Skocz do zawartości

Zwinna ryba da początek miękkiej robotyce?


Domol

Pomocna odpowiedź

Większość z nas buduje roboty, które są twarde i nie wyginają się z łatwością na wszystkie strony. Takie konstrukcje świetnie sprawdzają się na lądzie, ale w wodzie lepiej poradzi sobie coś nieco zwinniejszego. Do takiego wniosku doszli naukowcy z MIT, którzy stworzyli „miękką rybę”.

Niezwykle zwinny prototyp

Miękka robotyka oznacza nie tylko miękką obudowę robota, ale także wnętrze zasilane płynami przepływającymi przez elastyczne kanały. Dzięki temu ryba, którą stworzyli Andrew Marchese wraz z Dr. Danielą Rus może poruszać się płynnie i zwinnie. Co więcej, potrafi zmienić kierunek ruchu w ułamku sekundy, wystarczy jej do tego jeden bardzo silny wymach ogona. Innymi słowy, zachowuje się prawie identycznie jak żywa ryba.

Najlepiej zobaczcie sami, jak to właściwie działa

Jest to pierwsza tak zwinna, a jednocześnie autonomiczna konstrukcja stworzona do poruszania się pod wodą. Składa się z dwóch części – miękkiego ogona i twardej głowy, w której zamieszczono całą elektronikę. Po każdej stronie ogona znajduje się długi, pofalowany kanał. Dwutlenek węgla uwolniony z pojemnika umieszczonego na brzuchu ryby sprawia, że kanał zaczyna się „pompować”, wywołując jednocześnie ruch ogona w przeciwną stronę.

Andrew Marchese i Dr. Daniela Rus, twórcy projektu

Każda połowa ogona ma tylko dwa parametry, które umożliwiają sterowanie nim. Pierwszy z nich to średnica dyszy, która uwalnia gaz do kanału. Drugi to czas, w którym jest ona otwarta. Brzmi prosto, a daje godne podziwu efekty.

Co byście powiedzieli na nową konkurencję na zawodach dla takiej właśnie „miękkiej” robotyki? Np. labirynt w akwarium albo wyścigi pod wodą? Ktoś z Was chciałby wziąć udział w takiej konkurencji?

Źródło: MIT, Robotikka, Engadget

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.