Skocz do zawartości

Realny projekt?


malyboa

Pomocna odpowiedź

Witajcie Robomaniacy.

Mam do was pytanie , z racji tego że w temacie jestem zielony to nie znam odpowiedzi i chciałbym od was komentarze usłyszeć.

Mam taki pomysł zeby zrobić coś jakby Line follower przystosowany na bierznie 400metrowe.

Z racji tego ze jestem biegaczem to chciałbym mieć takiego robocika co ustawiłbym sobie tępo tego robocika i biegł sobie za nim , czy z nim trzymając jednostajne tępo.

Mysle ze taka zabawka byłaby dla mnie pomocna. Dlatego też chcę zbudować sowjego pierwszego LF zeby zobaczyc czy ma to wszystko sens. Co wy na to?

Pozdrawiam

Radek

Link do komentarza
Share on other sites

Projekt w miarę realny, sprzętowo na pewno da się tak zainstalować czujniki żeby dobrze to się wszystko zgrało, ale co do prędkości może być problem np. 3min/1km to już jest jakieś 5,5 m/s więc trochę sporo, myślę że projekty realny albowiem trudny w realizacji, oraz cenowo pewnie wyjdzie nie za wesoło 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Prędkość jak najbardziej do osiągnięcia, kółka od małego roweru i silniki od wkrętarki to chyba najniższy koszt. Prędkość zależy od średnicy kółek, ale będziesz miał ciężko nadążyć za nim. Gorzej myśle, że będzie z samym śledzeniem lini, ale to zależy od bieżni. Jak nawierzchnia będzie równa i linia w znacznym kontraście to masz duże szanse powodzenia projektu.

Link do komentarza
Share on other sites

Na bierzni sa zazwyczaj dosyc szerokie Białe pasy wokół , nawierzchnia jest płaściutka. Ja myslałem coś o kołach średnicy koło 10cm.

Nie musi być to robione najnizszymi mozliwymi srodkami , ale logiczne wazne zeby to była jakas realna kwota.

Dzieki za komentarze . W takim razie szykuje sie za budowe pierwszego malutkiego Line followera, a kto wie moze i ten projekt udałoby sie zrealizowac.

Pozdrówka

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawy pomysł. Pierwsze co mi przyszło do głowy, to jak robocik będzie już gotowy, łączysz go przez BT z telefonem i już możesz regulować prędkość robota, za pomocą apki zrobionej w App Inventor: https://www.forbot.pl/forum/topics20/kurs-tworzenie-wlasnej-aplikacji-android-do-sterowania-przez-bluetooth-cz-1-vt9135.htm 😋

Silniki od wkrętarki mogą być za słabe. Trzeba wziąć pod uwagę, że ten robot zapewne będzie jeździł częściej i na dłuższe dystanse, niż roboty typu sumo na ringu. Myślę że raczej coś takiego: https://www.forbot.pl/forum/topics35/sprzedam-2-silniki-maxon-re35-z-przekladnia-i-enkoderem-vt7617.htm

Ogólne najwięcej wydasz na silniki, akumulatory, no i ładowarkę do nich, ale według mnie projekt realny do wykonania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziekuje sosnus za komentarz, tez myslalem o tym ale balem sie ze to moze byc zbyt trudne. Super ze i to jest realne.

Konkluzja. Jako totalny laik chetnie bym sie za to zabral . Myslicie ze na start plytke arduino uno, silniki to bezszczotkowe z hobbykinga. Czy to mogloby miec sens? Czy jakies inne propozycje na start tego projektu ktos ma?

Pozdrawiam

Radek

Link do komentarza
Share on other sites

Ciężko powiedzieć czy dasz sobie radę, nie znamy Twoich ambicji 😉 .

Ale jeżeli nie masz w tym doświadczenia, a chcesz to zrobić samodzielnie od początku do końca, no to ja proponuję zbudować prostego, małego robota do testów (na serwach, koła z nakrętek od słoików, zasilane zwykłymi bateriami AA) i jako płyty głównej użyć Arduino, zamiast zwykłej Atmegi i programu w C. Robot będzie baardzo wolny, ale za to tani, niewiele stracisz w przypadku zaniechania projektu.

Jeżeli ten robocik na przerobionych serwach się sprawdzi, i będzie potrafił jeździć po bieżni (mam tutaj na myśli poprawne wykrywanie linii), będzie sens pakować kasę w akumulatory i silniki, z bardzo dużym prawdopodobieństwem sukcesu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam doświadczenie w budowaniu dużych linefolowerów, polecam użycie silników od skuterów z wbudowaną przekładnią (dostępne np. w sklepie magma)

silniki nie do zajechania.

powodzenia w budowie

ciekawy projekt

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie , niestety nie mieszkam w Polsce i troche problem bede miał z polskimi sklepami. Chyba ze w jakims znalazłbym wszystko co potrzebuje i wysłali mi by to do szwajcarii. Znacie jakiś sklep w którym mógłbym takie zakupy zrobić?

Pytanie z innej serii. Czy mógłby kotś sprawdzić lub poprostu mi to wytłumaczyć.. czy czujniki w waszych LF beda podazaly za biala linia zamiast czarnej ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

czy czujniki w waszych LF beda podazaly za biala linia zamiast czarnej ?

Wszystko zależy od tego, jak zdefiniujesz "czarną linię" w oprogramowaniu. Czujniki oświetlają podłoże w podczerwieni i pozwalają na pomiar światła odbitego. Na tej podstawie możesz wykryć czarne/białe.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.