Skocz do zawartości

Robot - komunikacja rozproszona


Pomocna odpowiedź

Daję na to że pokarmem będą stacje z zasilaczem podłączonym do kontaktu.Mrówki będą go szukać a następnie doładują nim swoje baterie:)Taka moja teoria

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie 🙂

Projekt powinien ( mam taką cichą nadzieję ) zamknąć się w kwocie 5000-6000 tysięcy. CO do pokarmu to będzie to pożywienie symboliczne ( możliwe że będą ładowane indukcyjnie ). Pokarm będzie nagrodą dla ośrodka decyzyjnego 🙂. Taki kij i marchewka 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A w jaki sposób będą one określały swoje położenie ? Czy będą miały pamięć i czy będą na przykład zbierały dane na podstawie własnych doświadczeń i tego co inne roboty im "powiedziały".

Np. dowiedzą się gdzie jest ten pokarm i nie będą się już zajmowały jego szukaniem tylko załączy im się inna misja 🙂 aby zaspokoić inna potrzebę.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
mam nadzieję, że projekt się będzie dobrze i szybko rozwijał, oraz że będziemy mogli liczyć na częste (w miarę możliwości) informacje z postępu prac 😉

Pewnie większość osób zna ten link, ale może komuś się przyda:

http://ipvs.informatik.uni-stuttgart.de/BV/swarmrobot/tikiwiki-1.9.2/tiki-index.php

Całkiem sporo informacji o roju zbudowanym z małych robotów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tempo prac jest uzależnione od dwóch deficytowych czynników ( czas i pieniądz ) .

Do Mateusza :

Algorytmów orientacji w przestrzeni jest bardzo dużo . Będę testował te które znam. Sam mam kilka pomysłów które zamierzam sprawdzić. Pierwszym pomysłem do przetestowania będzie ewolucyjna optymalizacja komunikacji w roju. Rój będzie musiał drogą ewolucji ustalić kanał informacyjny ( medium najprawdopodobniej podczerwień ) o jak najmniejszej przepustowości. Zamierzam zastosować tu technikę którą szumnie nazwałem "teorią chaosu" . I w gruncie rzeczy chaos będzie tu dyktował warunki. Nic nie będzie się działo w przewidywalny sposób. Na tym polega piękno tych eksperymentów 🙂. Z chaosu narodziło się życie 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawie się zapowiada, ale czy mógłbyś jakiś schemat - widok płytek od strony lutownia ?

Jakie przewidujesz czujniki, w jaki sposób roboty będą orientowały się w przestrzeni w stosunku do "mrowiska" i względem siebie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie przepraszam. Miałem włączony filtr nieznajomych 🙂. to na wypadek spimu. Juz odblokowane 🙂

Dzisiaj ( 21.I.2009) miałem pytanie o układ kierowniczy do jakiegoś traktorka 😉 z silnikiem wsk-i 😉. Oby tak dalej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mógłbyś wrzucić kod programu albo jakiś fragment? Zastanawiam się jak się realizuje programowo sieci neuronowe.

Rozumiem że przy kwarcach masz kondensatorki SMD??

Masz jakiś schemat tego sterownika? Bo na zdjęciach to nie widać jak to wszystko jest połączone.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie 🙂

Sprawy techniczne typu "czy masz kondensatorki przy kwarcu" ? , lub "jak to jest wszystko połączone" ? darujmy sobie. Od takich prymitywnych pytań sa inne mniej zaawansowane portale np. elektroda.pl . Co do fragmentu kodu lub innych rozwiązań programowych nie ma sensu ich publikowanie. Jezeli ktoś nie rozumie sieci neuronowych to fragment kodu nic mu nie da . A jak rozumie to sam napisze kod. Miałem nadzieję wymieniać sie doświadczeniem z zakresu algorytmów i "technik" sterowania a nie odpowiadać na OCZYWISTE pytania z zakresu elektroniki. Miejmy ten etap za sobą 😉. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę że nie uda mi się uzyskać odpowiedzi na pytania. Wogóle ta płytka wygląda na niepolutowaną, przy takiej ilości elementów (potencjometry, zworki, wyprowadzenia) to tam powinno być aż grubo od lutu i kabelków, a na zdjęciu płytka leży jakby pod nią nic nie było. Zastanawiam się czy wogóle podłączyłeś ją do robota, bo na zdjęciach jest nie podłączona.

Wygląda na to że najwięcej pracy miałeś przy wyszlifowaniu płytki i wtykaniu elementów.

Posiadam rozległą wiedzę i doświadczenie w zakresie sieci neuronowych , algorytmów genetycznych i tzw. fuzzy logic.

Niestety nie wszyscy na tym forum posiadają tak rozległą wiedzę i dla nich nie jest OCZYWISTE jak programowo realizuje się sieci neuronowe. Mógłbyś wrzucić choć fragment programu przedstawiający to zagadnienie. Zasadę działania sieci neuronowych to uczą teraz w każdej szkole, ale tylko schematów, a praktyczne tego wykorzystanie byłoby interesujące.

Miałem nadzieję wymieniać sie doświadczeniem z zakresu algorytmów i "technik" sterowania

Wymiana polega na tym, że żeby coś dostać trzeba coś dać, a od ciebie niczego nie można się dowiedzieć, tylko same ogólniki i to bardzo ogólne 😋

Na elektrodzie nie odpisujesz na posty więc pytam tutaj.

PS. Oczywiście spodziewam się kolejnej wymijającej odpowiedzi typu: Na banały nie odpowiadam.

Link do komentarza
Share on other sites

Do Nes86: Opanuj swoje młodzieńcze emocje. Forum nie jest po to aby zaśmiecać je banalnymi pytaniami. Podałem swoje gg . Chcesz zapytać o banały to pytaj na gg. A co do Twojej oceny moich połączeń elementów to musisz się jeszcze nauczyć dobrze lutować 🙂. Posłuchaj kolegi Dextera i poczytaj o sieciach neuronowych. Mam nadzieję że za kilka-kilkanaście lat będziesz pisał sprawne aplikacje które będą symulowały sieci neurono-podobne 🙂. Troszeczkę więcej POKORY wobec niewiedzy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

kaldachar, trochę skromności ułatwiłoby dyskusje i klimat stałby się milszy.

Co do robota, skoro jeden AVR to za mało, nie myślałeś o zastosowaniu procesora DSP? Sieci neuronowe opierają się przecież głównie o sygnały analogowe. Co do napędu to nie widzę stopnia mocy, chociażby w postaci pojedynczych tranzystorów, lecz przy takiej konstrukcji niezbędny wydaje się mostek typu H.

Jeszcze jedno, uwaga nes86 na temat kondensatorów przy kwarcu wydaje się być słuszna, ponieważ nie widać żadnych w formie elementów przewlekanych, dlatego pewnie padło pytanie o elementy SMD. Świadczyło to o tym, że kolega nes86 zna podstawy i wie, że powinny tam być, ale czy autor robota pamiętał?

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

➡️kaldachar

Czy mógłbyś dać zdjęcie płytki od spodu skoro, niektórzy mają wątpliwości co do połączeń? Ja pytam z ciekawości, nie żeby komuś zrobić na złość (jestem początkujący).

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.