Skocz do zawartości

Algorytm, który sprawdza się w praktyce, także poza laboratorium


Domol

Pomocna odpowiedź

Roboty często dobrze sprawują się w warunkach laboratoryjnych, ale już nieco gorzej w codziennym życiu. Świetnym przykładem takiego zachowania były DARPA Robotics Challenge, gdzie niektóre drużyny nie uzyskały nawet jednego punktu mimo zaawansowanych konstrukcji. Dziś jednak trochę pozytywów w tym temacie. Na MIT rozwijany jest program, który dobrze sprawuje się w warunkach rzeczywistych.

Współpraca kluczem do sukcesu

Naukowcy z MIT pracują obecnie nad systemem, który pozwoli robotom na współpracę nawet wtedy, kiedy zawiedzie komunikacja między nimi. Na poniższym filmiku możecie zapoznać się dość obrazowo z zasadą działania algorytmu. W prosty, ale kreatywny sposób pozwala na wspólne działanie robotom np. w sytuacji gdy zawiodą mapy terenu, którymi dysponujemy.

Bardzo dokładnie ukazany algorytm

Program sam niejako decyduje, jak wykorzysta zasoby, które zostały mu przydzielone. Przykładowo, jeśli połączenie bezprzewodowe jest kiepskie, natomiast możliwe jest korzystanie z sygnałów świetlnych, sam zdecyduje, co jest pewniejsze i wygodniejsze. Zakładając, że skorzysta z pewniejszego środka (światła), użyje go w sposób bardziej efektywny niż wymyśliłby człowiek.

Skąd program wie, co będzie dla niego lepsze? Decyzje podejmuje na podstawie zebranych danych oraz statystyk i w ten sposób sam powinien odnaleźć się w środku dżungli i przeżyć. Przynajmniej hipotetycznie. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy użylibyście podobnego algorytmu w którejś ze swoich konstrukcji?

Źródło: http://web.mit.edu/newsoffice/news.html

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.