepiej zbudować robota na podstawie tego artykułu? https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Jest tam wszystko ładnie wytłumaczone co i jak zrobić.

dzięki za odpowiedź,
1.co do tego poradnika to fajny ale używa sterownika L293D który jest za słaby dla moich silników a posiadany przeze mnie L298N potrzebuje zewnętrzne diody dlatego pytam się czy taki schemat jak wrzuciłem jest poprawny.

2 jeżeli będę mierzyć napięcie całej baterii za pomocą adc to jakie jest bezpieczne min napięcie przy którym powinienem przerwać korzystanie/ sprawdzić każdą cele bo z tego co czytałem to mogą się rozładowywać nierównomiernie.

chyba wcześniej nie pisałem ale baterie to li-pol 2 cele w sumie 7.4V

schemat w eagle